Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dlhší čas som zháňal nejaký jednoduchý sieťový traffic monitor na sledovanie prenesených dát cez internet.Je to vhodné aj pre tých užívateľov ,ktorý majú obmedzený prenos dát a chcú si sledovať svoj traffic za určitý čas.Našiel som vnstat.Plní presne ten účel ktorý som potreboval.Keďže sa jedná o nástroj pre výpis do konzoly dorobil som si neskôr menší skript na výpis cez Xmore.Tento nástroj je súčasťou Xdialogu.
RPM balíčky vnstat a Xdialog si nájdeme napr. tu: http://rpm.pbone.net/ Mnohé distribúcie už obsahujú Xdialog. Ak ho nemáme môžeme si ho doinštalovať: http://xdialog.dyns.net/ Nainštalujeme balíček vnstat: rpm -i vnstat-1.4-16.i586.rpm Vnstat funguje tak ,že si v pravidelných intervaloch zapisuje traffic do svojej databázy cez cron. Editujeme crontab príkazom z konzoly: [root@localhost /]# EDITOR=mcedit crontab -e # min(0-59) hours(0-23) day(1-31) month(1-12) dow(0-7) command 0-55/5 * * * * vnstat -u
Stlačíme F2 pre uloženie.Takto nastavíme cron aby nám v 5 minutových
intervaloch aktualizoval databázu vnstatu.Nasleduje skript ,ktorý si
môžeme zapísať napr. pod názov xvnstat a bude vyzerať takto:
#!/bin/sh vnstat -u vnstat | grep Database > info vnstat | grep rx >> info echo " ----------------------|------------|--------------" >> info vnstat | grep today >> info echo " ----------------------+------------+--------------" >> info vnstat -d >> info vnstat -m >> info Xmore info
Po spustení skriptu xvnstat dostaneme nasledovný výpis:
Tiskni
Sdílej:
$ apt-get install vnstat xdialog
#!/bin/sh # ... Xdialog --textbox info 25 80nastaveni
cron
uz je samozrejme stejne