Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
LogFormat "%h - - %t %s %D %V%U" testovaci CustomLog /var/log/httpd/test-oma.sk.log testovaciRátanie celkovej dĺžky do cronu daný shell skript (pričom číslo 212605775 je moja magická konštanta ktorá ešte neblokuje slušných robotov, ale blokuje tých zlých).
#!/bin/sh export LC_ALL=en_GB.utf8 dd="%d/%b/%Y:%H:%M" d0=`date +$dd` d1=`date -d '1 minute ago' +$dd` d2=`date -d '2 minute ago' +$dd` d3=`date -d '3 minute ago' +$dd` d4=`date -d '4 minute ago' +$dd` da="$d0\|$d1\|$d2\|$d3\|$d4"; #echo $d IFS=" "; d=`date --rfc-3339='seconds'` #echo "$d :: 194.187.168.25" > /var/log/httpd/dos-oma.log for i in `cat /var/log/httpd/test-oma.sk.log |grep -v '.ico\|.png\|.jpg\|.js' | grep "$da" | awk 'BEGIN { FS=OFS=SUBSEP=" "}{arr[$1]+=$7 }END {for (i in arr) print arr[i],i}' |sort -g|tail`; do l=`echo $i | sed 's/ .*//'` if [ `echo "$l > 212605775" |bc` -eq 1 ]; then echo $i | sed "s/.* /$d :: /" >> /var/log/httpd/dos-oma.log fi doneFail2ban konfig Naj problém bol dať dátum/čas do logu, aby to fail2ban zvládal (viď date --rfc-3339='seconds' hore), nie je to moc dokumentované. Potom to už šlo. Filter filter.d/apache-dos.filter :
[Definition] failregex = ^.* <HOST>$a jail (popri ostatných typu ssh a pod):
[oma-dos] enabled = true filter = apache-dos port = http,https logpath = /var/log/httpd/dos-oma.log maxretry = 1 findtime = 60asi by to išlo aj elegantnejšie, teším sa na komentáre.
Tiskni
Sdílej:
Na mojom webe www.oma.sk sa občasne vyzurujú nejaký crawleri. Trošku mi uniká dôvod prečo si taliani sťahujú webstránku po Slovensku a po slovensky, ale čo už. Ako sa brániť?Spíš mi uniká důvod, proč se tomu bránit. Většina těhle crawlerů jsou vyhledávače a tímhle efektivně odřízneš ty italské.