Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
LogFormat "%h - - %t %s %D %V%U" testovaci CustomLog /var/log/httpd/test-oma.sk.log testovaciRátanie celkovej dĺžky do cronu daný shell skript (pričom číslo 212605775 je moja magická konštanta ktorá ešte neblokuje slušných robotov, ale blokuje tých zlých).
#!/bin/sh export LC_ALL=en_GB.utf8 dd="%d/%b/%Y:%H:%M" d0=`date +$dd` d1=`date -d '1 minute ago' +$dd` d2=`date -d '2 minute ago' +$dd` d3=`date -d '3 minute ago' +$dd` d4=`date -d '4 minute ago' +$dd` da="$d0\|$d1\|$d2\|$d3\|$d4"; #echo $d IFS=" "; d=`date --rfc-3339='seconds'` #echo "$d :: 194.187.168.25" > /var/log/httpd/dos-oma.log for i in `cat /var/log/httpd/test-oma.sk.log |grep -v '.ico\|.png\|.jpg\|.js' | grep "$da" | awk 'BEGIN { FS=OFS=SUBSEP=" "}{arr[$1]+=$7 }END {for (i in arr) print arr[i],i}' |sort -g|tail`; do l=`echo $i | sed 's/ .*//'` if [ `echo "$l > 212605775" |bc` -eq 1 ]; then echo $i | sed "s/.* /$d :: /" >> /var/log/httpd/dos-oma.log fi doneFail2ban konfig Naj problém bol dať dátum/čas do logu, aby to fail2ban zvládal (viď date --rfc-3339='seconds' hore), nie je to moc dokumentované. Potom to už šlo. Filter filter.d/apache-dos.filter :
[Definition] failregex = ^.* <HOST>$a jail (popri ostatných typu ssh a pod):
[oma-dos] enabled = true filter = apache-dos port = http,https logpath = /var/log/httpd/dos-oma.log maxretry = 1 findtime = 60asi by to išlo aj elegantnejšie, teším sa na komentáre.
Tiskni
Sdílej:
Na mojom webe www.oma.sk sa občasne vyzurujú nejaký crawleri. Trošku mi uniká dôvod prečo si taliani sťahujú webstránku po Slovensku a po slovensky, ale čo už. Ako sa brániť?Spíš mi uniká důvod, proč se tomu bránit. Většina těhle crawlerů jsou vyhledávače a tímhle efektivně odřízneš ty italské.