Canonical vydal (email) Ubuntu 25.10 Questing Quokka. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do července 2026.
ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzi 1.5.0.
Byla vydána nová verze 1.12.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace.
V Redisu byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická zranitelnost CVE-2025-49844 s CVSS 10.0 (RCE, vzdálené spouštění kódu).
Ministr a vicepremiér pro digitalizaci Marian Jurečka dnes oznámil, že přijme rezignaci ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída, a to k 23. říjnu 2025. Mesršmíd nabídl svou funkci během minulého víkendu, kdy se DIA potýkala s problémy eDokladů, které některým občanům znepříjemnily využití možnosti prokázat se digitální občankou u volebních komisí při volbách do Poslanecké sněmovny.
Společnost Meta představila OpenZL. Jedná se o open source framework pro kompresi dat s ohledem na jejich formát. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Google postupně zpřístupňuje českým uživatelům Režim AI (AI Mode), tj. nový režim vyhledávání založený na umělé inteligenci. Režim AI nabízí pokročilé uvažování, multimodalitu a možnost prozkoumat jakékoliv téma do hloubky pomocí dodatečných dotazů a užitečných odkazů na weby.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.14.0. Podrobný přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Bylo oznámeno, že Qualcomm kupuje Arduino. Současně byla představena nová deska Arduino UNO Q se dvěma čipy: MPU Qualcomm Dragonwing QRB2210, na kterém může běžet Linux, a MCU STM32U585 a vývojové prostředí Arduino App Lab.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.14.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Proč vztekat? Já se u toho článku po ránu hezky zasmál a zlepšil si náladu.
Je vidět, že rčení "dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost" je opravdu platné a pan Vilém Heinz je toho zářným příkladem.
Proč vztekat?No nepřišlo mi to, že by se pavlix zrovna bavil.
No nepřišlo mi to, že by se pavlix zrovna bavil.Grunte, většina mého článku byla protkaná takovým jemným humorem :). Kdybych se vztekal, vypadá to jinak (najdi si v mých blogových zápiscích ten o Jabbim, tam jsem se trochu vztekal, i když taky s humorem). Tady se o vzteku nedá mluvit vůbec, spíš naopak, článek mě svým způsobem potěšil, protože jsem už dlouho chtěl napsat o OpenID, ale neměl jsem žádnou inspiraci. Tohle byla inspirace víc než dostatečná. Jinak... mě baví psát, jinak bych to nedělal a max bych napsal velmi krátký komentář.
Velmi jednoduché pravidlo: NečístProč ne?
nevztekat se, nezvedat si krevní tlak.Toho se držím, mimo zápalu při psaní čehokoliv se můj krevní tlak příliš nepohnul.
ITBiz beru jen jako takové nutné zlo, staršího bratra Abíčka nutného pro život.Fajn, ale je odkazované z Abclinuxu.
Jen mě štve, že mu krade Ábíčku některé zprávičky, které vyloženě patří sem a tam jenom zapadnou prachem+1
Tiskni
Sdílej: