GitHub změnil výchozí kompresi u automaticky generovaných .tar.gz archivů a tím změnil jejich hashe. I když GitHub u těchto automaticky generovaných archivů negarantuje stejné hashe, celá řada projektů s tím počítá a proto nastaly problémy. GitHub se dočasně vrátil k původní kompresi.
Byla vydána nová verze 0.54 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Z novinek vývojáři zdůrazňují podporu procesorů ARM na Linuxu. Unvanquished lze instalovat také z Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.19 svobodné náhrady proprietárních BIOSů a UEFI coreboot (Wikipedie). Na seznamu podporovaných desek přibylo 16 desek. Odstraněno bylo 30 desek.
Do 23. ledna bylo možné připomínkovat Akt o kybernetické odolnosti – nová pravidla kybernetické bezpečnosti pro digitální produkty a podpůrné služby, novou iniciativu Evropské komise. Na možná nebezpečí pro open source upozornila Open Source Initiative nebo Eclipse Foundation.
Vyšla nová verze 10.7 desktopového prostředí Budgie. Zatím stále vychází z GNOME, ale nově používá např. vlastní backend nabídky a spouštěče aplikací. Vůbec přepracovaná nabídka také nyní podporuje přepínání hybridních GPU nebo možnost nastavení osobní uživatelské nabídky,…
Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).
Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »Protože byla většina komentářů v předchozím příspěvku byla kladná, rozhodl jsem se uveřejnit tento článek k elegantnímu pověšení loutky na strom.
Co budete potřebovat?
Na malý klacík (40cm) natlučeme krátký hřebíček a pevně kolem klacíku zavážeme konec provázku. Druhý konec zavážeme na loutku, já sem vybral asi 70 x 40cm Blair Witch symbol . Vyberte si dobrou větev - nesmí být moc slabá (min d=3cm, pokud snad někomu nešla geometrie, tak d je průměr), kratký klacík stačí hodit dobře zhruba 50cm od konce větve (měla by být vystouplá, aby byla loutka dobře vidět).
Za druhý konec začneme tahat a loutka bude logicky stoupat nahoru - teď jsme se dostali k problému - pokud brání větve k hladkému postupu loutky směrem vzhůru budeme potřebovat loutku trochu "postrčit", k tomu se bude hodit dlouhý klacek (podle výšky, do jaké ji chcete pověsit), v horším případě žebřík nebo za druhý konec (krátkého klacíku) "trhat a škubat". Tak, pokud loutka visí v požadované výšce, vužijeme skvělé vlastnosti silonu a to, že se se do větve dobře zařízne; krátký klacík přeneseme zpět na stranu, ze které jsme házeli a znovu přehodíme - tím vznikne smyčka (ale také může loutka spadnout - provázek by měl být dobře zaseknutý, pokud se to nepovede, můžeme využít postup, který uvedu pod článkem) a postup opakujeme ještě jednou, pokud se to dobře povedlo, můžeme pustit provázek a loutka bude vyset sama, tím pádem odřízneme krátký klacík a provázek někam schováme.
Zde je slíbený postup: Krátký klacík držíme tak, aby byl napnutý a podejdeme strom (zpět na místo prvního hodu), zde stačík parkrát dostatečně prudce trhnout, tak aby se silon zaříznul a můžeme postupovat dále.
Poznámky:Takto upevněná loutka vydrží v normálních podmínkách klidně přes rok, mě osobně spadla po 3/4 roce a to foukal vítr, že nám spadl strom!
Co jste si vlastně přečetli?
Přečetli jste si článek, jak upevnit loutku na strom elegantním způsobem. Pokud se nudíte můžete to vyzkoušet na zahradě, nebo kdekoliv jinde. Jinak tento článek je spíš dětinský
Tiskni
Sdílej: