Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Mám mobil, který podporuje GPRS a Bluetooth, a telefonuje pod T-Mobile. Potom mám ještě notebook s Mandrivou a k němu dosti obstarožní USB Bluetooth adaptér od fy. Microcom. Docela natolik obstarožní, že pod Windows už to neběhá. WXP se během pár let asi nějak vyvinuly, starý ovladač pořád padá a žádný novější na světě není. Tím líp, jde se s tím na linux. (Na rozdíl od WiFi karty, která mi zase běhá jen pod Windowsem).
Nakonfigurovat chodivé GPRS není tak těžké, ale třeba si to někdo radši přečte, než aby všechno sám vynalézal.
Musím mít nainstalován program hciconfig, hcitool a rfcomm. Mám dojem, že to bývá vždycky pohromadě v jednom balíčku. Připojím BT adaptér, napíšu
hciconfiga dostanu samý nuly. To znamená, že BT rozhraní máme vypnuté. Tak tedy
hciconfig hci0 up hciconfiga vida, už to ukazuje MAC adresu adaptéru. Teď si na mobilu zapnu volbu "zjistitelný na tři minuty" a v linuxu napíšu
hcitool scana dostanu MAC adresu mobilu. Řekněme že je to 11:22:33:44:55:66 . Teď je musím spárovat. V telefonu si najdu volby Připojit - Bluetooth - Spárovaná zařízení - Přidat zařízení - Telefon přijme. Na počítači jenom napíšu
rfcomm connect /dev/rfcomm0 11:22:33:44:55:66 1řekne si to o PIN napřed na telefonu, potom na počítači v X11 mi na to najednou vyskočí okýnko, je to GTK rozhraní. Kdybych nebyl v X11, tak to tedy nevím, jak by to bylo. Na obou strojích napíšu totéž, třeba 123. Telefon mi oznámí, že se úspěšně spářil. Přeju mu to.
Teď si připravím konfiguraci pro démona pppd.
cat /etc/ppp/peers/gprsbt file /etc/ppp/options.gprs connect "/usr/sbin/chat -f /etc/ppp/chat.gprs"První řádka specifikuje volby routovacího protokolu PPP a druhá řádka nějaké věci kolem vytáčení.
cat /etc/ppp/options.gprs 0.0.0.0:0.0.0.0 usepeerdns user gprs password "gprs" noipdefault crtscts ktune passive asyncmap 0 ipcp-accept-local ipcp-accept-remote defaultrouteJe tady napsáno uživatelské označení a heslo gprs, což vyžaduje t-mobile. Ostatní řádky říkají, že akceptujeme nastavení všeho od serveru, a že do pppd budeme routovat úplně všecko.
cat /etc/ppp/chat.gprs ABORT "BUSY" "" "\d" SAY "reseting modem\n" "" "atz" SAY "connecting\n" OK 'AT+CGDATA="PPP",2' CONNECT "atdt*99***2#" TIMEOUT 60 SAY "connected"Tohle komentovat nebudu, stejně jsem to odněkud opsal. Ale všimněte si těch dvojek v řádce OK a CONNECT. V návodech se obvykle dočteme, že tam mají být obě jedničky. Ale já mám v mobilu jako první síť nakonfigurovaný WAP a jako druhý Internet. To je jako kdybych měl telefon připojený ke dvěma linkám. Jednička nebo dvojka je jako to tlačítko na přepínání linek. Když tam dám jedničky, ono to funguje dost legračně. Připojí mě to do nějaké desítkové sítě, pomocí netstat -r najdu nejbližší router a na něj se dopingnu za nějaké stovky ms. Funguje DNS, ale nikam mi to prakticky neroutuje. Asi jenom na nějaké WAP stránky, to jsem nezkoumal. Napíšu tam dvojky a je to.
Ještě startovací a zastavovací skriptečky:
cat /usr/local/sbin/gprs #!/bin/sh hciconfig hci0 up rfcomm bind 0 11:22:33:44:55:66 1 pppd /dev/rfcomm0 lcp-echo-interval 0 call gprsbt cat /usr/local/sbin/gprs- #!/bin/sh kill -HUP $(cat /var/run/ppp0.pid)A je to. Udělám se root a zavolám skript gprs. Telefon mi zasvítí, že se jako připojuje, a jsem na internetu. Zavolám skript gprs- , telefon mi zase zasvítí a napíše, kolik dat se přeneslo oběma směry.
Tiskni
Sdílej:
killall pppd.