Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
#!/bin/bash iptables -N sshblock 2>/dev/null iptables -F sshblock 2>/dev/null for addr in ` ( cat /var/log/secure gzip -d -c /var/log/secure.1.gz gzip -d -c /var/log/secure.2.gz ) | grep 'Failed password for illegal user' |\ sed 's/.*from \([^ ]*\).*/\1/' |\ sort | uniq -c |\ sort -n -r | grep -v '^[^0-9]*[0-9][^0-9]' |\ sed 's/^[^0-9]*[0-9]*[^0-9]\(.*\)/\1/'` ; do if ! [ "$addr" == "12.34.56.78" ] ; then iptables -A sshblock -s $addr -j MIRROR fi; done;A pak uz staci jen na prihodnem miste zaradit ten chain nekam do firewallu... Radek
uniq -c
) za jednotku casu (to uz zavani datumovou aritmetikou). A taky musel vyresit opetovne odblokovani po urcite dobe (v primitvni podobne by stacil jednou dene flush ipt chainu). Dal pokud pouzivate vice IP protokolu, musel byste rozlisovat IPv4 a IPv6 (iptables a ip6tables jsou oddeleny).
A vymyslet kolo nema smysl. Proto existuje PAM modul, ktery muzete nasadil na libovolnou sluzbu.
uniq -c
) a vyhazi vsechny, ktere maji pocet chybnych pokusu 0-9. Takze k zablokovani dochazi az po 10 spatnych pokusech.
Co se casoveho meritka tyce, tak to je vyreseno tim, ze se zdrojove logy rotuji, takze casem (typicky po 7 dnech) IP adresa ze seznamu odstrani (pri kazdem zavolani na zacatku ten chain Flushnu a znova cely vytvorim). Pripadne by se to dalo vyresit tim, ze bych tam dal nejaky tail -n 2000
a bral treba jen poslednich 2000 radku z logu (pak bych asi jeste musel upravit jejich poradi). Uznavam, ze jsou to fuj-fuj berlicky, ale lepsi nez dratem do oka, ne?
Ipv6 zatim nepouzivam a pokud vubec nekdy budu, tak toho budu muset resit vyrazne vic :)
Samozrejme, ze bych radsi pouzil uz udelany kolo, ale kdyz mi nejde nasadit na moje auto. A nez do nej busit kladivem, aby sedlo a pak mi nekde upadlo.... :)
Doporucujem nechat otvorenu aspon jednu sesnu. :D
...Vypadalo to tak jednoducho, :) bohuzial neviem cim to je ale nefunguje...
No nic aspom mam dovod sa poprechadzat na opacnu stranu Prahy. :D
PS: Bezpecnost ssh zabespecena. :D
Tiskni
Sdílej: