Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Zdravím. Tak jsem tu zase já, dnes ale jen krátce. Nechce se mi to házet do zpráviček, to až hotové verze, takže píšu blog, koukněme se tedy na Pidgin a PSI:
PSI 0.13Další verze PSI, tentokrát s označením 0.13 se blíží, 29.června 2009 byl vydán RC 2 a pokud půjde vše podle plánu, tak final vyjde 13.července, i když vzhledem k verzi i datu, nevím, jak to vyjde. Co že je na téhle verzi tak úžasného, že se o ní zmiňuji? Zkuste hádat ... chvilka napětí ... et voila, ano, je to Jingle! Ostatní změny nejsou až zas tak podstatné, jelikož hovory jsou tak revoluční věc, že se s tím zboří celý svět a na nic moc jiného neměli vývojáři čas.
Pidgin 2.6.0Jak jsem informoval již v minulém zápisku, v milestonu pro 2.6.0 je již zařazena podpora pro videohovory, která byla přidána ze stromu vv. Mimo jiné najdeme ve verzi 2.6.0 také podporu pro tu druhou z nejžádanějších věcí a to XMPP Service Discovery. Už jen aby byla vydána final, poslední dobou se jí nějak nechce.
EndingNo, až nám vyjdou tyhle dvě kvítka, tak už snad bude uspokojivá odpověď na to, proč je jabber stejně dobrý, či lepší, než ajsíkjů kromě otevřeného protoblblablabla ...
P.eS.Oba klienti v těchto jubilejních verzích obsahují samozřejmě mnohem více fičur, než jen Jingle, pro více info čtěte changelogy. Jo a taky vím, že píšu jak prase
Aktualizováno - viz. diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ahojda... jsou to jistě samé dobré zprávy. Nicméně... chápu to dobře, že přes jingle se člověk nespojí s googlevoicem ?
No, on pořádně není standard Jingle. Google má svůj vlastní, ale XMPP foundation si zas něco kravne se standardem, jehož stav http://xmpp.org/extensions/ nic moc. Až vyjdou konečné verze, uvidíme
Na telefonování je dobrý Qutecom (dříve Wengophone) – k jabberovským kontaktům si přídáš telefonní čísla a voláš normálně přes SIP. A pokud máte oba VoIP, bude to s největší pravděpodobností zadarmo.
Ah, omlouvám se za nepravdivou informaci. Co se týče klienta Pidgin, tak ten skutečně bude používat jingle, ale u PSI je to jinak, zde se vyvýjelo v odděleném stromu volání s jingle, ale pak se od toho upustilo. Více informací je zde: delta.affinix.com/2008/07/03/introducing-psimedia/ a zde: psi-im.org/wiki/Voice_Calling . Takžde PSI - GTalk se bohužel nekoná, jedině s Pidginem. Velice se omlouvám, že si neověřuji info.
No, podle toho, co jsem vyčetl s mojí přeslavnou angličtinou PSI opravdu využívá PsiMedia jako nějaký ten framework a je mu jedno, co už PsiMedia dělá "na pozadí", takže by PsiMedia mohlo využívat třeba Jingle, ale o tom jsem zmínku nenašel. Moc tomu až tak nerozumím, ale snad by to mělo na ty multimédia používat GStreamer a hnát to přes síť přes RTP.
1. Hlavní změnou je to, že Jingle JE už DRAFT. Trvalo to dlouho, na vývoji se podílel i Google, velmi často se to z Last Callu vracelo z připomínkami (i díky Google).
2. Google nepoužívá Jingle, Google slíbil, že svůj pseudo standard ohne tak, aby Gtalk byl kompatibilní s Jingle. Podmínkou bylo, aby Jingle byl Draft. Tak voalá.
3. Jak Pidgin tak Psi používají Jingle, jestli umí Pidgin teď volat i do Gtalku, musí mít implementován i Google pseudostandard.
4. Hlavním problémem implementace v Psi (a asi i Pidginu) je, že implementace zahrnuje pouze procházení NATu skrze STUN server, na TURN server se zapomělo, hlavně díky tomu, že TURN je v plenkách a stále se na něm pracuje. TURN narozdíl od STUNu zahrnuje něco jako RTP proxy, bez té se nehneme dál, nelze projít velké množství NATů. Samozřejmě tam kde nebude možné použít ani TURN (fw), tak bude mrtvo, ale furt lepší, než to, o co se přes podobná spojení pokouší Skype (haló, jsi taaaam?).
Díky Pinky za příspěvek informovaného odborníka, já jsem psal blogpost vzhledem k tomu, na co jsem narazil na na webu klientů a mailing-listech
Můžeš mi prosím poskytnout link, kde se píše, že to PSI využívá Jingle? Já jsem se to totiž snažil hledat marně. Díky
Jingle je v knihovně Iris (XMPP knihovna Psi), Jingle je jen signalizace a spadá pod XMPP. PsiMedia je jen knihovna, která zpřístupňuje obsluhu zařízení pro zpracování zvuku a RTP streamy.