Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
Tož asi to znáte, pokud používáte Kubuntu (ať už 9.10 nebo 10.04), že pokud máte v KDE zapnutý compositing, tak na opensource ati driveru to jede poměrně dobře, ale jak přesedláte na fglrx, tak se začnou dít věci: resizing oken škube jak prase, minimalizace trvá tři sekundy, reakce trvá všeobecně dvacet let a někdy se objeví i grafické artefakty.
Tento problém vznikl prasáctvím (K)ubuntu developerů, kteří si ve své bláhovosti zaintegrovali do xorg patch pro intel, který opravoval bordel, který vznikal při resize. Jo, intel šlapal ok, ale fglrx ani omylem. Nicméně existuje řešení: kompilace xorg s backclear patchem. Popsáno na launchpadu zde, vč. postupu jak řešit:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/fglrx-installer/+bug/568988
Kdo nechce zdlouhavě kompilovat a má lucida amd64, může použít mnou vytvořené balíčky, které se dají sosnout zde:
Je to na megaupload.cz, je to jeden velký tgz soubor ve kterém je spousta deb balíčků.
Tiskni
Sdílej: