Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
zalozni zdroje jsou stale relativne drahe, naposledy kdyz jsem se dival tak kolem 2500 kc za UPS s eurozasuvkama (klasicka na tom bude stejne). ale i tak je to lepsi a levnejsi nez jednoho dne prijit k vyhorelemu PC (zazil jsem to).
Zdroj za 2500kč bohužel není to, co si člověk představí po pojmem záložní zdroj. Plnohodnotné zálohy od APC začínají na 10 000kč. Ano, je to drahé.
Non-PFC power supplies are no longer recommended. In Europe, power supplies are now required to have either active PFC or passive PFC.
6000? v diskusii to tam preberali, jednalo sa o zdroje, ktore nedavaju sinusKouknete se na ceny dnes.
... a je mu úplně šumák, jestli mu na vstup přišla sínusovka, nebo obdélník, nebo cokoli jiného. ...U starsich zdroju se to nejspis opravdu nepozna, ale u novych s pasivni PFC se silne nesinusovy prubeh projevuje silnym, temer az strasidelnym drncenim tlumivky v PFC. Jak se chova aktivni PFC bohuzel nemam odzkouseno, ponevac invertor (zdroj onoho nesinusoveho napeti) neni schopen vydrzet pripojeni ke zdroji a vypne se (je dimenzovany jen na 300W).
Tak mi to nedalo a rozhodl jsem se to zkusit. Před pár minutami jsem vytáhl síťový kabel ze své prachobyčejné, příliš levné a venkoncem zcela nepoužitelné UPS. V počítači je zdroj s aktivním PFC a přesto počítač v rozporu s prezentovanými poznatky odborníků ten obrovský náraz při přepnutí ustál, vesele běží dál, podle apcaccess
má v úmyslu běžet dalších více než dvacet minut, ve zdroji nic nedrnčí a jediný slyšitelný rozdíl je občasné zapípání té UPS. Chyba bude nejspíš v tom, že jsem počítač zatím nenaučil číst…
Poznámka: pokud má snad někdo z předchozího odstavce pocit, že jsem jízlivý až ironický, znamená to, že naprosto správně pochopil, o co mi šlo. :-)
No nevim, na levne APC CyberFort BE700-FR mame poveseny 3 routery a spoustu serepeticek kolem a vklidu. Zakolisani napeti pri prepnuti na baterku a zpet je znat, je to precijenom off-line, ale vsechny veci to vydrzely.
Ale jo, já také netvrdím, že jsou bůhvíjak špatné. Pro domácí použítí, méně žravé stroje a bezpečné vypnutí pc jsou více než postačující. Jen jsem byl zklamán principem jejich fungování --> což je moje chyba, protože jsem si jej neověřil dopředu a nezjistil si, kolik stojí skutečná UPS.
co se tyce pameti, nevahal bych si priplatit na kingston nebo corsair. pri dnesnich cenach klidne i 2 giga.Jo, taky bych radši Kingston nebo jinou slušnou značku. Firmám začínajícím na A nemám důvěru. Ale bral bych spíš 4 GB. Na přístupu k disku se to kešování projevuje naprosto drasticky. (Mám 2 GB, půlku využívají programy a druhá půlka je volná pro cache. Např. Mozilla startuje za necelou vteřinu.)
U lowendu je to spíše o štěstí na co narazíš. Já si zase naopak nemohu stěžovat na A-Data, zato s Apacerem mám ty nejhorší zkušenosti.
Firmám začínajícím na A nemám důvěru.
To je ovšem hluboce racionální kritérium…
Pořídil jsem Asus M2A-VM HDMI + Athlon X2 BE-2300 a nelituju. I když dneska bych už možná uvažoval o Asusu M3A78-EMH HDMI. Problém je, že chlapci od AMD pro Radeon HD 3xxx ještě nevydali ovladače pro Linux a xf86-video-radeonhd zatím nepodporuje akceleraci...
Záleží ale, co si představuješ pod "občas hraní méně náročných věcí". Jestli jsou v tomhle směru tvoje nároky vyšší, pak bych asi sáhnul po desce Asus M3N78-EMH HDMI s čipen od nVidie a integrovanou GF 8200... Z mýho dosavadního vývoje Radeon 7000 (ovladač radeon) -> GF FX5200 (ovladač nvidia) -> integrovaný Radeon Express 1250 (ovladač zatím fglrx), tak se mi pro hráče zdá jako o chlup lepší volba nVidia...
Jo a doporučuju nešetřit zbytečně na zdroji. Mám Fortrona FSP300-60THN-P a je sice fajn, ale časem asi sáhnu po něčem jako je CoolerMaster iGreen 500 W - 800 otáček ventilátoru až do 50% zátěže. Stejně tak boxový chladič je sice při použití regulace otáček (ať už na úrovni BIOSu, nebo pomocí fancontrol) relativně tichý, ale časem ho určitě nahradí nějaký macek (asi CoolerMaster Hyper 212) s velkým nízkootáčkovým ventilátorem (SAF-S12-E1: 120 mm, 720 ot.).
Přečetl jsem si to, díky za tipy. Ale ve spoustě věcí jste mne blbě pochopili:
Tak to máš podobný požadavky jako já. Až na ty hry - v nich jsi o poznání náročnější. A UPSku taky (zatím) až tak moc nepotřebuju...
mATX deska s AMD 780G nebo 690G (1) Athlon X2 BE-2300 nebo Athlon 64 LE-1620 2×1 GiB DDR2-800 (2) malou bedýnku, DOBREJ (rozuměj tichej) zdroj (minimálně ten Fortron, ale...) APC Smart UPS SC420VA (<3500 peněz)
(1) Koukám, že s absencí ovladačů grafiky pro 780G jsem se asi seknul. Jak tak hledám a čtu, tak tomu grafickýmu jádru sice říkají RadeonHD 3200, ale ve skutečnosti to snad je jenom modifikovaný Radeon HD2400, takže by si s ním Catalysty měly už teď poradit... Máte to někdo vyzkoušený prakticky...???
(2) 512 MiB jsem měl donedávna a celkem mě to omezovalo (úpravy fotek v Gimpu). 2 GiB se sice flákají, ale je to jistota a při dnešních cenách...
Velká skříň, pravda, zabírá více místa, ale je to do jisté míry otázka pohledu - můžeš ji brát jako kus nábytku.Nějaký mainframe od IBM třeba, že?Krom toho obrovská, nejraději černá, tiše hučící skříň budí automaticky respekt a dává na vědomí, že toto je fakt velká mašina.
Tiskni
Sdílej: