Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
když ti uživatelé [rozuměj Debian] jsou tak konzervativníCo se týče ifconfigu, tak v tomhle jsou konzervativní skoro všechny distribuce.
po nainstalovaní balíku, se automaticky služba nalinkuje do init scriptů a navíc, ta drzost, se rovnou spustí – nenakonfigurovaná. No, možná předkonfigurovaná na nějaké neškodné vlastnosti, ale vzhledem k tomu, že jsem byl stále v chrootu a starý systém stále svoji službu plnil, to byl, s prominutím, opruz.Holt jsou instalační balíky přizpůsobeny tomu, že instaluješ na běžící systém. (Tj. ne do chrootu)
Nakonec, když vše bylo odladěno, překopíroval jsem nový systém z druhého oddílu na oddíl první, aktualizoval zavaděč, rebootoval a – opět postinstalační reboot. To snad není možný. Debian si snad hlídá, kam byl nainstalován, a když se objeví na jiném oddílu, tak vyvádí.Několikrát jsem stěhoval systém na jiný disk a ještě nikdy se kvůli tomu neresetoval.
Po zjištění, že tento HTTP server má databázi MIME typů zakompilovanou, jsem se vydal ověřit verzi z testovacího vydání Debianu. Nebyla tam. Poslední verze thttpd je více jak rok stará, leč ani v testingu není.Tohle není ono?
To uz je jen tresnicka na dortu. Ze se programy spousteji sami od sebe, to jim neodpoustim.po nainstalovaní balíku, se automaticky služba nalinkuje do init scriptů a navíc, ta drzost, se rovnou spustí – nenakonfigurovaná. No, možná předkonfigurovaná na nějaké neškodné vlastnosti, ale vzhledem k tomu, že jsem byl stále v chrootu a starý systém stále svoji službu plnil, to byl, s prominutím, opruz.Holt jsou instalační balíky přizpůsobeny tomu, že instaluješ na běžící systém. (Tj. ne do chrootu)
Je, ale stary.Po zjištění, že tento HTTP server má databázi MIME typů zakompilovanou, jsem se vydal ověřit verzi z testovacího vydání Debianu. Nebyla tam. Poslední verze thttpd je více jak rok stará, leč ani v testingu není.Tohle není ono?
Jen Etch (momentálně frozen testing) skrz debootstrap instalovat jde…Je to mozne. Jak na to ted koukam, tak 0.3.3.2 pro platformu all? Podle manualu ovsem pro i386 vyhovuje pouze verze 0.2.45-0.2. Te jsem zkusil hodit misto sarge etch a vynadal mi, ze takove slovo nezna. Snad budu mit jeste prilezitost vyzkouset.
Ahoj, ač dlouholetý a věrný uživatel Debianu, musím pochválit za příspěvek. Dobře jsi tam schrnul skutečné mouchy, které tato jinak dobrá distribuce má. Já osobně na věci o kterých jsi psal přicházel déle protože jsem typickej užívák a čas od času vyplynulo na povrch tu ono, tu tamto.+1
Start služeb po instalaci mi osobně neva, ale citím, že by bylo lepší je defaultně nepouštět atd.Ono to má i druhou stránku věci... upgrade na novější verzi (což zahrnuje i bezpečnostní aktualizace) je v podstatě také instalace. To znamená, že pokud nedodáš mechanismus, kterým post-inst informuješ o tom, že šlo o upgrade, tak ti
apt-get upgrade
zastaví všechny služby, které se aktualizovaly.
Tiskni
Sdílej: