Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
#!/bin/bash iptables -N sshblock 2>/dev/null iptables -F sshblock 2>/dev/null for addr in ` ( cat /var/log/secure gzip -d -c /var/log/secure.1.gz gzip -d -c /var/log/secure.2.gz ) | grep 'Failed password for illegal user' |\ sed 's/.*from \([^ ]*\).*/\1/' |\ sort | uniq -c |\ sort -n -r | grep -v '^[^0-9]*[0-9][^0-9]' |\ sed 's/^[^0-9]*[0-9]*[^0-9]\(.*\)/\1/'` ; do if ! [ "$addr" == "12.34.56.78" ] ; then iptables -A sshblock -s $addr -j MIRROR fi; done;A pak uz staci jen na prihodnem miste zaradit ten chain nekam do firewallu... Radek
uniq -c
) za jednotku casu (to uz zavani datumovou aritmetikou). A taky musel vyresit opetovne odblokovani po urcite dobe (v primitvni podobne by stacil jednou dene flush ipt chainu). Dal pokud pouzivate vice IP protokolu, musel byste rozlisovat IPv4 a IPv6 (iptables a ip6tables jsou oddeleny).
A vymyslet kolo nema smysl. Proto existuje PAM modul, ktery muzete nasadil na libovolnou sluzbu.
uniq -c
) a vyhazi vsechny, ktere maji pocet chybnych pokusu 0-9. Takze k zablokovani dochazi az po 10 spatnych pokusech.
Co se casoveho meritka tyce, tak to je vyreseno tim, ze se zdrojove logy rotuji, takze casem (typicky po 7 dnech) IP adresa ze seznamu odstrani (pri kazdem zavolani na zacatku ten chain Flushnu a znova cely vytvorim). Pripadne by se to dalo vyresit tim, ze bych tam dal nejaky tail -n 2000
a bral treba jen poslednich 2000 radku z logu (pak bych asi jeste musel upravit jejich poradi). Uznavam, ze jsou to fuj-fuj berlicky, ale lepsi nez dratem do oka, ne?
Ipv6 zatim nepouzivam a pokud vubec nekdy budu, tak toho budu muset resit vyrazne vic :)
Samozrejme, ze bych radsi pouzil uz udelany kolo, ale kdyz mi nejde nasadit na moje auto. A nez do nej busit kladivem, aby sedlo a pak mi nekde upadlo.... :)
Doporucujem nechat otvorenu aspon jednu sesnu. :D
...Vypadalo to tak jednoducho, :) bohuzial neviem cim to je ale nefunguje...
No nic aspom mam dovod sa poprechadzat na opacnu stranu Prahy. :D
PS: Bezpecnost ssh zabespecena. :D
Tiskni
Sdílej: