Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Co se tyka IPAQu, moc bych to nedoporucoval. Pokud vim, Linux se tam da natahnout jenom do starsich modelu a (ne)mobilni Windows zrovna nejsou zadna slava. Hlavne s tou wifinou je docela sranda. Delal jsem pro to letos nejakej soft (sice jine modely, ale porad WM) a musim rict, ze hlavne u microsoftiho "Wireless ZeroConfig"(TM) jsem se opravdu hooodne nasmal. Situace, kdy system vi lip nez uzivatel, co uzivatel vlastne chce, byla docela zvlaste vtipna. Cele mi to prislo takove nedeterministicke (chci se pripojit k memu testovacimu AP, tak system vybere jine AP s lepsim signalem a ohlasi mi jak se chytre a uspesne pripojil ;o)))
Nene, vazne radsi dam tech 600$ (+ nejake postovne a dovoz) za vec, ke ktere budu mit kompletni dokumentaci a budu si s ni moct delat to, co chci ja a jak chci ja. Nejak uz me posledni dobou stve ta moda uzavirat mobilni aplikace do kazajky te ktere firmy (at uz je to Apple, MS, symbian, nebo co jineho) s tim, ze preci mame "certifikovane vyvojare"(TM), produktove manazery a profesionalni navrhare UI, kteri nejlip vedi, co vlastne presne chceme.
Tiskni
Sdílej: