Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Mám mobil, který podporuje GPRS a Bluetooth, a telefonuje pod T-Mobile. Potom mám ještě notebook s Mandrivou a k němu dosti obstarožní USB Bluetooth adaptér od fy. Microcom. Docela natolik obstarožní, že pod Windows už to neběhá. WXP se během pár let asi nějak vyvinuly, starý ovladač pořád padá a žádný novější na světě není. Tím líp, jde se s tím na linux. (Na rozdíl od WiFi karty, která mi zase běhá jen pod Windowsem).
Nakonfigurovat chodivé GPRS není tak těžké, ale třeba si to někdo radši přečte, než aby všechno sám vynalézal.
Musím mít nainstalován program hciconfig, hcitool a rfcomm. Mám dojem, že to bývá vždycky pohromadě v jednom balíčku. Připojím BT adaptér, napíšu
hciconfiga dostanu samý nuly. To znamená, že BT rozhraní máme vypnuté. Tak tedy
hciconfig hci0 up hciconfiga vida, už to ukazuje MAC adresu adaptéru. Teď si na mobilu zapnu volbu "zjistitelný na tři minuty" a v linuxu napíšu
hcitool scana dostanu MAC adresu mobilu. Řekněme že je to 11:22:33:44:55:66 . Teď je musím spárovat. V telefonu si najdu volby Připojit - Bluetooth - Spárovaná zařízení - Přidat zařízení - Telefon přijme. Na počítači jenom napíšu
rfcomm connect /dev/rfcomm0 11:22:33:44:55:66 1řekne si to o PIN napřed na telefonu, potom na počítači v X11 mi na to najednou vyskočí okýnko, je to GTK rozhraní. Kdybych nebyl v X11, tak to tedy nevím, jak by to bylo. Na obou strojích napíšu totéž, třeba 123. Telefon mi oznámí, že se úspěšně spářil. Přeju mu to.
Teď si připravím konfiguraci pro démona pppd.
cat /etc/ppp/peers/gprsbt file /etc/ppp/options.gprs connect "/usr/sbin/chat -f /etc/ppp/chat.gprs"První řádka specifikuje volby routovacího protokolu PPP a druhá řádka nějaké věci kolem vytáčení.
cat /etc/ppp/options.gprs 0.0.0.0:0.0.0.0 usepeerdns user gprs password "gprs" noipdefault crtscts ktune passive asyncmap 0 ipcp-accept-local ipcp-accept-remote defaultrouteJe tady napsáno uživatelské označení a heslo gprs, což vyžaduje t-mobile. Ostatní řádky říkají, že akceptujeme nastavení všeho od serveru, a že do pppd budeme routovat úplně všecko.
cat /etc/ppp/chat.gprs ABORT "BUSY" "" "\d" SAY "reseting modem\n" "" "atz" SAY "connecting\n" OK 'AT+CGDATA="PPP",2' CONNECT "atdt*99***2#" TIMEOUT 60 SAY "connected"Tohle komentovat nebudu, stejně jsem to odněkud opsal. Ale všimněte si těch dvojek v řádce OK a CONNECT. V návodech se obvykle dočteme, že tam mají být obě jedničky. Ale já mám v mobilu jako první síť nakonfigurovaný WAP a jako druhý Internet. To je jako kdybych měl telefon připojený ke dvěma linkám. Jednička nebo dvojka je jako to tlačítko na přepínání linek. Když tam dám jedničky, ono to funguje dost legračně. Připojí mě to do nějaké desítkové sítě, pomocí netstat -r najdu nejbližší router a na něj se dopingnu za nějaké stovky ms. Funguje DNS, ale nikam mi to prakticky neroutuje. Asi jenom na nějaké WAP stránky, to jsem nezkoumal. Napíšu tam dvojky a je to.
Ještě startovací a zastavovací skriptečky:
cat /usr/local/sbin/gprs #!/bin/sh hciconfig hci0 up rfcomm bind 0 11:22:33:44:55:66 1 pppd /dev/rfcomm0 lcp-echo-interval 0 call gprsbt cat /usr/local/sbin/gprs- #!/bin/sh kill -HUP $(cat /var/run/ppp0.pid)A je to. Udělám se root a zavolám skript gprs. Telefon mi zasvítí, že se jako připojuje, a jsem na internetu. Zavolám skript gprs- , telefon mi zase zasvítí a napíše, kolik dat se přeneslo oběma směry.
Tiskni
Sdílej:
killall pppd.