Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Zdravím. Tak jsem tu zase já, dnes ale jen krátce. Nechce se mi to házet do zpráviček, to až hotové verze, takže píšu blog, koukněme se tedy na Pidgin a PSI:
PSI 0.13Další verze PSI, tentokrát s označením 0.13 se blíží, 29.června 2009 byl vydán RC 2 a pokud půjde vše podle plánu, tak final vyjde 13.července, i když vzhledem k verzi i datu, nevím, jak to vyjde. Co že je na téhle verzi tak úžasného, že se o ní zmiňuji? Zkuste hádat ... chvilka napětí ... et voila, ano, je to Jingle! Ostatní změny nejsou až zas tak podstatné, jelikož hovory jsou tak revoluční věc, že se s tím zboří celý svět a na nic moc jiného neměli vývojáři čas.
Pidgin 2.6.0Jak jsem informoval již v minulém zápisku, v milestonu pro 2.6.0 je již zařazena podpora pro videohovory, která byla přidána ze stromu vv. Mimo jiné najdeme ve verzi 2.6.0 také podporu pro tu druhou z nejžádanějších věcí a to XMPP Service Discovery. Už jen aby byla vydána final, poslední dobou se jí nějak nechce.
EndingNo, až nám vyjdou tyhle dvě kvítka, tak už snad bude uspokojivá odpověď na to, proč je jabber stejně dobrý, či lepší, než ajsíkjů kromě otevřeného protoblblablabla ...
P.eS.Oba klienti v těchto jubilejních verzích obsahují samozřejmě mnohem více fičur, než jen Jingle, pro více info čtěte changelogy. Jo a taky vím, že píšu jak prase
Aktualizováno - viz. diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ahojda... jsou to jistě samé dobré zprávy. Nicméně... chápu to dobře, že přes jingle se člověk nespojí s googlevoicem ?
No, on pořádně není standard Jingle. Google má svůj vlastní, ale XMPP foundation si zas něco kravne se standardem, jehož stav http://xmpp.org/extensions/ nic moc. Až vyjdou konečné verze, uvidíme
Na telefonování je dobrý Qutecom (dříve Wengophone) – k jabberovským kontaktům si přídáš telefonní čísla a voláš normálně přes SIP. A pokud máte oba VoIP, bude to s největší pravděpodobností zadarmo.
Ah, omlouvám se za nepravdivou informaci. Co se týče klienta Pidgin, tak ten skutečně bude používat jingle, ale u PSI je to jinak, zde se vyvýjelo v odděleném stromu volání s jingle, ale pak se od toho upustilo. Více informací je zde: delta.affinix.com/2008/07/03/introducing-psimedia/ a zde: psi-im.org/wiki/Voice_Calling . Takžde PSI - GTalk se bohužel nekoná, jedině s Pidginem. Velice se omlouvám, že si neověřuji info.
No, podle toho, co jsem vyčetl s mojí přeslavnou angličtinou PSI opravdu využívá PsiMedia jako nějaký ten framework a je mu jedno, co už PsiMedia dělá "na pozadí", takže by PsiMedia mohlo využívat třeba Jingle, ale o tom jsem zmínku nenašel. Moc tomu až tak nerozumím, ale snad by to mělo na ty multimédia používat GStreamer a hnát to přes síť přes RTP.
1. Hlavní změnou je to, že Jingle JE už DRAFT. Trvalo to dlouho, na vývoji se podílel i Google, velmi často se to z Last Callu vracelo z připomínkami (i díky Google).
2. Google nepoužívá Jingle, Google slíbil, že svůj pseudo standard ohne tak, aby Gtalk byl kompatibilní s Jingle. Podmínkou bylo, aby Jingle byl Draft. Tak voalá.
3. Jak Pidgin tak Psi používají Jingle, jestli umí Pidgin teď volat i do Gtalku, musí mít implementován i Google pseudostandard.
4. Hlavním problémem implementace v Psi (a asi i Pidginu) je, že implementace zahrnuje pouze procházení NATu skrze STUN server, na TURN server se zapomělo, hlavně díky tomu, že TURN je v plenkách a stále se na něm pracuje. TURN narozdíl od STUNu zahrnuje něco jako RTP proxy, bez té se nehneme dál, nelze projít velké množství NATů. Samozřejmě tam kde nebude možné použít ani TURN (fw), tak bude mrtvo, ale furt lepší, než to, o co se přes podobná spojení pokouší Skype (haló, jsi taaaam?).
Díky Pinky za příspěvek informovaného odborníka, já jsem psal blogpost vzhledem k tomu, na co jsem narazil na na webu klientů a mailing-listech
Můžeš mi prosím poskytnout link, kde se píše, že to PSI využívá Jingle? Já jsem se to totiž snažil hledat marně. Díky
Jingle je v knihovně Iris (XMPP knihovna Psi), Jingle je jen signalizace a spadá pod XMPP. PsiMedia je jen knihovna, která zpřístupňuje obsluhu zařízení pro zpracování zvuku a RTP streamy.