Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Mám mobil, který podporuje GPRS a Bluetooth, a telefonuje pod T-Mobile. Potom mám ještě notebook s Mandrivou a k němu dosti obstarožní USB Bluetooth adaptér od fy. Microcom. Docela natolik obstarožní, že pod Windows už to neběhá. WXP se během pár let asi nějak vyvinuly, starý ovladač pořád padá a žádný novější na světě není. Tím líp, jde se s tím na linux. (Na rozdíl od WiFi karty, která mi zase běhá jen pod Windowsem).
Nakonfigurovat chodivé GPRS není tak těžké, ale třeba si to někdo radši přečte, než aby všechno sám vynalézal.
Musím mít nainstalován program hciconfig, hcitool a rfcomm. Mám dojem, že to bývá vždycky pohromadě v jednom balíčku. Připojím BT adaptér, napíšu
hciconfiga dostanu samý nuly. To znamená, že BT rozhraní máme vypnuté. Tak tedy
hciconfig hci0 up hciconfiga vida, už to ukazuje MAC adresu adaptéru. Teď si na mobilu zapnu volbu "zjistitelný na tři minuty" a v linuxu napíšu
hcitool scana dostanu MAC adresu mobilu. Řekněme že je to 11:22:33:44:55:66 . Teď je musím spárovat. V telefonu si najdu volby Připojit - Bluetooth - Spárovaná zařízení - Přidat zařízení - Telefon přijme. Na počítači jenom napíšu
rfcomm connect /dev/rfcomm0 11:22:33:44:55:66 1řekne si to o PIN napřed na telefonu, potom na počítači v X11 mi na to najednou vyskočí okýnko, je to GTK rozhraní. Kdybych nebyl v X11, tak to tedy nevím, jak by to bylo. Na obou strojích napíšu totéž, třeba 123. Telefon mi oznámí, že se úspěšně spářil. Přeju mu to.
Teď si připravím konfiguraci pro démona pppd.
cat /etc/ppp/peers/gprsbt file /etc/ppp/options.gprs connect "/usr/sbin/chat -f /etc/ppp/chat.gprs"První řádka specifikuje volby routovacího protokolu PPP a druhá řádka nějaké věci kolem vytáčení.
cat /etc/ppp/options.gprs 0.0.0.0:0.0.0.0 usepeerdns user gprs password "gprs" noipdefault crtscts ktune passive asyncmap 0 ipcp-accept-local ipcp-accept-remote defaultrouteJe tady napsáno uživatelské označení a heslo gprs, což vyžaduje t-mobile. Ostatní řádky říkají, že akceptujeme nastavení všeho od serveru, a že do pppd budeme routovat úplně všecko.
cat /etc/ppp/chat.gprs ABORT "BUSY" "" "\d" SAY "reseting modem\n" "" "atz" SAY "connecting\n" OK 'AT+CGDATA="PPP",2' CONNECT "atdt*99***2#" TIMEOUT 60 SAY "connected"Tohle komentovat nebudu, stejně jsem to odněkud opsal. Ale všimněte si těch dvojek v řádce OK a CONNECT. V návodech se obvykle dočteme, že tam mají být obě jedničky. Ale já mám v mobilu jako první síť nakonfigurovaný WAP a jako druhý Internet. To je jako kdybych měl telefon připojený ke dvěma linkám. Jednička nebo dvojka je jako to tlačítko na přepínání linek. Když tam dám jedničky, ono to funguje dost legračně. Připojí mě to do nějaké desítkové sítě, pomocí netstat -r najdu nejbližší router a na něj se dopingnu za nějaké stovky ms. Funguje DNS, ale nikam mi to prakticky neroutuje. Asi jenom na nějaké WAP stránky, to jsem nezkoumal. Napíšu tam dvojky a je to.
Ještě startovací a zastavovací skriptečky:
cat /usr/local/sbin/gprs #!/bin/sh hciconfig hci0 up rfcomm bind 0 11:22:33:44:55:66 1 pppd /dev/rfcomm0 lcp-echo-interval 0 call gprsbt cat /usr/local/sbin/gprs- #!/bin/sh kill -HUP $(cat /var/run/ppp0.pid)A je to. Udělám se root a zavolám skript gprs. Telefon mi zasvítí, že se jako připojuje, a jsem na internetu. Zavolám skript gprs- , telefon mi zase zasvítí a napíše, kolik dat se přeneslo oběma směry.
Tiskni
Sdílej:
killall pppd.