Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
nejak sa to rozrástli príspevky o tom ako kto a prečo prešiel k linuxu. pridám svoju kvapku
svoj prvý počítač som si kúpil, aby som mal na čom písať diplomovku, na vianoce 2003. tá 286 čo som mal po rodičoch mi nejak nesedela, vlastne iba kvôli monitoru a miestonsti v ktorej sa nachádzala (zasmradnutá komora). ten wordperfect tam bol pekne použiteľný, ale tlačiareň a export už menej. potom som mal ešte jednu 486, ale tá bola notebook a už na začiatku ťažkopádna.
kúpil som si nejaký duron s 17 palcovým crt. kamoš mi tam naištaloval w2000 a freebsd 4.7. po odskúšaní obidvoch gui (viac ma nezaujímalo) som si vybral freebsd (ako som neskôr zistil nie je to linux a vybral som si KDE). Handbook mi pomohol, použil som "make install" na kopu (asi 5) programov čo som potreboval. začal som pisať diplomovku a trochu kódiť v PHP a R. v škole som odmietal použivať divné programi na tvorbu prác a odovzdával som pekné výstupy z R (ktoré dokáže naozaj veľa vecí). vyskytli sa však prvé problémy ...
medzitím mi odišiel procesor, pár krát som zmenil a doplnil robotu, ukončil pár škôl a pár začal, dokúpil pár počítačov a prestalo ma baviť riešiť môj pracovný počítač. tak som presvedčil kamoša aby sa mi staral o počítače. on je zaritý debianista, ale z hľadiska gui sa moc nezmenilo, akurát že používam kdm a nie startx.
na freebsd som nazanevrel, mám ho na pár serveroch (mail, http, without_X=true). linux mám na notebookoch, desktopoch a xdmcp serveroch.
nabudúce asi poviem čo sa mi na linuxe nepáči. a možno nie.
Tiskni
Sdílej: