Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Jak jsem d-fense čet, tak jsem měl dojem, že se tam někteří lidé osobně znají. Což není odpověď na otázku
IMHO je dfens kolektivni autor
Velice pochybuji, ze by D-F byl kolektivni autor. Vyloucit to samozrejme nemohu nikdy, ale uplne nechapu, proc by to delal(i). Po precteni vetsiho mnozstvi jeho clanku se da udelat celkem slusny obrazek o tom, co je to za cloveka, a rozhodne pusobi celkem realne, ma jednotny styl, celkem dost konzistentni nazory. Ze na jeho webu pise mnoho autoru je jina vec, ale ti se vzdycky podepisuji svym jmenem, nikoli D-F...
Kolektivní je ten web – píše tam několik autorů pod různými jmény.
fuj
Me, stejne tak spouste ostatnich lidi je uplne jedno jak se Dfens jmenuje a kde bydli. Spis by treba hodne lidi zajimalo jaky je to chlapek treba z pohledu kolegy v praci, spoluzaka, souseda, pokecu u piva a tak.
Osobně neznám. Z článků se dá usoudit, že pracuje v Českých Budějovicích (ThomaDorf) na manažerském postu ve firmě v automobilovém průmyslu. Zejména o motorech toho ví hodně. Kolik takových firem tam asi je? Před nějakou dobou dokonce pořádal sraz (cisloclanku=2007052201, cisloclanku=2007061701), tam jsi ho mohl vidět.
nebál bych se ho označit za namyšleného arogantního blba přesvědčeného o své jediné neochvějné pravdě a nadřazenosti
To já zase ne – je to takový provokativní styl psaní článků, který hodně lidí naštve, urazí, ale hodně si jich taky získá*. Podle jeho projevu v blogu ho těžko můžeš soudit**. Díky tomuto stylu si člověk získá hodně čtenářů a dostane se do obecného povědomí (ať už kladně nebo záporně, ale prostě se o něm mluví) a může vydělat i nějakou tu kačku na reklamách.
Některé jeho blogy jsou vcelku rozumné, ale u dosti z nich člověk nevěřícně kroutí hlavou...
Nad obsahem nebo formou? Často s ním můžu souhlasit, ale chápu, že ta forma hodně lidem nesedne.
*) určitě vám to připomíná i jiného autora (jehož jméno se nevyslovuje).
**) proto asi vznikla i tato diskuse – jaký je to ve skutečnosti člověk?
Nad obsahem nebo formou? Často s ním můžu souhlasit, ale chápu, že ta forma hodně lidem nesedne.I nad obsahem, nejem formou.
Jak už jsem psal v jiné diskuzi, nebál bych se ho označit za namyšleného arogantního blba přesvědčeného o své jediné neochvějné pravdě a nadřazenosti (tedy "zmrda", o kterých sám tak rád píšeKlasický příklad paradoxu zmrda.)
Dfense osobně neznám ale na ten web chodím už hodně let. Je fakt že v lecčem s ním nesouhlasím ale dyť by to byla nuda kdyby všichni souhlasili se vším. No schválně, kolik znáte lidí kteří mají úplně stejné názory jako vy? U mě to je ten ksicht co ho občas ráno vídám v zrcadle a vlastně ani tím si nejsem moc jistej. Doporučuju si vyhledat Dfensův článek o autobazarních zmrdech. Před koupí ojetiny povinná četba.
Kdysi dávno existoval skvělý blog vosanajazyku.com a pak skupinka blogů dalších lidí tomu blízkých. Opravdu skvělý. Tehdy některé skvělé blogy skončily tak, že skupina lidí se rozhodla, že vypátrá jeho pravou identitu. Jakmile člověk začal zjišťovat, že skupina lidí dává dohromady fakta a téměř mají jeho pravou osobu, všechno zaříznul.
Problém je, že pokud blog nemá být neslaný nemastný, každý zanechá dost stop, podle kterých ho iniciativní jedinec v případě potřeby vypátrá. Osobně bych se na to ale vykašlal.
Někteří jedinci mají úchylné dogma, kdy si myslí, že když se někdo podepíše (jakýmkoli, i nepravým) jménem, tak to něco znamená. Viz velmi časté nátlaky v linuxové komunitě (na rootu jsou daleko častější), aby člověk nevystupoval anonymně. Co z toho mají nevím, možná neumějí naprogramovat generátor náhodných jmen, a tak potřebují vidět nějaký podpis, jinak se jim zhroutí svět.
D-fens o sobě napsal akorát odkud vznikla přezdívka:
Pokud vás zajímá, jak jsem přišel na pojmenování D-FENS, tak vězte. V roce 1993 byl natočen film Volný pád (Falling Down) s Michaelem Douglasem v hlavní roli. Hlavní postava filmu, bývalý specialista na zbrojní systémy Bill Foster, začal prostě dělat to, co každý čas od času chceme také udělat, ale cosi nám v tom brání. D-FENS byla poznávací značka Fosterova auta, ze kterého vystoupil na samém začátku děje a následně také přezdívka jeho samotného do doby, než sgt. Prendergast zjistil jeho identitu. Film sám o sobě není nic moc (rating kolem 60%). Podobné téma najdeme například ve filmu Taxíkář s Robertem de Nirem. Otázky nastolené filmem Falling down však zůstávají na konci filmu nezodpovězeny a tak si každý může hledat odpověď sám.
Viz velmi časté nátlaky v linuxové komunitě (na rootu jsou daleko častější), aby člověk nevystupoval anonymně. Co z toho mají nevím
Neregistrované přezdívky nemají prakticky žádnou váhu, napíšu-li tam „Franta“, nikdo neví, jestli to jsem já, nebo někdo jiný. Někdy mohou mít neregistrované přezdívky i zápornou (klamavou) vypovídací hodnotu – když se někdo vydává za jinou osobu – např. za BLEKa (což je jednoduché, stačí mlít pořád dokola o poruše).
Registrované přezdívky mají větší smysl – časem se lidi podle nich znají a mají o sobě nějaké mínění – to je užitečné např. když přemýšlíš, jestli si něčí radu vzít k srdci (protože se to dřívě osvědčilo) nebo ji prostě ignorovat (protože píše věčně blbosti). Taky časem porozumíš stylu pro humoru ostatních účastníků diskuse a lépe rozeznáváš, co je vtip, ironie a co myslí smrtelně vážně.
S identitou v reálném světě to nemá co dělat, tu nepotřebuji znát (a ani nikomu cpát tu svoji), stačí mi vědět, jaké jméno si udělal ten člověk na Síťi.
Kdysi dávno existoval skvělý blog vosanajazyku.com a pak skupinka blogů dalších lidí tomu blízkých. Opravdu skvělý. Tehdy některé skvělé blogy skončily tak, že skupina lidí se rozhodla, že vypátrá jeho pravou identitu. Jakmile člověk začal zjišťovat, že skupina lidí dává dohromady fakta a téměř mají jeho pravou osobu, všechno zaříznul.Vosa na jazyku byla skutečně skvělá kometa, která přiletěla, zazářila a po pár měsících zase zmizela. Dodneška si vzpomínám, jak jsem netrpělivě očekával každý nový článek. O blozích okolo ní už nevím, nějak zvlášť jsem po nich nepátral, Vosa byla dostačující. Nemyslím si ale, že skončila kvůli tomu že by někdo chtěl vypátrat pravou identitu autora. Spíš ho psaní přestalo bavit, jak nakonec sám tehdy napsal, a prostě toho nechal. Autor se jmenuje Jaroš, rodinné stránky má tady, a ještě před nějakou dobou tam Vosu jako svoje dílo zmiňoval, a dokonce tam byl i archiv všech článků. Dnes už je pod odkazem jen parkingová stránka, takže to vypadá že Vosa je definitvině pryč, což je škoda. Pokud si pamatuju správně, vycházela někdy v roce 2003, takže ji většina zde přítomných maturantů nema šanci znát. To jste skutečně o něco přišli, mládežníci
Tiskni
Sdílej: