Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
V sekci „Píšeme jinde“ jsem našel článek jménem „Aktuálně o startupech: konkurence pro Facebook a videopůjčovna s jedinou filmovou kopií“ autora jménem Vilém Heinz a rád bych se s vámi podělil o své dojmy. Zaměřím se pouze na jeho třetí část, která si vzala na mušku projekt MojeID sdružení CZ.NIC. Pro jistotu jsem se ještě podíval na hodinky, jestli není 1. dubna.
Aktuálně o startupech: ...
Dodnes jsem si myslel, že MojeID je projektem zájmového sdružení právnických osob jménem CZ.NIC.
Po přečtení článku nevím, jestli je tedy MojeID startup, tedy začínající firma, nebo jestli tím startupem je sdružené CZ.NIC, tedy správce domény .cz. Dokonce jsem si myslel, že je to šikovná doplňková služba ke stávajícímu registru domén a mimojiné i osob, které mají s těmi doménami něco společného.
Tento projekt byl uveden s celkem velkou sebedůvěrou, avšak je celkem nepoužitelný.
Velmi odvážné tvrzení od začátku. Takto silné tvrzení si do prvního odstavce článku jistě dovolí jen opravdový odborník. Pojďme se tedy podívat na jeho analýzu projektu MojeID.
Nejen, že nápad MojeID je celkem hloupý,
Jen málo odborníků si může s klidem dovolit říct o nějakém projektu, že je (jako celek) hloupý nápad, teď už začínám být opravdu napjatý.
protože jakmile se podaří hackerovi zlomit tento účet, rázem je na všech Vašich užívaných stránkách, pod Vaší identitou, kde je MojeID funkční
Začíná tedy zřejmým faktem, že prolomení autentizačního systému má dopad na všechny služby, které na něm závisí. Divím se, že nedoplnil i zřejmý fakt, že to platí i pro službu elektronické pošty, za předpokladu, že se používá jako náhradní autentizační prostředek, prostřednictvím kterého lze na mnoha službách změnit heslo.
Můžete namítnout, že v některých případech je takovéto riziko neúnosné (přístup k bance a další), ale držme se prosím autorova tvrzení, že je služba nepoužitelná a navíc je to hloupý nápad. Nepsal přece, že by byla nepoužitelná jen pro určitou třídu použití, psal to obecně, nebo ne?
tak také to, že je zde malá podpora oblíbených ochodů.
Jak se (navíc krátce po spuštění služby) pozná, že ta služba je od začátku hloupý nápad, podle počtu internetových obchodů? Pravda, internetové obchody jsou jednou z cílových skupin služby, ale stále ještě nevidím důvod, proč by nabídnutí takové služby měl být hloupý nápad. Snad nám to autor ve zbytku článku vyjasní.
Už jen to stačí pro to, aby se uživatelé dále nezabývali tímto projektem.
Uživatelé služby MojeID se zřejmě projektem už zabývali, jinak by se jimi nestali, budu tedy předpokládat, že autor měl na mysli obecně uživatele Internetu.
Uživatelé Internetu se službou budou zabývat přesně ve chvíli, kdy jim přinese nějaký užitek, tedy kdy jeden konkrétní web, na který se chtějí přihlašovat, bude místo vlastní autentizační služby používat MojeID či OpenID (zde můžou samozřejmě volit jiného poskytovatele), nebo kdy více webů bude nabízet MojeID či OpenID jako jednu z alternativ.
Dle mého portál MojeID nemá moc čím zaujmout,
Prvně nevidím důvod, proč by nemohl vzniknout další poskytovatel OpenID, který je navíc v některých ohledech důvěryhodnější než ti stávající. Druhá věc je, že CZ.NIC tak jako tak udržuje databázi osob a provádí jejich autentizaci. Doplnit zmíněné o veřejnou autentizační službu mi přijde víc než logické.
až na to, že je oproti OpenID český,
Tady autor připravil první opravdu velkou ránu naší důvěře v jeho znalost. Očividně srovnává MojeID a OpenID jako rovnocenné partnery, alternativy. Skromně si ho tedy dovolím doplnit. OpenID je internetová protokol (obecná internetová služba), zatímco MojeID je její konkrétní instancí, tedy konkrétní internetovou službou provozovanou sdružením CZ.NIC.
České zázemí a zvláště zázemí organizace, na které závisí fungování českých domén (myšleno subdomén .cz), je podle mě (narozdíl od autora) velkým bonusem pro uživatele OpenID, bez ohledu na specifické vlastnosti MojeID.
a tak může nabídnout pár českých netových „krámků“.
Co MojeID může nabídnout registrovaným uživatelům, je otázka toho, kdo z provozovatelů webových aplikací bude chtít MojeID či OpenID používat. V případě MojeID je jakákoli odpověď na otázku předčasná. OpenID jako takové se už na mnoha portálech ujalo, i když to zatím ještě není denní chleba a těžko říct, jak to vlastně dopadne.
Je tady taky k zvážení, zda nechci mít všude jiná hesla, také kvůli tomu, abych se mohl lépe chránit.
Zde autor alespoň na chvilku opouští ostrou rétoriku a dokonce vybízí ke zvážení, tedy přemýšlení.
Pokud bych se zamýšlel já osobně, tak odpovím, že samozřejmě nechci. Nebudu si je všechny pamatovat a klíčenka, ať už v podobě textového souboru nebo aplikace s databází podle mě nenahrazuje autentizační službu. MojeID či obecné OpenID mi udržování hesel ulehčí a navíc věřím tomu, že časem umožní i bezpečnější přihlašování na portálech, kde by ho jinak nikdy nezavedli. Ale to je pouze moje představa.
Tím samozřejmě neříkám, že chci mít pouze jedno heslo nebo jednu autentizační službu na všechno. Počítám s tím, že dveře od bytu budu i nadále otevírat klíčem, a že se s bankou dohodnu na rozumném způsobu (nejlépe vícestupňové) autentizace stejně jako tomu bylo před vznikem MojeID.
Jak už jsem naznačoval, MojeID není Pentagon
To jistě není.
a tak uživatelé nemůžou počítač s nedobytelnou pevností.
Uteklé slovo autorovi nevyčítám, stejně jako podivný tvar slova. Nicméně to, jestli je počítač (a tím i aktivně používané autentizační údaje) napadnutelný nebo ne, je nezávislé na použití či nepoužití služby MojeID.
Můj názor:
Respektuju, že autor má svůj názor, ale přesto se budu zabívat i jím, vzhledem k tomu, že je součástí článku.
Zajímavý leč okopírovaný nápad, ...
MojeID je kopií OpenID asi tak, jako je Gmail kopií e-mailu či Jabbim kopií XMPP (dosaďte si své vlastní oblíbené služby). Autor vychází z chyby, která už je výše popsaná, tedy že považuje MojeID a OpenID za entity stejného typu.
Nápad nemusí být nový, ale hlavně musí donášet něco navíc, něco inovativního co přitáhne nové uživatele, jinak se jen vyhazují peníze z okna, na realizace tohoto projektu.
Naštěstí jsem přesvědčen, že MojeID dané podmínky splňuje, rozhazování peněz sdružení CZ.NIC mě tedy vrásky nedělá.
a s tímto slabým základem, který MojeID předvedlo a s dosti slabou ukázkou funkce, je tento projekt pasován do škatulky průměrných aplikací, kterých je na internetu přemnoho.
K tomu snad lze jen... děkuju sdružení CZ.NIC a všem lidem, kteří se na tvorbě MojeID podíleli, stejně jako těm, kteří se podíleli na tvorbě OpenID a vyjadřuju jim svou úctu a důvěru v jejich práci.
Autora článku, pana Viléma Heinze, naopak prosím, aby si před napsáním článku zjišťoval základní fakta a vyjádření svého negativního názoru na nějaký projekt zasadil příště do faktograficky správného článku.
Redakci ITBiz.cz tímto žádám, aby věnovala více pozornosti kontrole článků, když už jsou odkazovány z mého oblíbeného portálu Abclinuxu.cz.
Tiskni
Sdílej:
Proč vztekat? Já se u toho článku po ránu hezky zasmál a zlepšil si náladu.
Je vidět, že rčení "dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost" je opravdu platné a pan Vilém Heinz je toho zářným příkladem.
Proč vztekat?No nepřišlo mi to, že by se pavlix zrovna bavil.
No nepřišlo mi to, že by se pavlix zrovna bavil.Grunte, většina mého článku byla protkaná takovým jemným humorem :). Kdybych se vztekal, vypadá to jinak (najdi si v mých blogových zápiscích ten o Jabbim, tam jsem se trochu vztekal, i když taky s humorem). Tady se o vzteku nedá mluvit vůbec, spíš naopak, článek mě svým způsobem potěšil, protože jsem už dlouho chtěl napsat o OpenID, ale neměl jsem žádnou inspiraci. Tohle byla inspirace víc než dostatečná. Jinak... mě baví psát, jinak bych to nedělal a max bych napsal velmi krátký komentář.
Velmi jednoduché pravidlo: NečístProč ne?
nevztekat se, nezvedat si krevní tlak.Toho se držím, mimo zápalu při psaní čehokoliv se můj krevní tlak příliš nepohnul.
ITBiz beru jen jako takové nutné zlo, staršího bratra Abíčka nutného pro život.Fajn, ale je odkazované z Abclinuxu.
Jen mě štve, že mu krade Ábíčku některé zprávičky, které vyloženě patří sem a tam jenom zapadnou prachem+1