Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Ja bych to tipnul spis na ten kabel...
Jinak AHCI je na dve veci-v linuxu to jakz takz funguje, ale zazil jsem jeden notebook, kde 64-bit Visty v tomto rezimu podivne tuhly a tuhly.
Viz Serial ATA Linux hardware/driver status report. Já mám sil3114 (ale ve formě PCI karty), zkoušel jsem hotplug s normálním diskem (Samsung HD642JJ) a šlo to naprosto bez problémů.
Nebo tobě jde klasicky připojovat a odpojovat SATA disk k obyčejnému PC, jenž má SATA integrováno na desce?Ano, takhle jsme to měli: v jednom případě řadič na desce (v druhém extra PCI, ale né za 4k), a k tomu esata záslepku (=konektorová redukce vyvedená na zadní stranu case). Ten hotplug fungoval, ale řádově jen na desítky odpojení a zapojení. Z té tabulky "Serial ATA Linux hardware/driver status report" jsem používal ahci, nv a sil. Čili všechno production a hotplug yes.
Nezlobte se na mě, ale pojmy "server" a "diskové pole" mi nějak nejdou dohromady s "eSATA". Pokud jsou první dva pojmy myšleny vážně, pak by k nim mělo patřit něco jako "FC" nebo "iSCSI".
Mam jine, ale taky spatne zkusenosti. Tatkovi jsem k vanocum koupil eSATA externi suplik. Pod Vistama to funguje naprosto bez problemu (jak autodetekce/"mountovani", tak odpojovani), ale narazil jsem v Linuxu.
Disk pod Linuxem funguje OK, pokud se neodpojuje nebo nepripojuje za behu. Pokud ho pripojim za behu, nikde v systemu nic nevyskoci (HAL, dmesg, /var/log/messages, proste ticho po pesine). Pokud ho rucne primountuju, tak ho vidim. Pokud ho potom odmountuju a odpojim, tak vsechno OK jen do doby, dokud se nejaka aplikace nesnazi k disku pristupovat (typicky fdisk -l). V takovem pripade zatuhne pocitac.
Nevite nekdo o nejakem howto nebo postupu na netu - jestli s tim jde neco udelat? Me se nepodarilo najit nic. Dal jsem litr a pul za suplik, ktery nakonec pripojujeme pres USB :-(.
Myslim, ze je to deska MSI K8T Neo2, takze radic VT8237. System je Ubuntu 8.10, takze myslim 2.6.27. Bohuzel jsem ale nic poradne nevygooglil. Je to moje prvni zkusenost s eSATA, tak jsem ani nevedel, jestli to ma v Linuxu fungovat "normalne".
Jo ted koukam poradne, jeste tam je pridany jeden SATA radic, Promise 20579. Zkousel jsem oba a se stejnym vysledkem.
Nebo umí, ale nejsou na něj ovladače...
To spis, protoze ve Vistach vsechno slape .
Pripojovani a odpojovani disku za behu mi pod linuxem docela pekne funguje. Zalezi vsak vzdy na ovladaci k danemu raidici co ten na to. V principu jsou tri moznosti:
1) driver zapise do dmesg, ze je novej disk, pocka chvili, disk rozjede a vse je ok. Takto mi fungovaly ruzne SILy
2) driver si niceho nevsimne, ale disk je mozno najit rucnim spustenim detekce
echo '- - -' > /sys/class/scsi_host/cosi/scan
(mozna je ten soubor trosku jinde, ale jmenuje se scan a patri k scsi hostu. To - - - urcuje, ze se maji prohledat vsechny ID, LUNy a ja nevim, co jeste
U vetsiny novych intel onboard radicu, AHCI a tak je tohle funkcni reseni a v dmesg se pak krasne objevi novy disk. A operace je to bezpecna na tolik, ze muzu pustit na bezicim stroji neco jako
for i in /sys/class/scsi_host/*/scan ; do echo '- - - ' > i ; done
a nadetekuji se mi vsechny disky znova a ty soucasne fungujici nespadnou...
3) nefunguje ani 1 ani 2 a disk se proste neobjevi
P.S. Jeste se zarizeni da pridat uplne rucne, ale k tomu jsem zatim nenasel odvahu
o eSATA jsem uvažoval, ale nakonec jsem pořídil krabičku s podporou AoE a jsem maximálně spokojen. Přes gigabitovou síťovku to pracuje perfektně.
Welland ME747GK LAN 3,5", SATA, USB2.0
Tiskni
Sdílej: