Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Na jeden pracovní PC jsem nedávno instaloval čerstvou desktop distribuci a nestačil jsem se divit nad příšerným výkonem kdykoliv PC přistupoval na disk...
Potřeboval jsem na tom PC normálně pracovat. Pustit si na pozadí něco co počítač zvládne eventuelně sám, např. přenos 100GB pracovních dat, synchronizaci verzovacího systému, a při tom užívat moderních vymožeností kompozitního desktopu a programovat / dělat jinou práci. Bylo by mi jedno kdyby kvůli mojí práci skončil transfer dat o půl hodiny později, očekával jsem, že v souladu s normálností jádro upřednostní mou interaktivní činnost před přístupem na disk.
Výsledek byl ale přesně opačný: při větší diskové aktivitě šla interaktivní práce jemně řečeno do kytek. Cukající se myš, vstup z klávesnice čekal i několik vteřin, správce oken nebyl schopen ani přenášet focus z okna na okno v rozumné době. Tohle všechno podtrženo tím, že disková aktivita vytlačuje neaktivní procesy do swapu, čímž vyvolává další diskovou aktivitu. Tyto symptomy jsem neviděl na počítači poprvé, jal jsem se tedy zkoumat nastavení jádra.
První problém je s výše zmíněným swapem. Je principielní otázka, jestli v dnešní době čtyřgigových modulů za hubičku něco takového ještě potřebujeme, ale dejme tomu, že ano. V tom případě je alespoň vhodné posunout parametr swappiness
z defaultní hodnoty 60 blíže k nule. Čím blíže je ke stovce a dále od nuly, tím víc programů putuje do swapu a tím více trpíme pokud je přepínáme.
Další problémy jsem našel v nastavení jádra: 300 Hz, voluntary preempt, group cpu scheduler ... tato vražedná kombinace zajistí, že při sebemenším náporu na hw bude z desktopu troska. Nějak mi není jasné, proč je desktopové jádro takto nastaveno, každopádně poté co jsem přeložil svoje jádro s 1000 Hz, forced preempt, bez group cpu sched, a bez zbytečných driverů a trasovacích voleb, všechny symptomy odešly. Teď můžu spustit třeba 10 diskových aktivit a zoomování desktopu je stále plynulé!
Tiskni
Sdílej:
/proc/config.gz
nebo /boot/config*
.
Takový dojem se dá omezit tím, že se to poví v článku. Mám na mysli něco jako "Myslím, že to však není problém jedné distribuce." (:
Částečně, já podle ní používám toto:
echo 10 > /proc/sys/vm/dirty_ratio
echo 5 > /proc/sys/vm/dirty_background_ratio
echo 10 > /proc/sys/vm/swappiness
+nobarrier pro ext3 a řekl bych, že je to lepší. Píše se tam (a v odkazech) i o změnách v jádře, dost to má zlepšit jádro > 2.6.30, používám ho, ale zdá se mi, že větší zlešení než jádro přinesto to přenastavení hodnot. Dále jsem si všiml zlepšení u ext4, ze které mám velmi dobrý pocit - je opravdu citelné. Podle všeho za tím jsou především jiné default hodnoty, dost by mělo jít aplikovat i na ext3.
JInak Mandriva to asi nebude, ta má v configu desktop jádra 1000Hz - bohužel swapiness je stejně debilně nastaven.
+nobarrier pro ext3To už můžete rovnou používat ext2, protože tím žurnál ztrácí svou podstatnou funkci. Já mám většinou XFS, které s bariérama taky pracuje. Na druhou stranu to není zas tak důležité protože bariéra generuje jen zápis na disk a ten by neměl interaktivním procesům vadit. Jediné čemu to vadí je rychlost zápisu na disk (dejme tomu v MB/s), ale to si musíte vybrat jestli chcete rychlý nebo spolehlivý zápis. Každopádně pokud máte hodně paměti tak lze rychlosti zápisu disku výrazně pomoct pomocí parametru
dirty_writeback_centisecs
, což je defaultně 500 (5 sekund) a já ho zvyšuju tak na 12000 (2 minuty). Pokud chci mít něco do těch dvou minut bezpečně na disku, není nic lepšího než napsat sync
manuálně (slabé povahy si na to můžou udělat klávesovou zkratku).
JInak Mandriva to asi nebude, ta má v configu desktop jádra 1000HzAle má voluntary preempt a group sched asi taky.
CONFIG_NO_HZ=y
CONFIG_HIGH_RES_TIMERS=y
CONFIG_HZ_300=y
# CONFIG_HZ_1000 is not set
CONFIG_HZ=300
# CONFIG_PREEMPT_VOLUNTARY is not set
CONFIG_PREEMPT=y
# CONFIG_GROUP_SCHED is not set
swappiness sem nezjistil kolik je nastavenej, ale nebude moc vysokej, protoze swap je porad prazdnej.
Ale kdyz to nema hrabat fest na disk, tak se da bez problemu spustit kotel aplikaci naraz. BOINC mi tu trebas na pozadi bezi skoro furt a ani o nem nevim, ale kdyz to zacne makat a hrabat na disk a ja ho vypnu, nijak si nepomuzu. Kdyz palim DVD tak taky radsi nespoustim novy aplikace, jenom delam s tema staryma, abych to zbytecne nedrazdil ...
ionice
- pokud má např. vypalovací program realtime prioritu, tak mu při přistupu k disku ostatní procesy vždy ustopí, naopak s nejnižší (idle) prioritou procesy čeká, dokud není disk "volný".
swappiness sem nezjistil kolik je nastavenej,
$ cat /proc/sys/vm/swappinessBTW, já ho mám také pořád prázdný, a nastavený ho mám 60.
První problém je s výše zmíněným swapem. Je principielní otázka, jestli v dnešní době čtyřgigových modulů za hubičku něco takového ještě potřebujeme, ale dejme tomu, že ano. V tom případě je alespoň vhodné posunout parametr swappiness z defaultní hodnoty 60 blíže k nule. Čím blíže je ke stovce a dále od nuly, tím víc programů putuje do swapu a tím více trpíme pokud je přepínáme.Jsou zase lidé, kteří doporučují nastavovat swappiness na 100, aby nepoužívaná data procesů nezacláněla v paměti a místo toho se prostor využil pro diskovou cache. Každopádně obecná rada redukovat swapování mi moc moudrá nepřijde, sice paměti jsou velké, ale právě proto je výhodné je využít jako cache. Disky jsou totiž naopak stále krutě pomalé (hlavně seek time se už dlouho prakticky nezlepšuje) a proto možnost ponechat načtená data v paměti hodně zrychluje přístup. Záleží ale na tom, co člověk více potřebuje - jestli rychlejší přepínání mezi programy nebo rychlejší přístup k datům.
>Každopádně obecná rada redukovat swapování mi moc moudrá nepřijde, sice paměti jsou velké, ale právě proto je výhodné je využít jako cache.
Souhlasím, ale toto nesmí ovlivnit použitelnost sytému, což se na desktopu bohužel děje, protože při jakékoliv práci s diskem se okamžitě odswapují aplikace. A jako že dneska ten disk něco dělá pořád - Tracker/Beagle, stahují se torrenty, přehrávají se MP3/videa (kdo nemá neustále něco puštěno?)... A pak přijde na řadu toto:
>Disky jsou totiž naopak stále krutě pomalé (hlavně seek time se už dlouho prakticky nezlepšuje) a proto možnost ponechat načtená data v paměti hodně zrychluje přístup. Záleží ale na tom, co člověk více potřebuje - jestli rychlejší přepínání mezi programy nebo rychlejší přístup k datům.
Jak správně podotkl Petr v debatě na Rootu, daleko lépe se Linux choval na mnohem starších strojích už v roce 2000 - Windows tomu nemohly konkurovat ani náhodou! Když jsem lidem říkal, že mohou pálit, přitom mít puštěný v malém okně film a psát dokument v OOo tak mi nevěřili a když to viděli, byli naprosto hotoví, protože z Windows byli zvyklí na "max. jeden program najednou a dost". O deset let později mám s tím samým problém na Linuxu a na aktuálním hardwaru! A když mám na stole rc verzi Window 7 tak musím konstatovat, že Linux v default nastavení je oproti nim na desktopu zatraceně, ale opravdu zatraceně zabržděný!
Takže suma sumárum: cache mám rád, ale vocamcáď až pocamcáď. Odezvu aplikací na desktopu chci mít okamžitou a zdaleka nejsem sám. Dost mě vytáčí, když při přepínání mezi nimi na Core2Duo 2GHz se 4GB RAM začne systém sahat na disk a trvá to třeba vteřinu. Samotná vteřina mi až tak nevadí, ale můj disk se nenudí a tak to někdy trvá třeba pět vteřin. A to už je při dnešním výkonu strojů naprosté zvěrstvo! Bohužel, jak správně píše autor v blogpostu, mají s tím dneska problém všechna distra, která se hrdě označují přívlastkem "desktopová".
>Nevím, čím to je
Možná tím, že nepracuješ s velkými objemy dat (často). Já jo a celkem dlouho jsem to řešil, absolutně mi nešlo do hlavy proč mám plnou RAMku diskových keší a na aplikace musím čekat, protože jsou odswapované - přičemž jsem na ta data koupil jiné disky než na systém, zvětšil RAMKu na 4GB a pořád to byla stejná hrůza. Ale jak je patrné z diskuse na rootu, ten problém není jen o chování/nastavení keše, jsou tam i nějaké jiné problémy přímo v jádře. Ale o tom asi něco víš a do debaty se s tebou raději poštět nebudu ;).
každopádně by to žralo 100% cpu v sys, takhle to žere 100% waitPokud je to tak dlouho ve wait, pak jsou jen dvě možnosti. Buď je velmi pomalý disk nebo hodně špatný plánovač. Případně kombinace obojího. Může být problém v nevhodné interakci plánovače a NCQ (plánovač to nějak poskládá a seřadí a pak si to řadič disku přerovná jinak). Takhle se těžko něco řeší, ale před jakýmkoli laděním plánovače (které je podle mého názoru spíše na škodu, výchozí hodnoty jsou nastaveny jako rozumný kompromis) je potřeba přijít na to, v čem je hlavní problém.
A opět: i když jede starej disk v PIO tak se neseká myš, jen to přenáší ten soubor hodinu.Myš by se neměla sekat, když se čeká na blokové I/O. Myš na něm přece není závislá a během čekání na I/O může dostat spoustu času procesoru. Naopak ji může sekat činná zátěž procesoru, protože jednak X server nemusí dostávat dostatek času, ale totéž se týká i příslušného vlákna v jádře (už dost dlouho je většina kódu ve vlákně - např. kpsmoused -, v rámci obsluhy přerušení se provádí jen minimum práce).
IMHO je to jednoduše o tom, že procesy tráví moc dlouhej slice ve vyřizování přerušování disku už se jim nedostane (včas) CPU na pohnutí kurzoru atd.Vyřízení přerušení od disku trvá zcela zanedbatelnou dobu. Přerušení má jen notifikační funkci. Pokud se má například něco zapsat na disk, nastaví se DMA a odešle disku příkaz. Až proběhne přenos, vygeneruje se přerušení, ovladač ho zpracuje a označí požadavek za vyřízený. Nikde se nic nezdržuje - pokud by přenos běžel v PIO režimu, ani tehdy by s tím nebyl problém, běželo by to v samostatném vlákně jádra, tedy s podrobením normálnímu plánování. Jinak to, kolik času tráví procesor v obsluze přerušení, lze snadno sledovat. Zobrazuje to například program top, kde "hi" je čas trávený obsluhou hardwarového přerušení, "si" softwarového přerušení.
Představte si situaci, že X server čte /dev/myš a podle toho updatuje pozici kursoru na obrazovce. To je user space záležitost, takže to dělá ve svém přiděleném cpu slice. Pokud se mu z nějakého důvodu slice nedostane včas, tak bude myš cukat.Jenže celý problém spočívá v tom, že běžně není důvod, aby se X server nedostával "k lizu" včas. V jádře se až na naprosto exotické situace (ke kterým běžně nedochází) nemůže stát, že by nedocházelo k přepínání kontextu dostatečně často. Prostě ať běží libovolný počet procesů, kdy každý z nich plně vytěžuje procesor, potřebná časová kvanta pro X server se vždy najdou (mj. proto, že neinteraktivní procesy jsou dost výrazně penalizovány). Testy tohoto typu jsem kdysi dělal dost intenzivně. Dokonce jsem schválně zprasil kód ovladače síťovky (konkrétně jsem do obsluhy přerušení přidal dlouhý cyklus, ve které se procesor zdržoval), abych viděl, jaké dopady to má na systém (šlo mi tehdy hlavně o chování mého vlastního ovladače, ale při té příležitosti jsem ozkoušel i různé další věci). Také jsem kdysi vyzkoušel fork bombu, která na WinXP způsobila docela slušný zátuh, na Linuxu byl počítač celou dobu ovladatelný a kurzor myši se pohyboval plynule.
Nemám moc teď čas experimentovat a řešit proč se slice nedostává, ale jelikož je možné že tomu pomáhá nedobrovolná preempce tak je taky možné že je cpu příliš často/dlouho v kernel režimu a to nejspíše kvůli tomu disku.Dlouhé prodlévání v kernel režimu je téměř vždy patologické. Buď běží disková komunikace v PIO režimu nebo je tam prostě nějaký jiný problém. Může to být klidně bug v jádře, není to vyloučeno.
To je ale jen teorie a nic Vám nebrání se po tom pídit sám.Já se po tom pídit sám nemohu, protože se s tím nesetkávám a ani neznám podmínky, za kterých k tomu dochází. A abych detailně protrasovával kód blokové vrstvy a ATA ovladačů, to tedy opravdu ne
Prostě ať běží libovolný počet procesů, kdy každý z nich plně vytěžuje procesor, potřebná časová kvanta pro X server se vždy najdou (mj. proto, že neinteraktivní procesy jsou dost výrazně penalizovány).Může být, že X jsou chybně zařazena jako I/O bound proces místo interaktivního, nebo že nějakým jiným záhadným činem dojde jádro k závěru, že už X-ka měly času dost. Není to taky náhodou tak, že pokud přijde přerušení od disku v době běhu X, tak se obsluha přerušení započítá do time slice X?
Také jsem kdysi vyzkoušel fork bombu, která na WinXP způsobila docela slušný zátuh, na Linuxu byl počítač celou dobu ovladatelný a kurzor myši se pohyboval plynule.To dost záleží na tom, jaké systémové volání jste na XP použil. Takový fork je tam dost o hovně. Každopádně já si pamatuji i na Linuxu takzvaný útok na sendmail, který dokázal zlikvidovat leckterý stroj.
Já se po tom pídit sám nemohu, protože se s tím nesetkávám a ani neznám podmínky, za kterých k tomu dochází.Zkuste jádro nakonfigurovat podle některé té disktribuce o které se tu psalo ... arch, ubuntu, pokud možno vypněte SMP.
Může být, že X jsou chybně zařazena jako I/O bound proces místo interaktivního, nebo že nějakým jiným záhadným činem dojde jádro k závěru, že už X-ka měly času dost.Než se dohadovat o tom, co by mohlo být, je nejlepší to změřit. Existuje program
latencytop
, který měří, jak dlouho se musí čekat z různých důvodů. Ukazuje to jak globálně, tak pro jednotlivé procesy. Jádro ovšem musí být zkompilováno s CONFIG_LATENCYTOP
.
Není to taky náhodou tak, že pokud přijde přerušení od disku v době běhu X, tak se obsluha přerušení započítá do time slice X?Upřímně řečeno, nevím, zda to tam CFS započítává. Ale protože v obsluze přerušení se u aktuálních jader prakticky nic nedělá (již dávno byla většina kódu přesunuta do pracovních front), je to v podstatě jedno. Typická doba obsluhy se bude u současných procesorů pohybovat pod úrovní 1 mikrosekundy. Čili pokud se bavíme o odezvě v řádu milisekund a více, doba obsluhy přerušení je vcelku irelevantní. Pro ověření situace (zda je doba obsluhy přerušení významná pro odezvu procesů) lze využít výše zmíněný latencytop.
To dost záleží na tom, jaké systémové volání jste na XP použil. Takový fork je tam dost o hovně.Použil jsem standardní volání CreateProcess(). Přesněji řečeno jsem ten program ani nepsal, použil jsem to, co tu někdo zveřejnil po použití ke stejnému účelu. Ovšem ani nevím, jaké jiné volání bych měl použít, než právě toto.
Každopádně já si pamatuji i na Linuxu takzvaný útok na sendmail, který dokázal zlikvidovat leckterý stroj.Něco takového kdysi bylo, ale jednak se jádro dost rychle mění, a také hodně záleží na tom, zda se vyčerpají nějaké prostředky (například mám v živé paměti problémy, které způsobovala Opera - nutila X server alokovat paměť pro písma, čímž se vyčerpala veškerá volná paměť, takže jádro se nejdřív dost dlouho snažilo nějakou uvolnit a nakonec to skončilo pobíjením procesů přes oom_killer, tedy pokud člověk nestihl Operu sestřelit ještě v době, dokud měl paměť k tomu, aby to mohl provést).
Zkuste jádro nakonfigurovat podle některé té disktribuce o které se tu psalo ... arch, ubuntu, pokud možno vypněte SMP.Aby to bylo k něčemu, tak bych musel mít také stejný hardware. Takhle maximálně ztratím dost času konfigurací a kompilací jádra, abych pak testoval něco, co bude těžko srovnatelné.
Aby to bylo k něčemu, tak bych musel mít také stejný hardware.Možná že ne, vyskytuje se to na různých hw.
Dlouhé prodlévání v kernel režimu je téměř vždy patologické. Buď běží disková komunikace v PIO režimu nebo je tam prostě nějaký jiný problém. Může to být klidně bug v jádře, není to vyloučeno.Toto jsem zaznamenal u poškozených disků. Systém se stal docela nepoužitelný, zejména programy běžící v X. Jádro samo změnilo režim komunikace s diskem na PIO a spojení s čekáním na vyčítání vadných sektorů udělalo své.
/var
, což bylo nepříjemné jednak proto, že se nedaly číst některé protokoly, tak proto, že do jiných se sice málo, ale pravidelně zapisuje, kvůli čemu ten systém velmi rychle vytuhnul.
Cim viac sa zrychluju pocitace tym menej maju uzivatelia trpezlivosti + su kladene ine naroky - ja prevadzkujem na C2D 5200, 4GB RAM a 2xswRAID1 s Ubuntu i386 bigmem aj 15 aplikacii naraz + napalovanie + pozeranie videa + virtualizovany Windows a ide to s velmi slusnou odozvou - prakticky za nicim necakam...
O deset let později mám s tím samým problém na Linuxu a na aktuálním hardwaru!Tenhle problém opravdu nemám. Jestli tam třeba náhodou nemáš něco rozbitého... Ale OK, uznávám, že Debian není distro s přívlastkem "desktopové"
Ale OK, uznávám, že Debian není distro s přívlastkem "desktopové"Ale vysloveně serverové také ne, spíš je to takový kompromisní univerzál pro všechno možné (asi trochu blíž k serverovému použití).
Ja mam na / a /home raid1 (JFS fs) + RAID0 ako swap - neviem si to vynachvalit...
Ako zatazujem? RAID0 je swap predsa nie RAID1 ...
Hmm o 2 paralelnych swapkach som este nepocul...
Záleží ale na tom, co člověk více potřebuje - jestli rychlejší přepínání mezi programy nebo rychlejší přístup k datům.To je svatá pravda, na desktopu to ale je obvykle to první.
> První problém je s výše zmíněným swapem. Je principielní otázka, jestli v dnešní době čtyřgigových modulů za hubičku něco takového ještě potřebujeme, ale dejme tomu, že ano
Ono to s existenci swapu prakticky nesouvisi - s omezenou pameti je vzdycky problem, zda radsi z cache uvolnit stranku A nebo stranku B, kde stranka A je zrovna nevyuzivana stranka kodu beziciho programu a stranka B je stranka s datama, ktera prave byla zapsana na disk.
> Navíc swap má i jiné neduhy
Sam pouzivam leta pocitac bez swapu a tak vim, ze tento problem se tim neresi. A on ani obecne moc dobre resitelny neni - pokud nekdo ma 1 GB RAM, 400 MB je obsazenych programy a on stahne a rozbali 900 MB tar archiv, tak je otazka, zda je spravne vytlacit tech 300 MB programu z RAM. Pokud to uzivatel jen na pozadi rozbaluje a pak necha lezet, tak by to spravne nebylo, pokud ale vzapeti po tom pusti na vsechna ta data grep, pak se ukaze, ze vytlacit vsechny ty programy z RAM by byl velmi rozumny krok.
mtdblock
), což zároveň velmi elegantně řeší i onen kryptografický problém acpid
na běžném desktopu naprostou většinu doby jen spí, ale v okamžiku, kdy nastane nějaké ACPI událost, např. se stiskne tlačítko Power, se musí probudit a vykonat to, co má napsáno, nebo třeba getty
, které také spí až do doby, kdy se na danou textovou konzolu potřebujete přihlásit. A právě pro takovéto procesy je dobré mít swap, kam se uklidí pokud zrovna nejsou potřeba.
Na distribucii mi nezalezi - vacinu kernelov si aj tak upravujem - ale aky FS? Predpokladam ze EXT3 - netuneny
Mam JFS :)
Lakal mel ext4, ale co sem si precet o ty vlastnosti se zpozdenou alokaci, tak me chut presla. Sice to neni chyba ext4, ale spis tech aplikaci, ktery cekaji chovani jako od ext3, ale ja ty aplikace pouzivam a tomuhle se prave chci vyhnout. Btrfs taky vypada lakave. Zatim zustanu ve vyckavaci pozici.
JFS a XFS su velmi svizne (vo vseobecnosti). Ale plati stare zname - na JFS a XFS bez UPS nelez !!!
Zazil som to s aj s EXT3 - burka, nemal som UPS na tom stroji, vyplo prud - potom zacal startovat system, 3x robil kontrolu (2x sa restartoval po kontrole). Vysledok? Komplet nastavovane konfiguraky (nastavovane cca 1 hodinu pred vypadkom!!!!!!) sa ocitli v textovo-binarnom mismasi v lost+found a velke mnozstvo sluzieb nenabehlo...
No ja odporucam UPS ku kazdemu PC
A za to všechno můžou ty absurdně rovnostářské (skoro až komunistické) časovače disku (CFQ) a úloh (CFS)... Nechápu co na tom ti vývojáři jádra vidí, ale mě se v praxi neosvědčily.
Je téměř neuvěřitelné, že se tenhle blogpost objevuje přesně v den, který jsem v podstatě celý proseděl před počítačem a 90% času marně a zoufale čekal nějakou odezvu. )-:
Pár lidí tu žádalo "antitip" na distribuci, mě by naopak zajímalo, zda má někdo nějaké negativní zkušenosti s openSUSE. 11.1 mi na PIV 1,8 GHz + 384 MB RAM funguje celkem uspokojivě, zato F11 je na PIV 3 GHz + 512 MB RAM bída a utrpení. Na jiném počítači (s téměř stejným CPU) mám paměti giga a tam si F10 spokojeně přede. No chápu, že 512 MB RAM není mnoho, ale na běžnou kancelářškou práci + pár tabů ve Firefoxu... yumex je při téhle hw konfiguraci prakticky zakázaná aplikace (zajímavé, yum je ještě obstojně použitelný, navíc ten yumex mi ještě v F9 z nějakého záhadného důvodu nabíhal podstatně rychleji, když jsem si ho pustil z domu přes ssh :o))
Pokud krom Fedory trpí podobnými problémy i další mainstreamová distra, bude ten současný stav patrně velmi efektině odrazovat nové zájemce o Linux.
Pokud krom Fedory trpí podobnými problémy i další mainstreamová distra, bude ten současný stav patrně velmi efektině odrazovat nové zájemce o Linux.... žiada sa mi doplniť že na desktope - na serveroch je to trochu ine (v konzole som sa s nestihanim zatial nestretol - ked neratam pripady ked nestihal framebuffer prekreslovat - ale to nebolo na servery tam framebuffer nepatri rovnako ako Xka
Myslím, že většina nových uživatelů nejdřív vyzkouší Linux na desktopu, potom ho případně vrhne na server. To byl aspoň můj vývoj. Ale možná jsou i tací, kteří si v Linuxu rozjedou rovnou server a na desktopu zůstanou u ikspéček.
Monkey linux bola super vec, doteraz ho mám niekde na CDčku. Spúšťalo sa to cez dávkový súbor (tak to volali v odbornej literatúte, proste normalne *.bat) z DOSu, a chodilo to bombovo...
Az tak bombovo to zase nechodilo. Bolo to podstatne pomalsie ako windows na rovnakom stroji.
Co je CONFIG_PREEMPT_VOLUNTARY
a k čemu slouží?
Z praktického hlediska je lepší zapnout nebo vypnout? Kvůli minimalizaci latencí bych řekl vypnout.
Desktop. Když jsem s Linuxem začínal , byl jsem nadšen a teď pozoruji stejné chování popisované v blogu.
Žeby 4jádro na 2,8 Ghz 4GB ram a větší disky s větší cache mělo horší výkon než Celeron 466 Mhz 256 MB ram a pomalejším diskem? Na starém kompu nebyl problém s mnohahodinovou kompilací třeba OpenOffice, nijak se to neprojevilo na odezvě systému. Na nové mašině s novými jádry ( kvůli ovladačů) kompilace čehokoliv na pozadí jde hodně poznat na odezvě .
Pro oba , kteří jste mi odpověděli: Děkuji, ale to RTFM si odpusťte. Četl jsem to tolikrát, kolikrát jsem kompiloval jádro (tj, za poslední 4 roky, co používám Linux minimálně 50x), ale moje czenglish není na takové úrovni, abych plně porozuměl technickému výkladu.
>>>jestli v dnešní době čtyřgigových modulů za hubičku
Nepotrebujem swap jiz nekolik let. Doufam ze dnes je jiz historii.
Vase problemy se systemem jsou duvodem k tomu ze vznikaji dalsi distribuce v nichz se autor snazi aby system pracoval tak jak chce on.
>>>paměť použít radši na diskovou cache nebo něco takového.
to takhle kopirujete na externi usb disk iso soubor o velikosti 700 MB a on se Vam cely skopci do cache a az se zavre dialogove okno "kopirovani" a chcete odebrat disk tak se Vam pul minuty syncuje teprv na ten usb disk nez ho system umozni uzivateli odmountovat.
A swapfile ci swap partition uz ma odzvoneno. 2 GB RAM = karton nejhumusovejsich cigar co se daj vubec koupit
Tak sem hoď svůj .config, ať se můžem inspirovat.
Já používám 300 Hz všude k naprosté spokojenosti. 1000 Hz podle mě dnes přináší víc škody než užitku a na nějakém čtyřjádru to platí dvojnásob.
Zmíněné potíže jsem zažil taky, ale příčina byla zcela jinde: I/O scheduler. Jako implicitní scheduler tam byl původně CFQ nebo dokonce Deadline. Například přehrávání mp3 na pozadí se při jakékoliv intenzivnější diskové aktivitě začalo trhat. Přepnutí na Anticipatory všechny tyto problémy vyřešilo. Anticipatory je sice nejnáročnější na procesor a přidává těžko předvídatelnou latenci, ale i přesto s ním mám zatím na desktopu tu nejlepší zkušenost.