Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Prošel jsem si to co našel google... z toho mi jasně vyplynulo, že mě, jakožto obyčejnému sprtelníku poslouží stejně dobře klíčenka Kwallet a disk šifrovaný pomocí dm-crypt/LUKS. S jednou nespornou výhodou: obé lze použít i na jiném stroji, tedy pokud se odporoučí TPM čip do křemíkového nebe nejsem nahraný...
ps: co mě štve je nepodporovaná čtečka otisků prstů, s ní by to byla větší zábava.Tohle jste zkoušel?
Ano, já to používám. Ovšem ani jako akcelerátor kryptografických operací (moc pomalé a neumí dlouhé klíče s SHA-2), ani jako úložiště klíčů (celkem složité ovládání, omezený počet slotů, problémy s kompatibilitou v multibootu a opět malé klíče, i když openssl už to prý umí používat), ale pro zaručení integrity systému.
Čip v sobě má uložený klíč, který se v každé části bootu zřetězí s otiskem následně zaváděné kódu (BIOS, grub, Linux, initrd), vypočte se otisk tohoto řetězce a přepíše se jím hodnota registru (tzv. rozšíření). Takto se dojde až do initrd, kde cryptosetup použije výslednou hodnotu registru jako heslo k otevření luksového zařízení, v kterém je schované LVM a v něm všechny souborové systémy včetně kořenového.
Výsledkem je automatický start systému, pokud se v něm nikdo nehrabal. Pokud by se v něm někdo hrabal, tak selže otevření luksu.
Nasadil jsem to, protože BIOS té samé desky má nechutnou vlastnost – kdokoliv si může nabootovat z čehokoliv chce.
Plánoval jsem o tom napsat do blogu, ale pak jsem na to zapomněl. Možná tak učiním.
tohle zní zajímavě, přimlouvám se za zápisek do blogu :)
Tiskni
Sdílej: