Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Hezké, ale ať nezískáte tímhle nezískáte poruchu osobnosti
Openoffice zabere tak kolem 4 hodin (AMD Athlon X2 5400+ (2.8 Ghz ), Core2 (1.5))
no po mě chtělo portage naposledy 6 GB
Evidentne se ukrutne nudis. Kup si medvidka myvala.
Není pravda. Mám spoustu práce a taky bych měl začít psát disertaci . A taky jsem dnes přítelkyni uvařil špenát. Tohle jsem byla jen taková mánie, něco jako počítačová hra (opravdické nehraju, protože je to ztráta času). Už toho nechám, slibuju.
Jo, na nauceni Linuxu a kdyz je cas se LFS hodi. Mozna jeste na vyrobu nejaky spesl distribuce do nejakyho malyho boxu ala m0n0wall. Na bezny pouzivani je to ale opravdu casove narocne. Staci gentoo, tam si clovek taky obcas zaspasuje se systemem, na solidni praci pak spis nejakou z binarnich distribuci. OpenOffice jsem parkrat na gentoo taky kompilovat, ale prece jenom to opravdu sebralo hodne mista na disku a kompilace mi tehdy bezela tusim 8-10 hodin. To uz bylo fakt moc, stacilo KDE a FF. Ted instaluju OOo vlastnim skriptikem z RPM.
Ale jinak gratuluju:) Ja se k tomu nikdy nedostal:(
Doporucuji spis FVWM - rozdil v narocich z dnesniho pohledu skoro neexistujici, zpusob ovladani podobny, ale moznosti nastaveni neuveritelne (kam se hrabe Fluxbox).
Doporučuji doplnit BLFS ještě některými pasážemi, které jsou k přečtení na projektu CBLFS, mají hodně dobře rozvedená multimédia a další části a z BLFS a LFS projektů vycházejí.
Tiskni
Sdílej: