Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Druhá otázečka: proč se děje následující? Píši jinou aplikaci (v mých, zatím oblíbených, wxWidgets) a při překladu se dozvím následující chybu:Kompiluješ to asi bez window.cpp
Jenže s tím programem (v C++) jsem se krapet zasekl --- maximální hodnota vygenerovaná funkcí rand(void) je omezena konstantou RAND_MAX, jenže ta musí být známá už při překladu --- jak to mám udělat, aby maximální hodnotu zadával uživatel?To maximum můžeš obejít tím, že sečteš nebo vynásobíš výsledky rand(). Pokud jde o snížení té hranice, tak operátor modulo.
Kompiluješ to asi bez window.cpp
Taková capina... Díky!
To maximum můžeš obejít tím, že sečteš nebo vynásobíš výsledky rand(). Pokud jde o snížení té hranice, tak operátor modulo.
Asi si trošku nerozumíme, takže upřesním: mám dynamické pole, jehož počet prvků N zadává uživatel. To pole se má naplnit náhodnými čísly velikosti maximálně N. Pak N vláken podle teď nepodstatného algoritmu zpracovává to pole. No a já myslel, že by třeba mohla existovat funkce náhodné_číslo(minimální_hodnota, maximální_hodnota)
, ne?
Asi si trošku nerozumímeRozumíme, viz ten operátor modulo
No a já myslel, že by třeba mohla existovat funkce náhodné_číslo(minimální_hodnota, maximální_hodnota), ne?Zbytečné. Velikost rozsahu od min do max ohlídá modulo a minimální hodnotu její přičtení.
unsigned random_max(unsigned max)
{
unsigned r, l;
l = (RAND_MAX+1) - ((RAND_MAX+1) % max);
do
r = rand();
while (r >= l);
return r % max;
}
RAND_MAX je jednak typicky velké číslo (2^15)
všeoecně: pokud by to vadilo, tak použiju /dev/(u)random... čímž se nic nevyřeší, protože čtení bitů z /dev/random má stejný problém, se stejným řešením.
Tiskni
Sdílej: