Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Vláda České republiky se 8. června 2009 usnesla, že souhlasí s přechodem na internetový protokol verze 6.
Dnes Ondřej Filip na .blogu CZ.NIC vytáhl na denní světlo informaci, že vláda této republiky se přihlásila k IPv6 a že jej hodlá podpořit skrze povinné nasazení v ústředních orgánech vlády.
Vláda skutečně ve svém 727. usnesení letošního roku (PDF) konstatuje, že
souhlasí s přechodem na internetový protokol verze 6 (IPv6) tak, jak je uvedeno v části III materiálu č.j. 783/09,
a že
ukládá ministrům a vedoucím ostatních ústředních orgánů státní správy zajistit
- od 30. června 2009 při pravidelné obnově síťových prvků jejich kompatibilitu s internetovým protokolem verze 6 (IPv6),
- do 31. prosince 2010 přístup k internetovým stránkám a veřejně dostupným službám eGovernmentu internetovým protokolem verze 4 (IPv4) i internetovým protokolem verze 6 (IPv6);
A také
doporučuje hejtmanům a primátorovi hlavního města Prahy postupovat obdobně…
Když se podíváme blíže na materiál č.j. 783/09, zjistíme, že ministr průmyslu a obchodu doporučuje (wordový DOC, HTML cache Googlu) zavedení používání internetového protokolu IPv6 v oblasti ústředních orgánů státní správy
, které se netýká podřízených organizací zřízených těmito orgány.
Tak to jsem zvědavý, jak se věci vyvinou. Jenom se obávám, že jednotlivá ministerstva si zařídí IPv6 adresu pro svůj hlavní webový server a zbytek služeb a vedlejších serverů zůstane při starém.
Tiskni
Sdílej:
Ty ...jo ... ledy se hejbou ... a) no konečně ... b) zázrak, že se to stalo ...
Nejsme unikátní.
V USA podobné usnesení vlády existuje již delší dobu a již od loňského léta všechny vládní sítě musí být schopné IPv6 provozu – to prý neznamená, že jej musí provozovat, jen že na to musí být připravené.
Jenže tam na to jdou ve velkém, mají vládní specifikace na kompatibilitu a NIST provozuje laboratoře na její testování a udělování certifikací.
Já doufam, že někdo zavětří byznys a bude mánie po IPv6 jako kdysi byl hlad po mobilech.
Čtyři čísla z rozsahu 192.168.X.X, 255.255.255.0 a nastavit NAT zvládla i cvičená opice, ale IPv6 už bude vyžadovat aspoň minimální znalosti.
Ano, a teď to bude totéž akorát bez toho natu a nebude to číslo.
Já měl pocit, že router solicitation by mohlo v rámci LANky fungovat k bráně jako defaultka a pak už "router ví ..."? Tedy jako jedna varianta?
I IPv6 může fungovat stylem Plug&Play. Například v DHCPv6 máme delegaci prefixů. Nebo DSL operátoři, kteří teď jedou PPPoE, prostě na lince pustí oznamování směrovače a místo natujícího routeromodemu prostě bude jen switchomodem (ne, že bych to tak chtěl, ale je to prosté a funkční).
Navíc operátoři budou moci nabízet další super a cool služby jako je třeba home agent.
Ale vždyť tak jsem to myslel. Vedle IPv4oPPPoE by ve stejném drátě jel IPv6oE. Stejně ty linky jsou izolovaný a jednotlivý zákazníci se na Ethernetu nevidí a tak by operátor k IPv4 PPP serveru přihodil router advertisment démona a bylo by.
Ano, takže ÚOOÚ to nepovažuje za osobní údaj. To je dobrá zpráva. Ovšem EU se to toho rejpe. Takže moje informace nebyla zcela přesná.
identifikuje pocitacJá měl za to, že identifikuje rozhraní a ne počítač či zařízení.
Technicky to lze, umí to i mikrotik (jeho netflow v podstatě zákon splňuje) a těch dat není až tak moc.
Technicky to zajistit možné je. Třeba v Linuxu si pustíte conntrack -E conntrack -e NEW,DESTROY
, průmyslové mašiny dokážou provoz zrcadlit na jiný port a tam se hodí auditní mašina. Nicméně i kdyby provozovatel takovu mašinu neměl, tak je to jeho problém.
Že to ISP neřeší, je jiná věc.
Krabička podle konfigurace za 3tis a kolik toho umí!Předražený krám, který umí úplné hovno pokud teda ještě počítáme 300,- za licenci.
Znáš něco levnějšího co nastavíš stejně rychle a bude to spolehlivě fungovat?Jo tak to zas né. Stejnětak je používám i já.
Návod na přeflešnutí firmware různých soho krabiček prosím neuvádět. Mám s tím své zkušenosti.Přesně toto jsem myslel. Pokud člověk dokáže i toto (či cokoliv jiného) pak v ROS nevidím žádný problém. No nedejbože aby platil opak.
existuje na to ošklivá zkratka SOHOTyto SOHO krabičky umí věci o kterých se některým ani nesnilo. Samozřejmě se správným softwarem. A pokud má krabička HW přepínač (což valná většina má), tak port mirroring bez jakékoliv účasti hlavního procesoru je jen jedna z mála funkcí, kterou se pyšní.