Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
když ti uživatelé [rozuměj Debian] jsou tak konzervativníCo se týče ifconfigu, tak v tomhle jsou konzervativní skoro všechny distribuce.
po nainstalovaní balíku, se automaticky služba nalinkuje do init scriptů a navíc, ta drzost, se rovnou spustí – nenakonfigurovaná. No, možná předkonfigurovaná na nějaké neškodné vlastnosti, ale vzhledem k tomu, že jsem byl stále v chrootu a starý systém stále svoji službu plnil, to byl, s prominutím, opruz.Holt jsou instalační balíky přizpůsobeny tomu, že instaluješ na běžící systém. (Tj. ne do chrootu)
Nakonec, když vše bylo odladěno, překopíroval jsem nový systém z druhého oddílu na oddíl první, aktualizoval zavaděč, rebootoval a – opět postinstalační reboot. To snad není možný. Debian si snad hlídá, kam byl nainstalován, a když se objeví na jiném oddílu, tak vyvádí.Několikrát jsem stěhoval systém na jiný disk a ještě nikdy se kvůli tomu neresetoval.
Po zjištění, že tento HTTP server má databázi MIME typů zakompilovanou, jsem se vydal ověřit verzi z testovacího vydání Debianu. Nebyla tam. Poslední verze thttpd je více jak rok stará, leč ani v testingu není.Tohle není ono?
To uz je jen tresnicka na dortu. Ze se programy spousteji sami od sebe, to jim neodpoustim.po nainstalovaní balíku, se automaticky služba nalinkuje do init scriptů a navíc, ta drzost, se rovnou spustí – nenakonfigurovaná. No, možná předkonfigurovaná na nějaké neškodné vlastnosti, ale vzhledem k tomu, že jsem byl stále v chrootu a starý systém stále svoji službu plnil, to byl, s prominutím, opruz.Holt jsou instalační balíky přizpůsobeny tomu, že instaluješ na běžící systém. (Tj. ne do chrootu)
Je, ale stary.Po zjištění, že tento HTTP server má databázi MIME typů zakompilovanou, jsem se vydal ověřit verzi z testovacího vydání Debianu. Nebyla tam. Poslední verze thttpd je více jak rok stará, leč ani v testingu není.Tohle není ono?
Jen Etch (momentálně frozen testing) skrz debootstrap instalovat jde…Je to mozne. Jak na to ted koukam, tak 0.3.3.2 pro platformu all? Podle manualu ovsem pro i386 vyhovuje pouze verze 0.2.45-0.2. Te jsem zkusil hodit misto sarge etch a vynadal mi, ze takove slovo nezna. Snad budu mit jeste prilezitost vyzkouset.
Ahoj, ač dlouholetý a věrný uživatel Debianu, musím pochválit za příspěvek. Dobře jsi tam schrnul skutečné mouchy, které tato jinak dobrá distribuce má. Já osobně na věci o kterých jsi psal přicházel déle protože jsem typickej užívák a čas od času vyplynulo na povrch tu ono, tu tamto.+1
Start služeb po instalaci mi osobně neva, ale citím, že by bylo lepší je defaultně nepouštět atd.Ono to má i druhou stránku věci... upgrade na novější verzi (což zahrnuje i bezpečnostní aktualizace) je v podstatě také instalace. To znamená, že pokud nedodáš mechanismus, kterým post-inst informuješ o tom, že šlo o upgrade, tak ti
apt-get upgrade
zastaví všechny služby, které se aktualizovaly.
Tiskni
Sdílej: