Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
nejak sa to rozrástli príspevky o tom ako kto a prečo prešiel k linuxu. pridám svoju kvapku
svoj prvý počítač som si kúpil, aby som mal na čom písať diplomovku, na vianoce 2003. tá 286 čo som mal po rodičoch mi nejak nesedela, vlastne iba kvôli monitoru a miestonsti v ktorej sa nachádzala (zasmradnutá komora). ten wordperfect tam bol pekne použiteľný, ale tlačiareň a export už menej. potom som mal ešte jednu 486, ale tá bola notebook a už na začiatku ťažkopádna.
kúpil som si nejaký duron s 17 palcovým crt. kamoš mi tam naištaloval w2000 a freebsd 4.7. po odskúšaní obidvoch gui (viac ma nezaujímalo) som si vybral freebsd (ako som neskôr zistil nie je to linux a vybral som si KDE). Handbook mi pomohol, použil som "make install" na kopu (asi 5) programov čo som potreboval. začal som pisať diplomovku a trochu kódiť v PHP a R. v škole som odmietal použivať divné programi na tvorbu prác a odovzdával som pekné výstupy z R (ktoré dokáže naozaj veľa vecí). vyskytli sa však prvé problémy ...
medzitím mi odišiel procesor, pár krát som zmenil a doplnil robotu, ukončil pár škôl a pár začal, dokúpil pár počítačov a prestalo ma baviť riešiť môj pracovný počítač. tak som presvedčil kamoša aby sa mi staral o počítače. on je zaritý debianista, ale z hľadiska gui sa moc nezmenilo, akurát že používam kdm a nie startx.
na freebsd som nazanevrel, mám ho na pár serveroch (mail, http, without_X=true). linux mám na notebookoch, desktopoch a xdmcp serveroch.
nabudúce asi poviem čo sa mi na linuxe nepáči. a možno nie.
Tiskni
Sdílej: