Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Až vyjde GNOME 3.0, myslím že se ještě zasmějeme.To si ani moc nemyslím. Vývojáři GNOME jsou suchaři a jak jsem to pochopil jediná výraznější změna je ten jejich desktop shell (a slyšel jsem něco o nahrazení Metacity). Aby to bylo srovnatelné, museli by vyhodit GTK 2 a kompletně to přepsat nad něčím novým (třeba Qt
Pravda. Start KDE4 byl divoký, ale viníkem nejsou vývojáři KDE, nýbrž mantaineři distribucí a také sami uživatelé.Pokud bych měl osobně ukázal prstem, tak na release tým KDE, který měl opatřit 4.0 velkým červeným varování - tohle za žádnou cenu nepoužívejte, pokud nejste vývojář*. I když by to stejně nikdo nečetl, mohli by aspoň říkat - my to říkali. Ale tohle se nestalo, po vydání 4.0 byla tato verze nabízena na kde.org jako stabilní. A stránky je už tato verze konečně pro mě na techbase začaly vycházet až daleko později.
Samotné vydání 4.0 považuji spíše za výsledek tlaku uživatel, kteří si už s KDE4 chtěli hrát, a protože je to vývoj otevřený, tak vlastně proč ne, že?Spíše jako vydání pro vývojáře - mnoho z nich nechtělo začít portovat svoje aplikace na prostředí, které nebylo prohlášeno za stabilní (myšleno spíše z hlediska API). Vydání 4.0 pomohlo rozseknout ten bludný kruh, kdy každý čekal na každého. *něco podobného, co teď ukazuje rozkopaný kmail.
Kopete 1.0.0 má potíže s ICQ protokolem.Hmm, žiadne som nezaznamenal. Čo konkrétne?
Amarok 2.2.2 si není schopen poradit s mojí sbírkou hudby, pravda ten adresář není z nejmenších, ale předchozí verze to zvládaly.A čo znamená, že nezvláda? Je pomalý pri skenovaní alebo čo?
KWin stále nemá OSD pro navigaci na plochách.Viď. screenshot...
Ad Amarok: při procházení velkého adresáře zkolabuje někde mezi 30-40%. Prostě se vypne (více budu moci dohledávat dnes večer). Tatáž verze funguje bez problémů se sbírkou cca třetinového rozsahu.Byly problémy s duplicitami, oprava bude v 2.3. Amarok crashes when doing full collection scan
Nedávno jsem zkoušel verzi 4.3.4 z distribuce a pořád je to oproti 3.5.10 zoufalost. V "ovládacím centru" chybí spousta základních nastavení nebo jsou nefunkční (např. tiskárna/tiskový systém, přihlašovací obrazovka), Konsole strašně pomalu vykresluje a scrolling je spíš parodie na slide-show, LCD Weather plasmoid nenalezne žádnou stanici (ani např. London, Washington). Všechny ty omalovánky jsou navíc strašně roztahaný, všechny widgety plejtvají neuvěřitelně místem.
Velká chyba a oslabení pro Linuxový desktop, které pro uživatele přineslo jen sníženou funkcionalitu a zklamání. GNOME vývojáři se doufám tímhle chybným rozhodnutím "spálit za sebou mosty a začít na zelený louce" dostatečně poučili a nová řada bude evolucí.
Tiskni
Sdílej: