Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Zdravím. I tentokrát se omlouvám za zavádějící název. Chci však spojit tento zápis s předchozím (alespoň nadpisem), aby bylo jasné, že spolu souvisí. Tentokrát však budu stručný:
Rád bych se totiž zeptal
<"zatím pouze teoretická úvaha">
Teoreticky bych byl ochotný dát k dispozici webové stránky (něco jako miniportál) pro lidi, kteří používají linux ve firmě a řeší řadu problémů s tím spojených
Vysvětlení:
Nejde mi v žádném případě o konkurenci stávajícím portálům (jako třeba ABCLInuxu, nebo fórům ruzných distribucí (Ubuntu, Fedora...).
Spíše o tom přemýšlím takto:
Lidé, kteřé administrují linux ve firmách se potýkají s různými dost specifickými problémy. Možná, že by mohlo být užitečné mít možnost je vzájemně sdílet v užším fóru.
Chtěl bych se zeptat, zda by byl o něco takového zájem.
Vycházím z ankety a např. z příspěvku mého jmenovce Dalibora.
K tomuto zápisu anketu nepřidávám, protože by mne zajímal spíš "rozepsaný" názor.
<"/zatim pouze teoretická úvaha">
Tiskni
Sdílej:
...něcos třebas nabliju technickýho.Uff.. Můžeš mi to, prosím přeloži?)
A stěžovat si na to že není podporovanej autocad je stejná kravian jako si stežovat že mi v OO nejde pořádně otevřít wordovský dokument....No, právě že to není kravina. Protože lidi ve firmě porstě potřebují být kompatibliní. Vyměňují si výkresy s ostatními a AutoCad je prostě nepsaný standard. Jinými slovy - pokud v linuxu na desktopu neotevřou dwg výkres poslaný zákazníkem (to je jedno od koho) - to prostě nejde. Musí reagovat rychle, nemohou mít problémy s tiskem hladin a podobně. Takže si raději koupí Windows a AutoCad a mají "po problémech". A o to jprávě jde. Znám to z vlastní praxe. Mně se to také nelíbí, ale tak to prostě chodí.