Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
#!/bin/bash iptables -N sshblock 2>/dev/null iptables -F sshblock 2>/dev/null for addr in ` ( cat /var/log/secure gzip -d -c /var/log/secure.1.gz gzip -d -c /var/log/secure.2.gz ) | grep 'Failed password for illegal user' |\ sed 's/.*from \([^ ]*\).*/\1/' |\ sort | uniq -c |\ sort -n -r | grep -v '^[^0-9]*[0-9][^0-9]' |\ sed 's/^[^0-9]*[0-9]*[^0-9]\(.*\)/\1/'` ; do if ! [ "$addr" == "12.34.56.78" ] ; then iptables -A sshblock -s $addr -j MIRROR fi; done;A pak uz staci jen na prihodnem miste zaradit ten chain nekam do firewallu... Radek
uniq -c
) za jednotku casu (to uz zavani datumovou aritmetikou). A taky musel vyresit opetovne odblokovani po urcite dobe (v primitvni podobne by stacil jednou dene flush ipt chainu). Dal pokud pouzivate vice IP protokolu, musel byste rozlisovat IPv4 a IPv6 (iptables a ip6tables jsou oddeleny).
A vymyslet kolo nema smysl. Proto existuje PAM modul, ktery muzete nasadil na libovolnou sluzbu.
uniq -c
) a vyhazi vsechny, ktere maji pocet chybnych pokusu 0-9. Takze k zablokovani dochazi az po 10 spatnych pokusech.
Co se casoveho meritka tyce, tak to je vyreseno tim, ze se zdrojove logy rotuji, takze casem (typicky po 7 dnech) IP adresa ze seznamu odstrani (pri kazdem zavolani na zacatku ten chain Flushnu a znova cely vytvorim). Pripadne by se to dalo vyresit tim, ze bych tam dal nejaky tail -n 2000
a bral treba jen poslednich 2000 radku z logu (pak bych asi jeste musel upravit jejich poradi). Uznavam, ze jsou to fuj-fuj berlicky, ale lepsi nez dratem do oka, ne?
Ipv6 zatim nepouzivam a pokud vubec nekdy budu, tak toho budu muset resit vyrazne vic :)
Samozrejme, ze bych radsi pouzil uz udelany kolo, ale kdyz mi nejde nasadit na moje auto. A nez do nej busit kladivem, aby sedlo a pak mi nekde upadlo.... :)
Doporucujem nechat otvorenu aspon jednu sesnu. :D
...Vypadalo to tak jednoducho, :) bohuzial neviem cim to je ale nefunguje...
No nic aspom mam dovod sa poprechadzat na opacnu stranu Prahy. :D
PS: Bezpecnost ssh zabespecena. :D
Tiskni
Sdílej: