Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Výchozí situace:
Uživatel potřebuje odeslat větší množství obrázků z fotoaparátu e-mailem. Hromadná úprava v Gimpu či jiných aplikacích je zdlouhavá. Na linuxových stanicích mám Fedoru s KDE.
Skript pro úpravu a odeslání obrázků pomocí Kmailu:
Název souboru: mailimages
#!/bin/bash archive_basename=images.zip archive_dir=/tmp archive=$archive_dir/$archive_basename dialog=$(kdialog --title ' Úprava obrázků pro e-mail' --progressbar 'Úprava obrázků pro e-mail' $#) current_step=0 for src in "$@" do echo "--------------> $src" name=$(basename $src) dst="/tmp/$name" dcop $dialog setLabel "Upravuji $name" convert -geometry 800x600 -quality 75 "$src" "$dst" && zip "$archive" "$dst" && rm "$dst" current_step=$(($current_step+1)) dcop $dialog setProgress $current_step done dcop $dialog setLabel "Otevírám editor e-mailů.." kmail=$(dcopstart kmail) dcop $kmail KMailIface openComposer "" "" "" "" " Připojeno je několik obrázků v archivu $archive_basename" "" "" "$archive" dcop $dialog close kdialog --msgbox "Nyní můžete odeslat svoji e-mailovou zprávu!" --title "Oznámení" rm "$archive"
Umístění do menu Činnosti pod pravým tlačítkem myši:
Soubor s názvem .desktop
umístíme do /usr/share/apps/konqueror/servicemenus
[Desktop Entry] ServiceTypes=image/* Actions=mail_images [Desktop Action mail_images] Name=Poslat obrázky e-mailem Exec=mailimages %U
Podobná úprava bez odesílání kmailem:
#!/bin/bash archive_basename=images.zip archive_dir=/tmp archive=$archive_dir/$archive_basename dialog=$(kdialog --title 'Právě probíhá úprava obrázků' --progressbar 'Právě probíhá úprava obrázků' $#) current_step=0 for src in "$@" do echo "--------------> $src" name=$(basename $src) dst="/tmp/$name" dcop $dialog setLabel "Upravuji $name" convert -geometry 800x600 -quality 75 "$src" "$dst" && zip "$archive" "$dst" && rm "$dst" current_step=$(($current_step+1)) dcop $dialog setProgress $current_step done dcop $dialog setLabel "Otevírám výsledek v novém okně.." konqueror=$(dcopstart konqueror /tmp/images.zip) dcop $dialog close kdialog --msgbox "Kliknutím na tlačítko OK vymažete archiv z dočasného adresáře." --title "Oznámení" rm "$archive"
Zdroje (děkuji):
* Linux + 2/2007: Charles Fleche: Ahtomatizace KDE
* ABC Linuxu: KDE: tipy a triky - III (DCOP a KDialog)
Tiskni
Sdílej:
current_step=$(($current_step+1))((current_step++))
name=$(basename $src)Lepší bude tohle:
name=${src##*/}
Zdravím. Díky za reakci. Mám k tomu několik poznámek, přesto bych byl rád, kdybys mi na ně odpověděl, protože pokud to budeš považovat za neetické příspěvek rád smažu:
1) Článek mne inspiroval přesto postup není okopírovaný. Prošel jsem jím řádek za řádkem, vyzkoušel ho, odstranil chyby a upravil jsem postup a rozšířil ho pro svou potřebu. (Skript z Linux + korektně nefungoval. Kromě toho si myslím, že se toho nedá moc nového v tomto směru vymyslet...)
2) Uvedl jsem jej do blogu jako svůj osobní záznam (abych to nemusel příště hledat) s úmyslem, že to někomu může pomoct a právě proto, že jsem se inspiroval nepsal jsem to jako článek ale jako "zápisek".
3) I přes výše uvedené skutečnosti jsem uvedl oba zdroje ze kterých jsem při "revizi" čerpal.
Já opravu nevím. Pokud je to i tak "neetické" mohu to (bez problémů smazat). Takže prosím o radu - domníval jsem se, že to takto mohu udělat a že to navíc může být pro leckoho užitečné. Díky za názor.