Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tento zápisek je krátkým shrnutím mých zkušeností s technologií eSATA za posledního cca půl roku.
Koncem letních prázdnin jsme se rozhodli upgradovat jeden malý zálohovací systém, moje představa byla asi takto:
V obou případech jsme použili technologii eSATA, motivem především byla slibovaná rychlost přenosu dat. Bohužel jsme záhy těžce narazili.
Prvním problémem eSATA je eSATA kabel. Nevím, jestli existují lepší, ale u těch, co jsme měli my, bylo připojení na obou koncích tak vachrlaté, že se stačilo na kabel špatně podívat a měl tendenci vypadnout z portu.
Další problém byl v řadiči. Server pro první disk již obsahoval interní řadič SATA, server pro diskové pole nikoliv. V první iteraci jsme naivně pořídili do prvního serveru extra řadič JMicron s eSATA portem do slotu PCIe, pyšnící se podporou AHCI. Tento řadič nebyl schopný fungovat v žádném ze dvou pokusných počítačů (každý s jiným chipsetem). V Linuxu byl sice nalezen modulem ahci, nalezl se i disk, ale při jakékoliv komunikaci s diskem (např. hdparm -tT) se v dmesg objevilo něco jako ATA error a celé to šlo do háje. (Hledáním na google jsem tehdá zjistil, že s tím nejsem sám.) Pikantní na tom je, že po této chybě už řadič disk znovu nenalezl, nepomohlo ani od-připojení, ani restart, pouze vytažení serveru ze zásuvky (!). Další zajímavost: jednou, a pouze jednou to fungovalo. Nevím, zda to byla konstelace hvězd nebo co, ale po odpojení a připojení disku (nebo podobné operaci) to zas kleklo.
Když nefungoval extra řadič, rozhodli jsme se použít eSATA záslepku, která se připojuje do interního řadiče na desce. Tohle řešení zpočátku fungovalo dobře, ale cca po dvou týdnech denního odpojování a připojování jsme se opět dočkali I/O error a permanentní neviditelnosti disku až do restartu (tentokrát stačil normální, ne ze zásuvky). Takhle to v periodě 2-4 týdny pokračovalo dál (někdy stačil normální restart, někdy zásuvkový), až jsme se museli potupně vrátit k připojování přes USB (firewire už se mezitím odstěhovalo jinam).
Co se týče diskového pole, tam bylo nutné v každém případě koupit řadič (i kdyby USB, protože server umí jen full speed USB). Koupili jsme nějaký interní silicon image sata a opět použili záslepky. Jelikož externí diskové pole se neodpojovalo, zůstalo toto řešení celkem stabilní (až na to, že disky obvykle usnou a než se při prvním dalším přístupu rozjedou tak můžete jít na kafe). Až do jednoho dne, kdy (asi) došlo k nějakému kratšímu výpadku proudu a co se nestalo, jeden ze sata portů zůstal zase neviditelný. Server jsme otevřeli a rozebrali, zda není něco s kabelem k záslepce, ale ten byl v pořádku. Po opětovném startu serveru bylo zase vše v pořádku...
Takže co říci k eSATA? Ne, děkuji. Rychlost je sice úžasná, přenos dat na externí disk rychlostí 70 MB/s se asi hned tak nevidí, ale jen do té doby, než přenesete 100GB a eSATA řekne I/O error, zavíráme, končíme. Nebo než nastane nějaká jiná nepředvídatelná chyba. Těžko říct, zda je na vině chybný řadič v počítači, v disku, nebo ten zpropadený kabel. Třeba to za pár let bude použitelné.
Tiskni
Sdílej:
Ja bych to tipnul spis na ten kabel...
Jinak AHCI je na dve veci-v linuxu to jakz takz funguje, ale zazil jsem jeden notebook, kde 64-bit Visty v tomto rezimu podivne tuhly a tuhly.
Viz Serial ATA Linux hardware/driver status report. Já mám sil3114 (ale ve formě PCI karty), zkoušel jsem hotplug s normálním diskem (Samsung HD642JJ) a šlo to naprosto bez problémů.
Nebo tobě jde klasicky připojovat a odpojovat SATA disk k obyčejnému PC, jenž má SATA integrováno na desce?Ano, takhle jsme to měli: v jednom případě řadič na desce (v druhém extra PCI, ale né za 4k), a k tomu esata záslepku (=konektorová redukce vyvedená na zadní stranu case). Ten hotplug fungoval, ale řádově jen na desítky odpojení a zapojení. Z té tabulky "Serial ATA Linux hardware/driver status report" jsem používal ahci, nv a sil. Čili všechno production a hotplug yes.
Nezlobte se na mě, ale pojmy "server" a "diskové pole" mi nějak nejdou dohromady s "eSATA". Pokud jsou první dva pojmy myšleny vážně, pak by k nim mělo patřit něco jako "FC" nebo "iSCSI".
Mam jine, ale taky spatne zkusenosti. Tatkovi jsem k vanocum koupil eSATA externi suplik. Pod Vistama to funguje naprosto bez problemu (jak autodetekce/"mountovani", tak odpojovani), ale narazil jsem v Linuxu.
Disk pod Linuxem funguje OK, pokud se neodpojuje nebo nepripojuje za behu. Pokud ho pripojim za behu, nikde v systemu nic nevyskoci (HAL, dmesg, /var/log/messages, proste ticho po pesine). Pokud ho rucne primountuju, tak ho vidim. Pokud ho potom odmountuju a odpojim, tak vsechno OK jen do doby, dokud se nejaka aplikace nesnazi k disku pristupovat (typicky fdisk -l). V takovem pripade zatuhne pocitac.
Nevite nekdo o nejakem howto nebo postupu na netu - jestli s tim jde neco udelat? Me se nepodarilo najit nic. Dal jsem litr a pul za suplik, ktery nakonec pripojujeme pres USB :-(.
Myslim, ze je to deska MSI K8T Neo2, takze radic VT8237. System je Ubuntu 8.10, takze myslim 2.6.27. Bohuzel jsem ale nic poradne nevygooglil. Je to moje prvni zkusenost s eSATA, tak jsem ani nevedel, jestli to ma v Linuxu fungovat "normalne".
Jo ted koukam poradne, jeste tam je pridany jeden SATA radic, Promise 20579. Zkousel jsem oba a se stejnym vysledkem.
Nebo umí, ale nejsou na něj ovladače...
To spis, protoze ve Vistach vsechno slape .
Pripojovani a odpojovani disku za behu mi pod linuxem docela pekne funguje. Zalezi vsak vzdy na ovladaci k danemu raidici co ten na to. V principu jsou tri moznosti:
1) driver zapise do dmesg, ze je novej disk, pocka chvili, disk rozjede a vse je ok. Takto mi fungovaly ruzne SILy
2) driver si niceho nevsimne, ale disk je mozno najit rucnim spustenim detekce
echo '- - -' > /sys/class/scsi_host/cosi/scan
(mozna je ten soubor trosku jinde, ale jmenuje se scan a patri k scsi hostu. To - - - urcuje, ze se maji prohledat vsechny ID, LUNy a ja nevim, co jeste
U vetsiny novych intel onboard radicu, AHCI a tak je tohle funkcni reseni a v dmesg se pak krasne objevi novy disk. A operace je to bezpecna na tolik, ze muzu pustit na bezicim stroji neco jako
for i in /sys/class/scsi_host/*/scan ; do echo '- - - ' > i ; done
a nadetekuji se mi vsechny disky znova a ty soucasne fungujici nespadnou...
3) nefunguje ani 1 ani 2 a disk se proste neobjevi
P.S. Jeste se zarizeni da pridat uplne rucne, ale k tomu jsem zatim nenasel odvahu
o eSATA jsem uvažoval, ale nakonec jsem pořídil krabičku s podporou AoE a jsem maximálně spokojen. Přes gigabitovou síťovku to pracuje perfektně.
Welland ME747GK LAN 3,5", SATA, USB2.0