Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/conf/all/forwarding
2. Zapni nat
Jednodusse: iptables -t nat -A POSTROUTING -j MASQUERADE
Sloziteji: iptables -t nat -A POSTROUTING -o OUTPUT_IFACE -j SNAT --to-source YOUR_IP
3. Nu a ted na tom uzasnem PC s widlami nastav gw na ten uzasny server...
hugo:/tmp# cat /root/bin/nat.sh #!/bin/bash echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward /sbin/iptables -t nat -s 192.168.1.1/24 -o eth1 -A POSTROUTING -j MASQUERADEtzn. natuj a zamaskuj vse z 192.168.1.1/24 na rozhrani eth1, ktere je pripojene do inetu
#!/bin/bash iptables --flush iptables --table nat --append POSTROUTING --out-interface ath0 -j MASQUERADE iptables --append FORWARD --in-interface eth0 -j ACCEPT echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
#net.ipv4.conf.default.forwarding=1Takze odkomentovat a nechat pouze
net.ipv4.conf.default.forwarding=1a ja jeste pridavam hodnotu
net.ipv4.conf.all.forwarding=12) nastavit IP pro komunikaci Linux-Windows, zrejme nejake privatni, cili soubor /etc/network/interfaces. Tam bude zrejme uz neco jako
iface eth0 inet ....Takze pokud mas druhou fyzickou sitovku, tak tam pripises
iface eth1 inet static address 192.168.100.1 netmask 255.255.255.0 network 192.168.100.0 broadcast 192.168.100.255pokud mas jenom jednu sitovku a budes to hnat pres jeden switch/hub (coz ale neni moc hezky reseni), tak udelas IP alias na te jedne sitovce
iface eth0:0 inet static address 192.168.100.1 netmask 255.255.255.0 network 192.168.100.0 broadcast 192.168.100.255Na Windowsech nastav IP adresu 192.168.100.2, masku site 255.255.255.0 a branu 192.168.100.1, DNS servery nastav stejne, jako mas na linuxu. Samozrejme, nemusis pouzit sit 192.168.100.0/24 , ale muzes pouzit cokoliv jineho, zalezi na tobe. 3) upravis jeste jednou soubor /etc/network/interfaces a upravis cast iface eth0 inet .... Bude to bud jedna radka pro DHCP IP adresu
iface eth0 inet dhcpnebo vice radek pro statickou IP adresu, napr.
iface eth0 inet static address A.B.C.D netmask 255.255.255.Y broadcast ... network ... gateway I.J.K.Ltak jako posledni radek pridas
post-up iptables-restore < /etc/iptablestakze vysledek bud vypadat
iface eth0 inet dhcp post-up iptables-restore < /etc/iptablesnebo
iface eth0 inet static address A.B.C.D netmask 255.255.255.Y broadcast ... network ... gateway I.J.K.L post-up iptables-restore < /etc/iptables4) vytvoris soubor /etc/iptables a do nej das
*nat :PREROUTING ACCEPT [0:0] :POSTROUTING ACCEPT [0:0] -A POSTROUTING -j MASQUERADE -s 192.168.100.0/24 -o eth0 :OUTPUT ACCEPT [0:0] COMMIT *filter :INPUT ACCEPT [0:0] :FORWARD ACCEPT [0:0] :OUTPUT ACCEPT [0:0] COMMITBacha, neresim bezpecnost, pouze nejnutnejsi minimum, aby to fungovalo Az si zeditujes vsechny tyhle soubory, tak to mas pripraveny a po restartu by to melo bezet. Pokud nechces celej linux rebootovat, tak staci spustit nasledujici prikazy, ktery by mely tyhle konfigurace nahrat
sysctl -p ifup eth1 nebo ifup eth0:0 (podle toho, jestli jsi konfiguroval druhou fyzickou sitovku nebo jenom jednu) iptables-restore < /etc/iptablesA nastavit Windows a Windows by mely mit pristup pres ten linux do Internetu. Kdyby neco neslo nebo jsi to nechapal, tak dej vedet.
Proč musí člověk editovat tisíc věcí, aby mu fungovalo routování??Je videt, ze vubec nevis, co vlastne potrebujes. Neni to totiz jenom routovani - je to (1) konfigurace sitove karty, (2) routovani (to je automaticky), (3) preklad adres (SNAT/MASQUERADE) Fakt nechapu, proc to nefunguje, zvlast ta chyba "-o" me fascinuje Jestli jsi v Linuxu DNS nenastavoval, tak mas zrejme DHCP. Samozrejme, ze bys mohl v linuxu nakonfigurovat DHCP server, pak bys mel mit ale v linuxu dve sitovky, aby wokna brali DHCP z toho linuxu a ne z toho inet pripojeni. Ale vis co, kasli na to, dej si tam Windows a naklikej si na Internetovej sitovej karte "Sdilet Internetove pripojeni" a budes to mit hned. A nebo si nainstaluj SUSE, v Yastu se to da tusim udelat jednoduse.
Ve Windowsech se ukáže že počítač je připojen, ale internet stejně nejde. Chvíli to zobrazí že stránku vyhledává, ale pak nic..No, tvoje zpusoby hledani chyb jsou taky "vynikajici". Jednak analyzu problemu site ve Windows nepovazuju zrovna za stastnou, ale aspon minimalni veci tam jsou, jako ping, wireshark nebo tracert. Ale hledat chybu jenom pomoci web browseru a vyzkouseni inet stranky je fakt unikum. Prvne bys mel zkusit pingnout ten linux server primo na to privatni IP, cili z cmd spustit ping 192.168.100.1 - kdyz to pinga, sit je OK, kdyz nepinga, pricin muze byt vic (nenastavena sitovka v linuxu, nenastavena sitovka ve windows, spatnej kabel - pokud je to primo spojene, musi byt cross, zapnuty vystupni firewall na windows, aktivni vstupni firewall na linuxu-ale to by nemel byt, v iptables to nebylo).
Přemejšlel sem nad tou konfigurací a nebylo by snadnější rozjet na tom Debianu dhcp server a ta stanice s Windowsem by si pak adresu přiřadila sama? Jinak co se DNS serveru týče tak cože to tam mam zadat? V Linuxu jsem DNS nenastavoval nikde..Jinak nastavit DHCP server na linuxu jde, ale musis zase vedet kde a jak a ja to zase delam pomoci textovyho konfiguraku (a tam musis taky nastavit range Ip, ktery maji pouzivat klienti, default gw-coz je GW pro windows a nameservery), takze sitovymu nastaveni se fakt nevyhnes. A NAT musis konfigurovat tak jako tak, to nema s dhcp co delat. Ve windows si jenom proste kliknes na "Sdilet internet", ale zase tam nic jinyho nemuzes nastavit.
Takže pro upřesnění: IP mam: 86.70.81.168 Gateway: 89.104.201.2 prim. DNS: 195.229.42.66 sec. DNS: 195.229.42.114Takze bud si delas srandu, nebo si hrajes na blbyho. Ale zda se mi to zmateny, ze bys mel IP z jinyho range nez gateway a i jiny DNSka. Muzes sem zkopirovat obsah souboru /etc/network/interfaces a /etc/resolv.conf a vypis prikazu "route -n"?
No řekněme že sem si dělal srandu. Nechtělo se mi moc dávat sem ty skutečné údaje, takže jsem změnil čísla.OK, priste tam dej dyztak A.B.C.D nebo treba 1.2.3.4 nebo pouzij nejaky privatni rozsah (192.168.X.Y nebo 172.16.X.Y, nebo 10.X.Y.Z)
Já zájem naučit se to mám.To je dobre.
Ale jenom nechápu, proč to všechno musí být tak složité??No, ja bych to rekl takhle: dyt to slozite neni
Nastavit síťovku, NAT. Sedim u toho už 3 den vždycky do cca 2 hodin do rána a jedinej výsledek je ten, že stejně nic nejde.Osobne bych rekl, ze to je otazka na 5 minut. Bohuzel tou chybou "-o" to vypada na nejaky problem, protoze na 99,99% je ta moje konfigurace spravne (vcera jsem ji nezkousel, dneska jsem akorat overil ten iptables -o, ale je to tak jednoduchy, ze v tomhle jsem si jistej).
Včera jsem zkoušel nainstalovat Xka a firestarter a ani v něm to nešlo naklikat. Když jsem chtěl sputit firewall se sdílením, ukázal varování že "Rozhraní eth1 není připraveno" a abych zkontroloval nastavení síťovek.No vidis a napr. v tomhle ti zase neporadim. Firestarter neznam, navic sit konfiguruju na debianu jeho internima prostredkama a navic pri pouziti nejakyho dalsiho nastroje se vystavujes riziku dalsich chyb - nevis, jestli jsi to dobre naklikal (jestli jsi dobre pochopil logiku firestarteru), nebo jestli firestarter nema chybu, nebo jestli nenapise chybne konfiguraci. Kdyz napisu primo tu konfiguraci sam, tak vim, ze ta konfigurace uz jde primo do prislusnych nastroju nastaveni (iptables, ifconfig, route) a tudiz si muzu byt jistej, ze jsem chybu udelal v cfg.
Dneska místo Debianu pravděpodobně zkusim nahodit FreeBSD. Líbí se mi jeho obsáhlá a detailní dokumentace.No, jak myslis. FreeBSD bych chtel taky zkusit, zatim jsem se ale moc daleko nedostal. osobne bych rekl, ze linuxaru je vic (no flame, please) a tudiz ta podpora bude vetsi. Navic si nejsem jistej, ale rekl bych, ze BSD spis pouzivaji admini, ktery maji zkusenosti a vic se nastavuji v cmdline, takze budes muset pochopit ty veci tak jako tak. A rekl bych, ze debian ma hodne dobrou dokumentaci a uzivatelskou podporu. Jinak PF/IPF/nebo jak se jmenujes packet filter ve FreeBSD je neco jako iptables, takze se tomu nevyhnes a tam uz ti bohuzel neporadim, protoze s tim jsem jeste nedelal.
Takze bud si delas srandu, nebo si hrajes na blbyho.jo, jeste drobnost - tim jsem reagoval na tvoji poznamkuNo řekněme že sem si dělal srandu.
Jinak co se DNS serveru týče tak cože to tam mam zadat? V Linuxu jsem DNS nenastavoval nikde..Nevim, co si mam myslet, kdyz v poradne do dizkuze napises IP prim. a sek. DNS serveru a tady mi napises, ze DNS jsi nenastavoval a nevis, co mas do Windows jako DNS servery nastavit? To by pak znamenalo, ze jsi ho tam telepaticky prenesl, nebo ti snad ten linux instaloval nekdo jinej?
Tak překvapivě studuju vysokou školuOK, tak to jsi spis jenom netrpelivej
Ty DNS samozřejmě vím.. Jenom jsem špatně pochopil o co šlo.OK, to se stava
Já chci právě pochopit jak to funguje. Když tam jenom napapouškuju nějaký řádky, tak na dalším PC nebudu nic umět a budu jako moje matka.. Naučí se zapnout internet a když přemístím ikonku tak je hotová a neví nic.Jo, tak to je dobry predsevzeti, ale moc dobre nejde dohromady s tim to to nejde nejak jednoduse. Ja jsem ti to napsal opravdu do detailu, myslim, ze kazdej debianista, kterej cti debian policy, by me za to reseni pochvalil, ikdyz jsem spis gentooak a nektery veci si resim po svym. Rekl bych, ze z toho mojeho popisu bys pochopil naprosto vsechno. Mas tam popsany nastaveni sitovky, konfiguraci NATu a povoleni ip_forwardingu tema nejjednodussima prostredkama, ale zaroven takovyma, ktery zapadaji do logiky systemu - zadny vlastni skriptiky.
Ještě na to teď mrknu. A jen tak mimochodem- Můžeš doporučit nějaký zdroje literatury o nastavování Debianu??No, konkretne pro debian jsou dokumentace na http://www.debian.org (neboj, je to tam pripadne i CZ, kdybys chtel), jinak popisy ruznych casti (napr. iptables) jsou v manualovych strankach nebo na webu projektu. Napr. pro iptables najdes prepinace a pouzivani prikazu iptables v manu, ale treba popis, jak packet prochazi netfilterem najdes na domaci strance netfilteru. mas treba jabber, ze bysme pokecali? pres email nebo diskuze se problemy resi tezko a podle toho "-o" tam zrejme nejaky problemy mas
Já chci právě pochopit jak to funguje.No, tohle se mi moc nezda. Misto aby ses ptal, co presne delaji a proc jsou potreba ty jednotlivy kroky toho myho postup a skutecne to chtel pochopit, tak se snazis vymyslet nejake jednoduche reseni pomoci nejakych veci, kteryma se to ani vyresit neda. Chces proste najit jeden prikaz, kterym tohle vsechno vytvoris-to ale neni pochopeni. Tim ze ve Windows kliknes na "Sdilet pripojeni k internetu" nepochopis, co presne se tam deje. A deje se tam opravdu to, co jsem ti napsal v tech krocich - ano i ve windows. Akorat ve windows se to schova za jedno kliknuti a nemas nad tim zadnou kontrolu: (1) Windows nakonfiguruju privatni IPcko na vnitrni sitovce (nemuzes zadat jaky IPcko - nebo teda ja to nevim, ono by se to nekde v registrech asi naslo) (2) Windows zapne ip_forwarding (3) Windows firewall (pokud nejaky je) povoli predavani paketu - nevim, jestli se da nejakym zpusobem nektere porty zakazat, napr. http povolit, smtp zakazat (4) Windows nastavi DHCP server pro klienty - nemuzes nastavit rozsah pridelovanych adres, nemuzes nastavit fixni IP, DNS servery atd (samozrejme v registrech ano, ale to uz neni jedno kliknuti). (5) Windows nastavis na DHCP Pokud se neco podela v bodech 1-4, musis hodne slozite hledat, kde je problem. V linuxu to najdu docela snadno. Jo a k tej litarature bych jeste doplnit www.tldp.org (Linux Documentation Project a dalsi HOWTO - zvlast ty HOWTO jsou nekdy dobry)
Takže jsem prostudoval manuály a rozhodl se udělat to úplně jinak. Na mašině rozjedu dhcp server a ten IP přidělí automaticky..Můj postup: aptitude install dhcp3-server otevřu /etc/dhcp3/dhcpd.conf a vyedituju položky:Az sem je to OK bez namitek.
1) Nastavím option domain-name-server A.B.C.D, X.Y.Z ; -> Prostě tady budou čísla DNS
2)Pak nastavím: subnet (TADY BUDE IP) netmask (TADY BUDE NETMSK)Tam nebude IP, ale cislo site, cili, pokud budes chtit pro Windows pridelovat napr. IPcka z rozsahu 192.168.100.200-250 a linux bude mit IP 192.168.100.1, tak tam bude subnet 192.168.100.0 netmask 255.255.255.0
range (TADY BUDE ROZSAH IP ADRES)jasne, tzn. rozsah IP adres, ktere bude dhcp server pridelovat stanicim, takze nezapomen nechat jedno IP pro linux. Napr. 192.168.100.1 bude linux a pro stanice budes chtit ten rozsah, jak jsem psal, takze tam das range 192.168.100.200 192.168.100.250
option routers(TADY CO???)tady by melo byt vnitrni IP toho linuxu, cili 192.168.100.1
Jediné co nechápu je to poslední.. Co tam má být?Hostname?no, hostname ted v nasem cfg nevidim, pokud se nepletu, tak je to volba jenom pro konkretni hosty, ale to ty nepotrebujes.
JO! A vlastně ještě jedna věc- DOMAIN NAME.. Co je nejlepší napsat jako název domain name?No, domain name je jmeno domeny, protoze to bude tvoje doma, tak si tam dej co chces, hlavne at to nekoliduje s necim skutecnym na internetu (ja pouzivam napr. "doma"
Jo a krome toho DHCP budes muset samozrejme nastavit konfiguraci podle bodu (1), (2), (3) a (4), akorat v bode (2) nemusis IP ve Windows nastavovat rucne, ale z DHCP. Vidis, moc sis nepomohl, nebo spis sis to jeste zhorsil, protoze ted je sance, ze jsi udelal chybu jeste nekde v dhcp a ty windows ani to IP nedostanou spravne. Bohuzel asi nevis, ze DHCP slouzi pouze k pridelovani ruznych hodnot stanicim pro komunikaci v IP, ale nema co delat s NATovanim, nezapina ip_forwarding na serveru a nenakonfiguruje IP adresu na serveru (ta jedina musi byt staticka, ted doufam, ze nekecam).
Dobrý. Díky. Už nechci radit.. Už tomu nebudu věnovat ani minutu, takže celej milej Debian ať de k čertu. Hřeje se tam Windows Server a hurááá. Všechno funguje jak má.Přeju klidnou nocTakze nemas zajem se to naucit
Tiskni
Sdílej: