Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Zdravím. Tak jsem tu zase já, dnes ale jen krátce. Nechce se mi to házet do zpráviček, to až hotové verze, takže píšu blog, koukněme se tedy na Pidgin a PSI:
PSI 0.13Další verze PSI, tentokrát s označením 0.13 se blíží, 29.června 2009 byl vydán RC 2 a pokud půjde vše podle plánu, tak final vyjde 13.července, i když vzhledem k verzi i datu, nevím, jak to vyjde. Co že je na téhle verzi tak úžasného, že se o ní zmiňuji? Zkuste hádat ... chvilka napětí ... et voila, ano, je to Jingle! Ostatní změny nejsou až zas tak podstatné, jelikož hovory jsou tak revoluční věc, že se s tím zboří celý svět a na nic moc jiného neměli vývojáři čas.
Pidgin 2.6.0Jak jsem informoval již v minulém zápisku, v milestonu pro 2.6.0 je již zařazena podpora pro videohovory, která byla přidána ze stromu vv. Mimo jiné najdeme ve verzi 2.6.0 také podporu pro tu druhou z nejžádanějších věcí a to XMPP Service Discovery. Už jen aby byla vydána final, poslední dobou se jí nějak nechce.
EndingNo, až nám vyjdou tyhle dvě kvítka, tak už snad bude uspokojivá odpověď na to, proč je jabber stejně dobrý, či lepší, než ajsíkjů kromě otevřeného protoblblablabla ...
P.eS.Oba klienti v těchto jubilejních verzích obsahují samozřejmě mnohem více fičur, než jen Jingle, pro více info čtěte changelogy. Jo a taky vím, že píšu jak prase
Aktualizováno - viz. diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ahojda... jsou to jistě samé dobré zprávy. Nicméně... chápu to dobře, že přes jingle se člověk nespojí s googlevoicem ?
No, on pořádně není standard Jingle. Google má svůj vlastní, ale XMPP foundation si zas něco kravne se standardem, jehož stav http://xmpp.org/extensions/ nic moc. Až vyjdou konečné verze, uvidíme
Na telefonování je dobrý Qutecom (dříve Wengophone) – k jabberovským kontaktům si přídáš telefonní čísla a voláš normálně přes SIP. A pokud máte oba VoIP, bude to s největší pravděpodobností zadarmo.
Ah, omlouvám se za nepravdivou informaci. Co se týče klienta Pidgin, tak ten skutečně bude používat jingle, ale u PSI je to jinak, zde se vyvýjelo v odděleném stromu volání s jingle, ale pak se od toho upustilo. Více informací je zde: delta.affinix.com/2008/07/03/introducing-psimedia/ a zde: psi-im.org/wiki/Voice_Calling . Takžde PSI - GTalk se bohužel nekoná, jedině s Pidginem. Velice se omlouvám, že si neověřuji info.
No, podle toho, co jsem vyčetl s mojí přeslavnou angličtinou PSI opravdu využívá PsiMedia jako nějaký ten framework a je mu jedno, co už PsiMedia dělá "na pozadí", takže by PsiMedia mohlo využívat třeba Jingle, ale o tom jsem zmínku nenašel. Moc tomu až tak nerozumím, ale snad by to mělo na ty multimédia používat GStreamer a hnát to přes síť přes RTP.
1. Hlavní změnou je to, že Jingle JE už DRAFT. Trvalo to dlouho, na vývoji se podílel i Google, velmi často se to z Last Callu vracelo z připomínkami (i díky Google).
2. Google nepoužívá Jingle, Google slíbil, že svůj pseudo standard ohne tak, aby Gtalk byl kompatibilní s Jingle. Podmínkou bylo, aby Jingle byl Draft. Tak voalá.
3. Jak Pidgin tak Psi používají Jingle, jestli umí Pidgin teď volat i do Gtalku, musí mít implementován i Google pseudostandard.
4. Hlavním problémem implementace v Psi (a asi i Pidginu) je, že implementace zahrnuje pouze procházení NATu skrze STUN server, na TURN server se zapomělo, hlavně díky tomu, že TURN je v plenkách a stále se na něm pracuje. TURN narozdíl od STUNu zahrnuje něco jako RTP proxy, bez té se nehneme dál, nelze projít velké množství NATů. Samozřejmě tam kde nebude možné použít ani TURN (fw), tak bude mrtvo, ale furt lepší, než to, o co se přes podobná spojení pokouší Skype (haló, jsi taaaam?).
Díky Pinky za příspěvek informovaného odborníka, já jsem psal blogpost vzhledem k tomu, na co jsem narazil na na webu klientů a mailing-listech
Můžeš mi prosím poskytnout link, kde se píše, že to PSI využívá Jingle? Já jsem se to totiž snažil hledat marně. Díky
Jingle je v knihovně Iris (XMPP knihovna Psi), Jingle je jen signalizace a spadá pod XMPP. PsiMedia je jen knihovna, která zpřístupňuje obsluhu zařízení pro zpracování zvuku a RTP streamy.