DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Až vyjde GNOME 3.0, myslím že se ještě zasmějeme.To si ani moc nemyslím. Vývojáři GNOME jsou suchaři a jak jsem to pochopil jediná výraznější změna je ten jejich desktop shell (a slyšel jsem něco o nahrazení Metacity). Aby to bylo srovnatelné, museli by vyhodit GTK 2 a kompletně to přepsat nad něčím novým (třeba Qt
Pravda. Start KDE4 byl divoký, ale viníkem nejsou vývojáři KDE, nýbrž mantaineři distribucí a také sami uživatelé.Pokud bych měl osobně ukázal prstem, tak na release tým KDE, který měl opatřit 4.0 velkým červeným varování - tohle za žádnou cenu nepoužívejte, pokud nejste vývojář*. I když by to stejně nikdo nečetl, mohli by aspoň říkat - my to říkali. Ale tohle se nestalo, po vydání 4.0 byla tato verze nabízena na kde.org jako stabilní. A stránky je už tato verze konečně pro mě na techbase začaly vycházet až daleko později.
Samotné vydání 4.0 považuji spíše za výsledek tlaku uživatel, kteří si už s KDE4 chtěli hrát, a protože je to vývoj otevřený, tak vlastně proč ne, že?Spíše jako vydání pro vývojáře - mnoho z nich nechtělo začít portovat svoje aplikace na prostředí, které nebylo prohlášeno za stabilní (myšleno spíše z hlediska API). Vydání 4.0 pomohlo rozseknout ten bludný kruh, kdy každý čekal na každého. *něco podobného, co teď ukazuje rozkopaný kmail.
Kopete 1.0.0 má potíže s ICQ protokolem.Hmm, žiadne som nezaznamenal. Čo konkrétne?
Amarok 2.2.2 si není schopen poradit s mojí sbírkou hudby, pravda ten adresář není z nejmenších, ale předchozí verze to zvládaly.A čo znamená, že nezvláda? Je pomalý pri skenovaní alebo čo?
KWin stále nemá OSD pro navigaci na plochách.Viď. screenshot...
Ad Amarok: při procházení velkého adresáře zkolabuje někde mezi 30-40%. Prostě se vypne (více budu moci dohledávat dnes večer). Tatáž verze funguje bez problémů se sbírkou cca třetinového rozsahu.Byly problémy s duplicitami, oprava bude v 2.3. Amarok crashes when doing full collection scan
Nedávno jsem zkoušel verzi 4.3.4 z distribuce a pořád je to oproti 3.5.10 zoufalost. V "ovládacím centru" chybí spousta základních nastavení nebo jsou nefunkční (např. tiskárna/tiskový systém, přihlašovací obrazovka), Konsole strašně pomalu vykresluje a scrolling je spíš parodie na slide-show, LCD Weather plasmoid nenalezne žádnou stanici (ani např. London, Washington). Všechny ty omalovánky jsou navíc strašně roztahaný, všechny widgety plejtvají neuvěřitelně místem.
Velká chyba a oslabení pro Linuxový desktop, které pro uživatele přineslo jen sníženou funkcionalitu a zklamání. GNOME vývojáři se doufám tímhle chybným rozhodnutím "spálit za sebou mosty a začít na zelený louce" dostatečně poučili a nová řada bude evolucí.
Tiskni
Sdílej: