Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Kdo ví, jak to s tím vývojem vůbec je.
Většinou se mluví jen o vývoji člověka, ale sem tam se objeví nějaké info o tom, že třeba byla nalezena lidská kostra, stará x let, z dob, kdy ještě dnešní člověk neměl existovat, která ale dnešnímu člověku odpovídá. Ale dál se ve školách učí to, co předtím, a informace někam zapadne, takže člověk ani neví, jestli to byla kachna, omyl, nebo opravdová realita.
Možná to pak bude podobné, jak s Plutem, o němž se už několik let ví, že je to jen hrouda ledu a žádná planeta, ale letos z toho najednou udělali velkou senzaci a objev, když toto zjištění "zlegalizovali". A děcka se ve škole pořád učí, že poslední planeta je Pluto…
Jo, občas se najde nějaká fosilie, která mírně zpřesní naše vědomosti o evoluci, ale nic převratného, co by stálo za změnu látky na základce to nikdy není.Kdo ví, jak to s tím vývojem vůbec je.
Většinou se mluví jen o vývoji člověka, ale sem tam se objeví nějaké info o tom, že třeba byla nalezena lidská kostra, stará x let, z dob, kdy ještě dnešní člověk neměl existovat, která ale dnešnímu člověku odpovídá.
No a proč by se to neučili? Jsou to ještě malý špunti a dřív nebo později se doví jak to vlastně je, nebo si to někde přečtou. Základka není univerzita aby se tam zabývali každou novinkou.Možná to pak bude podobné, jak s Plutem, o němž se už několik let ví, že je to jen hrouda ledu a žádná planeta, ale letos z toho najednou udělali velkou senzaci a objev, když toto zjištění "zlegalizovali". A děcka se ve škole pořád učí, že poslední planeta je Pluto.
Ono to někde si to přečtou je trochu diskutabilní. Za několik posledních let jsem se asi tak 2x - 3x dostal někde v debatě k planetám (minimálně 1x z toho to bylo při nějaké TV soutěži), kdy jsem své okolí přesvědčoval, že je to kravina, že Pluto není planeta, ale jen hrouda ledu. Vždy to skončilo tak, že ze mne jednotně udělali vola, který asi nečetl žádnou učebnici, protože se to učí každé malé dítě, jen já to asi nevím. Zkus takové lidi přesvědčit, že oni jsou ti neinformovaní
Přesvědčování lidí je vůbec kapitola sama pro sebe. Když ministr financí v televizi prohlásil, že telefonování (zvýšením DPH z 5 % na 22 %) zdraží o 17 % a já zůstal zírat a prohlásil jsem, že ten pit**** neumí ani počítat, že to bude kolem 16% (přesněji 16,2%), začala se se mnou hádat dívka, která s vyznamenáním vystudovala VŠE, že to, co říkám je blbost, že pan ministr má pravdu. Nepochopila to ani tehdy, když jsem jí to napsal na papír a vysvětlil...
Pokud bys nepochopil, jak to vysvětlil "podlesh", tak cena výrobku s DPH 5% je B05=1,05*A, cena výrobku s DPH 22% je B22=1,22*A. Kolikrát vyšší je cena B22 než B05? B22/B05=1,22/1,05 (A se vykrátí ) = 1,1619, což je cca 1,16. To znamená, že cena vzrostla o 16%
Je to jasné?
Tiskni
Sdílej: