Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Dlhší čas som zháňal nejaký jednoduchý sieťový traffic monitor na sledovanie prenesených dát cez internet.Je to vhodné aj pre tých užívateľov ,ktorý majú obmedzený prenos dát a chcú si sledovať svoj traffic za určitý čas.Našiel som vnstat.Plní presne ten účel ktorý som potreboval.Keďže sa jedná o nástroj pre výpis do konzoly dorobil som si neskôr menší skript na výpis cez Xmore.Tento nástroj je súčasťou Xdialogu.
RPM balíčky vnstat a Xdialog si nájdeme napr. tu: http://rpm.pbone.net/ Mnohé distribúcie už obsahujú Xdialog. Ak ho nemáme môžeme si ho doinštalovať: http://xdialog.dyns.net/ Nainštalujeme balíček vnstat: rpm -i vnstat-1.4-16.i586.rpm Vnstat funguje tak ,že si v pravidelných intervaloch zapisuje traffic do svojej databázy cez cron. Editujeme crontab príkazom z konzoly: [root@localhost /]# EDITOR=mcedit crontab -e # min(0-59) hours(0-23) day(1-31) month(1-12) dow(0-7) command 0-55/5 * * * * vnstat -u
Stlačíme F2 pre uloženie.Takto nastavíme cron aby nám v 5 minutových
intervaloch aktualizoval databázu vnstatu.Nasleduje skript ,ktorý si
môžeme zapísať napr. pod názov xvnstat a bude vyzerať takto:
#!/bin/sh vnstat -u vnstat | grep Database > info vnstat | grep rx >> info echo " ----------------------|------------|--------------" >> info vnstat | grep today >> info echo " ----------------------+------------+--------------" >> info vnstat -d >> info vnstat -m >> info Xmore info
Po spustení skriptu xvnstat dostaneme nasledovný výpis:
Tiskni
Sdílej:
$ apt-get install vnstat xdialog
#!/bin/sh # ... Xdialog --textbox info 25 80nastaveni
cron
uz je samozrejme stejne