Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 163 (pdf).
Eric Lengyel dobrovolně uvolnil jako volné dílo svůj patentovaný algoritmus Slug. Algoritmus vykresluje text a vektorovou grafiku na GPU přímo z dat Bézierových křivek, aniž by využíval texturové mapy obsahující jakékoli předem vypočítané nebo uložené obrázky a počítá přesné pokrytí pro ostré a škálovatelné zobrazení písma, referenční ukázka implementace v HLSL shaderech je na GitHubu. Slug je volným dílem od 17. března letošního
… více »Sashiko (GitHub) je open source automatizovaný systém pro revizi kódu linuxového jádra. Monitoruje veřejné mailing listy a hodnotí navrhované změny pomocí umělé inteligence. Výpočetní zdroje a LLM tokeny poskytuje Google.
Cambalache, tj. RAD (rapid application development) nástroj pro GTK 4 a GTK 3, dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0. Instalovat jej lze i z Flathubu.
KiCad (Wikipedie), sada svobodných softwarových nástrojů pro počítačový návrh elektronických zařízení (EDA), byl vydán v nové major verzi 10.0.0 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Letošní Turingovou cenu (2025 ACM A.M. Turing Award, Nobelova cena informatiky) získali Charles H. Bennett a Gilles Brassard za základní přínosy do oboru kvantové informatiky, které převrátily pojetí bezpečné neprolomitelné komunikace a výpočetní techniky. Jejich protokol BB84 z roku 1984 umožnil fyzikálně zaručený bezpečný přenos šifrovacích klíčů, zatímco jejich práce o kvantové teleportaci položila teoretické základy pro budoucí kvantový internet. Jejich práce spojila fyziku s informatikou a ovlivnila celou generaci vědců.
Firefox 149 dostupný od 24. března přinese bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně (s CZ a SK se zatím nepočítá) a zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view). Firefox Labs 149 umožní přidat poznámky k panelům (tab notes, videoukázka).
Byla vydána nová stabilní verze 7.9 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 146. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dle plánu byla vydána Opera GX pro Linux. Ke stažení je .deb i .rpm. V plánu je flatpak. Opera GX je webový prohlížeč zaměřený na hráče počítačových her.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.27.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Subject: D?le?it? Poselstvi From: "Ceska Sporitelna" <online@csas.cz>Tvuj ъverovб karta a ono zdб se aby tebe ar using clen urcitэ tэћ ъverovб karta do 2 ъcet. Ackoliv tebe pocнnovat cнst do nбљ Prбvo uћнvбnн Souhlas ( ъsek 5.11 ) otevrenн mnohonбsobnэ ъcet is presne receno neprнpustnэ Tebe ar ted dotaz aћ k darovat hlбљenн duleћitэ aћ k tvuj ъcet. Ceska Sporitelna vule pбtrat clen urcitэ hmota ihned a -li clen urcitэ pбtrбnн is do tvuj dopis , my vule navrбtit tvuj ъcet. Cvaknout v rozhlase bэt zapojen navrбtit tvuj ъcet: http://www.csas.cz/banka/appmanager/portal/banka Bэt prнjemnэ cinit ne namнtat aћ k tato elektronickб poљta. Dбt na poљtu poslanэ aћ k tato adresovat delostrelectvo bэt odpovedel Do pomoc , navбzбnн aћ k tvuj Ceska Sporitelna ъcet a chtнt clen urcitэ " pomoci " bэt zapojen clen urcitэ pata strбnky of jakэkoliv blok.
Co mne napadá jako nesmysl: a) chybně odkaz, byloo již uvedeno, b) odesíláno z Outlooku express (nepovažuju za business aplikaci), c) vůbec že jde o mailovou komunikaci s viditelným textem, obsahem, že není jen "na účtě máte co probrat", d) v případě nutných operací mne kontaktuje osobní bankéř - v eBance ... to ve Spořce není?
O tom ani nemluvim ... ale zase mi to udělalo radost, že mi to přišlo, viděl jsem záhlaví mailu na vlastní oči, jak to vypadá.
Už kontroluju aktivně jen dva maily a k tomu pracovní. Přišlo mi to celkem snad dvakrát. Jinak docela mne štvou maily bez předmětu ... počítáte je jako spam?
Tedy obsahem je to spam a nemá to předmět ... zřejmě se bude muset změnit antispam filtr.
Tak, tohle stačí vědět. Spořka to věčně píše ma svém webu. Takže verifikovat údaje na daném odkazu může jen blb. I když ty spamy, které mi přišly jsou již velmi zdařilé. Teprve na tom odkazu je něco "divně".
Tiskni
Sdílej: