Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Já totiž přesně o něčem takovém uvažuju, protože to vypadá, že to jinak vyřešit asi ani nepůjde .
Ale lepší varianta se mi zdá "zapojit" stávající open source aplikace, hlavně OOo, protože tím by byl zároveň zajištěn další vývoj a také dobrá kompatibilita s ms office.
Dokonce jsem před nějakou dobou zkoušel projekt Telltable-s a psal jsem autorovi,
jestli na tom projektu ještě pracuje, protože mi připadalo, že se dlouho nic neděje...
Odpověděl mi dost zvláštně (možná jsem se ptal špatně):
Ludek, That's a strange question to ask. It sounds like "have you stopped beating your wife yet?"
Nicméně v tom projektu se toho moc nového nestalo... ale jako výchozí nápad mne to zaujalo..
PS: Ještě to doplním do blogu.
Mozno by pomohlo keby ste ukazali aky typ tabuliek to je a ake operacie to su.
To samozřejmě klidně můžu, ale nepomůže to, protože základní podmínka je ta, že to musí být editovatelné pro BFU.
Tzn., že si musí mít možnost přidat sloupce, buňky, barvy, propojení s ostatními tabulkami. Vtip je také v tom, že se to v praxi neustále mění.
Proto (nejen) je nevýhodné obvyklé propojení s databází. Když si vedení ráno vzpomene, že to musí vypadat jinak a chce to změnit, musí to být možné za co nejmenšího odporu..
Tomu dotazu ohledně překrývání nerozumím. V podstatě je to takto:
Do tabulky se zapisují zakázky. Datum, číslo, odpovědná osoba aptd. atd. Některá pole jsou barevně zvýrazněná.
Zároveň některé buňky se používají k výpočtům.
Kromě toho jsou vloženy odkazy např. na oskenované faktury, které jsou uložené v pdf někde v adresáři, a také odkazy na jiné tabulky.
Do tabulky zapisují technici, obchodníci, vedení...
Já vím, že to není ideální. Ale jak jsem psal jinde. Všechny mé pokusy na zavedení lepšího postupu selhaly.
Vedení to chce "v tabulce". Navíc to tak chce víc lidí okolo mne.. Mohlo by pomoci, kdyby se dal dotáhnout např. projekt telltable-s
do nějaké použitelné podoby... v podstatě by se jím dalo mnohé vyřešit..
Pokusím se přidat odkaz na ukázku ve formátu *.ods pro lepší představu
mam nekolik dotazu k te Vasi infrastukture (jestli je to mozne).Jasně !
Jakym zpusobem to sdilite , mate samba server nebo nfs server?To se poměrně dlouho vyvíjelo. Popsal jsem to zde (viz celé vlákno.. a mandatory locking) a nakonec zde.
S tou sambou to samozrejme dela problemy jak pisete, ale s nfs4 by to melo chodit, tam je mandatory locking podporovan.
S temi odkazy v tech tabulkach na ty nascenovane dokumenty, ty maji take nejak organizovane uloziste? Je to link, na nejz se klikne a dokument je zobrazen odpovidajicim programem?Přesně tak, buď se zobrazí přímo PDF dokument, nebo další (související) tabulka.
Mate nejaky system, jak pojmenovavate nove dokumenty? Zajima nekoho, kdo co kdy zmenil?Ano, je to vzájemně provázané - vyplývá to z logiky "systému". Problém toho kdo co kdy změnil je velký.. a také jsem na to mnohokrát upozorňoval (marně), protože nyní muží kdokoli smazat cokoli. Řeší se to zálohováním (2x týdně) a případnou obnovou. Protože se dokument používá poměrně často (každý den), je šance, že se přijde na chybu poměrně veliká.
Kdyz to nefunguje 100%, jak to resite vlastne nyni?.Dobrá otázka
Jak je to organizacne zvladnuto, kdyz nekdo drzi dokument delsi dobu otevreny? Pisi si jini pracovnici, kteri take chteji dokument zmenit ty udaje nekam na papirky a pote co je dokument uvolnen to tam zapisuji?Ano, je to přesně tak... a pokud ten "někdo" odjede a zpomene dokument zavřít, jsem to pak já, kdo to musí řešit..
Jen takový nápad, pravděpodobně zcela mimo mísu... nicméně -> nebylo by pro Vás "skorořešením" něco ve smyslu tohoto triviálního udělátka?
Na serveru by byl "backend", který by na vyžádání zkontroloval, zda je soubor test.ods již otevřen v RW režimu či nikoliv (např. pomocí lsof | grep test.ods) a vyplivnul byl odpověď. Zároveň by pro uživatele, co "neměli to štěstí" držel nějaký druh FIFO pořadníku pro příští zavolání. Šlo by to pouštět např. z xinetd.
Na stanicích by se neotevíral soubor test.ods přímo poklikáním na ikonku, ale přes "frontend", který by na server přes socket odeslal dotaz na otevření souboru ve smyslu: je_volny [file] [username]
. V případě, že by frontend dostal zprávu, že je soubor volný k zápisu (nikdo by ho nepoužíval), tak by spustil na stanici oocalc [file]
a dotyčný by mohl vesele editovat.
V případě, že by už měl soubor otevřený někdo jiný, tak by se do "pořadníku" na serveru přidal parametr username
(při dalším volání by se upřednostňovali useři výše v pořadí) a frontend by soubor na stanici otevřel jen pro čtení pomocí oocalc -view [file]
.
Jak říkám je to jen takový pitomý nápad
Pokračování zde.
Tiskni
Sdílej: