Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Prošel jsem si to co našel google... z toho mi jasně vyplynulo, že mě, jakožto obyčejnému sprtelníku poslouží stejně dobře klíčenka Kwallet a disk šifrovaný pomocí dm-crypt/LUKS. S jednou nespornou výhodou: obé lze použít i na jiném stroji, tedy pokud se odporoučí TPM čip do křemíkového nebe nejsem nahraný...
ps: co mě štve je nepodporovaná čtečka otisků prstů, s ní by to byla větší zábava.Tohle jste zkoušel?
Ano, já to používám. Ovšem ani jako akcelerátor kryptografických operací (moc pomalé a neumí dlouhé klíče s SHA-2), ani jako úložiště klíčů (celkem složité ovládání, omezený počet slotů, problémy s kompatibilitou v multibootu a opět malé klíče, i když openssl už to prý umí používat), ale pro zaručení integrity systému.
Čip v sobě má uložený klíč, který se v každé části bootu zřetězí s otiskem následně zaváděné kódu (BIOS, grub, Linux, initrd), vypočte se otisk tohoto řetězce a přepíše se jím hodnota registru (tzv. rozšíření). Takto se dojde až do initrd, kde cryptosetup použije výslednou hodnotu registru jako heslo k otevření luksového zařízení, v kterém je schované LVM a v něm všechny souborové systémy včetně kořenového.
Výsledkem je automatický start systému, pokud se v něm nikdo nehrabal. Pokud by se v něm někdo hrabal, tak selže otevření luksu.
Nasadil jsem to, protože BIOS té samé desky má nechutnou vlastnost – kdokoliv si může nabootovat z čehokoliv chce.
Plánoval jsem o tom napsat do blogu, ale pak jsem na to zapomněl. Možná tak učiním.
tohle zní zajímavě, přimlouvám se za zápisek do blogu :)
Tiskni
Sdílej: