Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Vzhledem k tomu, že jsem se nedávno pozastavil nad tím, jak jsem prakticky nastěhován u společností jako je Google, nebo Facebook, rozhodl jsem se, kde to je jen možné, přestěhovat služby k sobě (na svůj server) a dále jim již neposkytovat všechny své osobní údaje. Bezproblémový byl přesun těchto služeb: e-mail, kontakty (CardDAV), kalendáře a úkoly (CalDAV), zálohy SMS a log volání (složka na IMAP serveru), synchronizace prohlížeče (přešel jsem zpět na Firefox, u kterého je rozběhání vlastního sync serveru otázkou chvíle). Pak jsem se dostal k IM.
Výše zmíněné služby jsou buď decentralizované (např. e-mail), nebo jsou jen pro mé využití (kontakty, kalendáře, ...). U dnešních IM služeb je ten problém, že zpravidla nejsou propojitelné (tedy z jedné služby se nedomluvíte s uživateli služby jiné). Shrnul jsem si, u jakých služeb vlastně mám účty:
Krátce o nich (službách a účtech):
ICQ je dnes, alespoň v kruzích, kde se pohybuji, naprosto mrtvá služba. V seznamu kontaktů jsem měl jediného člověka, který však využívá i jiné komunikátory, proto jsem celý seznam kontaktů vymazal a na ICQ se již nikdy nepřihlásím. Technologicky ICQ v praxi nich nepřináší.
Skype je další uzavřená služba, která je rozšířená a umožňuje bezstarostné audio i video hovory. Oficiální klient je k dispozici i pro Linux a na rozdíl od Windows verze je light bez zbytečností.
Facebook je asi nejrozšířenější služba, která nabízí IM (citation needed, zde myšleno subjektivně). V mém okolí se najde málokdo, kdo zde nemá účet. Na FB chat se můžete napojit čistě přes XMPP protokol, což je velké plus. Propojení s jinými servery jako u normálního XMPP serveru však nečekejte.
Google: Zde existují dvě služby. GTalk je opravdový XMPP server - připojíte se jako klient přes XMPP a můžete komunikovat i s uživateli jiných XMPP serverů. Nic vám nebrání používat například i PGP šifrování s druhou stranou. U tak velké společnosti je to, zdá se, chválihodné. Nehledě však na to, že GTalk zemře ve prospěch Hangouts, neznám nikoho, kdo by dektopový GTalk používal a to malé okénko v GMailu si myslím, že je nevýrazné a službě chyběl pořádný marketing. Přesto, že s Google účtem máte tedy i XMPP a teoreticky je tam opět každý, prakticky tam nikdo není.
Hangouts již XMPP podporovat nebude a těmhle krásným ideologickým dnům bude konec.
Jabbim je česká služba založená na XMPP a přináší všechny jeho výhody. Mimo to nabízí také mnoho vlastních služeb / transportů.
ICQ jsem tedy, jak jsem již psal výše, zrušil, jelikož není jediný důvod ho mít.
GTalk za chvíli nebude a stávající GTalk kontakty mám na svém jiném XMPP účtu. Hangouts aktuálně používat nebudu (pro audio a video mám Skype)
Služby, které poskytuje Jabbim navíc nepotřebuji a v rámci dalšího přesunování služeb k sobě tam, kde je to jednoduché, jsem si rozběhl vlastní XMPP server.
Mou situaci bych uzavřel tím, že používám XMPP na svém serveru, Skypu budu muset prominout uzavřenost a ztrátu soukromí, protože jiné řešení není a Facebook má plus za to, že lze snadno připojit do jakéhokoliv XMPP klienta. Ztráta soukromí je tam však markantnější (ve smyslu, že mají prakticky vše o všech). Je ale vidět, že v té společnosti myslí - poskytují totiž obecně otevřené přípojky do jejich sítě, což je milé a jednoduché pro uživatele a vývojáře. Data ale nakonec u velkého modrého bratra skončí a zůstanou.
Ideálním řešením by bylo samozřejmě XMPP - je otevřené,můžete si vybrat poskytovatele, můžete snadno šifrovat a vůbec, o výhodách se asi rozepisovat nemusím.
Rozběhat si svůj server je prakticky velmi jednoduché, vizte:
http://www.root.cz/clanky/jak-si-spustit-vlastni-jabber-server-za-15-minut/
Titulek článku není rozhodně nadsazený. Provozuji takto účet na vlastní doméně a mé JID je jednoduše stejné jako e-mailová adresa.
Nicméně, abych se dostal ke XMPP, které mělo být vlastně tématem mého blogpostu: Když jsem tedy rozmyslel svou situaci s IM a jal se používat mnou opěvované XMPP, kde to jen jde, zjistil jsem jednu věc: Nikdo tam není. Před pár lety i mí spolužáci, v dobách slávy ICQ, používali XMPP, ke kterému jsem je dovedl, ale ta doba už je pryč. Myslím, když se tak rozhlédnu celkově, i v odborné sféře, že i zde popularita XMPP (tedy ta, která byla, ne že byla velká) opadla.
Připadá mi, že dnes, už všichni, ať už běžní uživatelé, či odborníci používají především služby Google, nebo Facebooku a to nejen proto, že tam jsou lidi, ale i proto, že je to vlastně jednoduché - vše dostupné odkudkoliv přes webové rozhraní, napojení na další věci a podobně.
Vlastně jsem prakticky nic nenapsal. Důležitou částí dnešního zápisku je ale výzva, abyste napsali něco vy.
Vyzývám vás, abyste napsali do diskuse svůj pohled na XMPP dnes a jak to máte s XMPP vy. Také budu rád, pokud zahlasuje v anketě. Děkuji.
Dodatek: Vzhledem k tomu, že s XMPP teď experimentuji i serverově, tak pokud má někdo ze zdejších čtenářů, kterým se nechce nahazovat vlastní server, zájem, nabízím volně XMPP účty na vaší vlastní doméně na mém serveru.
Tiskni Sdílej:
*** Encrypted with the Gaim-Encryption plugin : Msg:Sc8901cd2f3:R71f2fbf52b: LenMyslite si ze to rozlusknu - 1024 bit kluc ?
344:GuAcIkvQDZf9UlZVtG/f64CruXDT6/eoEh2Hl/k5O1ipahlPZ/hGWJ7wdQ4Lz8CabsIhhBoU
/6LzTZK1BiRU8KZaWORHQAR6UYbJoBZJAWuU67AhSsMjMsrFx4SkYcypvFGuOdsP/oM+wjEocVyWon/+Ejdm10GG07aG681YwONr4
/Rs0q/KDQbyDoydcnWpBrn1sH3G+KCuM3vkKh3Su33V26Klr6S7BQpE94kzmov47ymlFTp7uXCYkfouyKTJyI39Z9YBzY9LWBYk65PNF+450HV
A1QIC3IDVwRD4JBRJLbi4ATYtXG+hVM8cttMmf8qBBp5YImXXqruoQjLxrA==
Osobně bych v těchto souvislostech na šifrování moc nespoléhal. Co je bezpečné dnes, nemusí být bezpečné zítra.Pravda. Co když si ale člověk nemůže dovolit neustále cestovat, aby řešil všechno IRL?
Vyzývám vás, abyste napsali do diskuse svůj pohled na XMPP dnes a jak to máte s XMPP vy.ICQ jsem používal kdysi v minulosti. Od určité doby jsem přestal, protože to byl nechutný mess nejen na straně protokolu, ale i na straně klientů. V podstatě už ani neznám nikoho, kdo by to ještě používal. Po odchodu z ICQ jsem dlouho používal jabber "u někoho", většinou zrovna u toho, kdo mi dal shell na jeho VPS. Momentálně používám jabber u sebe. Když má člověk doménu (~200kč/rok) a VPS (~650kč/rok), tak to není problém.
GTalk je opravdový XMPP server - připojíte se jako klient přes XMPP a můžete komunikovat i s uživateli jiných XMPP serverů. Nic vám nebrání používat například i PGP šifrování s druhou stranou. U tak velké společnosti je to, zdá se, chválihodné. Nehledě však na to, že GTalk zemře ve prospěch Hangouts, neznám nikoho, kdo by dektopový GTalk používal a to malé okénko v GMailu si myslím, že je nevýrazné a službě chyběl pořádný marketing.No, to ani ne. Hodně dlouho jsem měl nasměrovanou doménu na google a fungovalo to. Potom to časem nějak zkurvili, že přestali chodit zprávy, už nevím jestli od lidí ke mě, nebo ode mě k nim. To byl taky impuls, proč jsem nakonec překonal lenost a rozběhal
ejabberd
.
a jen server jednosmerne posila zpravy do TCP spojeni a ihned je zapomina?Přesně takto základní protokol fungoval, v poslední době už jsem to nesledoval.
a uživatelé jim to hltají... podle mě je to akorát cesta do pekel, ale lidi jsou nepoučitelní :)
Vyzývám vás, abyste napsali do diskuse svůj pohled na XMPP dnes a jak to máte s XMPP vy.Používám XMPP u někoho (s OTR a PGP), IRC a SIP u Odorika (hlavně do PSTN). A bohužel jednou za dlouho i Skype, ve virtuálu.
Vyzývám vás, abyste napsali do diskuse svůj pohled na XMPP dnes a jak to máte s XMPP vy
Pouzivam vlastní XMPP server a nemaje FB tak s pro par zoufalcu drzim ICQ a Skype přes transporty na vlastním serveru. Od GTalku jsem se odprosti, doufam.
Skype je další uzavřená služba, která je rozšířená a umožňuje bezstarostné audio i video hovory.
Odposlouchávané telefonní hovory + software pocházející od Microsoftu… tohle za bezstarostné nepovažuji.
Přesto, že s Google účtem máte tedy i XMPP a teoreticky je tam opět každý, prakticky tam nikdo není.
Nějak jsem si nevšiml. Přes XMPP si píšu s hodně lidmi, část je u Googlu1 a část na vlastních nebo nezávislých serverech. Kromě toho mám tři svoje Jabber servery, takže infrastruktura je dostatečná
Skypu budu muset prominout uzavřenost a ztrátu soukromí, protože jiné řešení není
Mám tu GSM mobil, pak mám v mobilu SIP aplikaci a pak mám dva HW SIP telefony. Všechno to funguje, je to standardní a propojené do globální sítě – můžu vytočit jakékoli číslo na Zemi a dovolám se. Z těch SIP telefonů dokonce za pár šupů nebo úplně zadarmo (většina poskytovatelů v ČR má propojené sítě a volá se mezi nimi zadarmo, stejně tak na hodně škol se dá volat zadarmo). Nestandardní, uzavřený a spywarem prolezlý odpad jménem Skype nepotřebuji.
[1] navzdory katastrofickým zvěstem o odpojení to stále ještě funguje
jak jste nahradil kalendar a kontakty, zajima me strana serveru a klient (android telefon, pripadne mail klient thunderbind na pc)Kalendář: funguje calendarserver nebo davical jako server a Android to má builtin, do Thunderbirdu Lightning.
Přece ale nebudu dávat SSH účty jen kvůli tomu, aby mi mohli napsat přes talk. A jak mají vědět, na kterém stroji zrovna jsem a jestli vůbec jsem někde online? Tohle právě řeší ten XMPP.
Nic proti klasickým unixovým nástrojům, ale tohle mělo IMHO smysl v dobách, kdy moc počítačů nebylo, v organizaci byl jeden velký, na který se všichni připojovali, a byla velká šance, že je tam zastihneš.
Přece ale nebudu dávat SSH účty jen kvůli tomu, aby mi mohli napsat přes talk.Blizkym pratelum SSH ucty davam tak jako tak (zjednodusuje to treba sdileni souboru), u ostatnich lze pouzit variantu se spolecnym serverem.
A jak mají vědět, na kterém stroji zrovna jsem a jestli vůbec jsem někde online?Castecne to resi finger. I kdyz samozrejme, ultimativni reseni by bylo nahazovat talk session pomoci SIP.
Skype je další uzavřená služba, která je rozšířená a umožňuje bezstarostné audio i video hovory.Zjistil jsem, že někteří lidé dokonce používají Skype pro uskutečňování hovorů mezi více uživateli. Nevím od které verze tohle Skype podporuje, no nikdy jsem to nepochopil1. Především ne když Mumble je tu s náma pěknou řádku let. Od verze 1.2.4 teď nově podporuje (resp vynucuje) Opus, takže pokud mají všichni zúčastnění kvalitní mikrofóny, sluchátka, dobré nastavení (je potřeba zvýšit defaultní bitrate a snížit latence) a nesedí na opačných stranách zeměkoule, tak je to skoro jako kdyby seděli v jedné a té samé místnosti. Telefonií linka se tomu může stěží vyrovnat.
Zjistil jsem, že někteří lidé dokonce používají Skype pro uskutečňování hovorů mezi více uživateli.My na konference v práci používáme Google Hangouts a docela spokojenost.
Vzhledem k tomu, že jsem se nedávno pozastavil nad tím, jak jsem prakticky nastěhován u společností jako je Google, nebo Facebook, rozhodl jsem se, kde to je jen možné, přestěhovat služby k sobě (na svůj server) a dále jim již neposkytovat všechny své osobní údaje.Toliko preface blogu. Ale zrovna nastěhování u Googlu by mě nechávalo docela chladným.