Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
http://www.discworld.cz/ - informace ze světa zeměplochy.
Hezké!
lamer.cz - "vtipné" hlášky - občas něco vyčnívá, většinou bída
Zabiják času. Blésmrt. Radši tam nelezu.
Potom taky sleduji commity do různých programů (kate, krusader, tora, basket, rawtherapee...) a kde overlay.
Commit digest vychází na KDE.news.
Jo ten mám vlastně taky. Ale u některých programů se mi hodí mít informace "online". Navíc tora, basket a rawtherapee tam určitě nebudouPotom taky sleduji commity do různých programů (kate, krusader, tora, basket, rawtherapee...) a kde overlay.Commit digest vychází na KDE.news.
Dík.
ArsTechnica má RSS kanál: http://feeds.arstechnica.com/arstechnica/everything.
Vím, ale jak jsem psal, vychází tam hodně věcí hlavně o situaci v USA, což mě tak moc nebere.
zdravim, Sleduju tak nejak posledni dobou, ze na abicku a na root-u prestavaji pomalu vychazet clanky o Linuxu.Mě to taky přijde. Oba dva servery navíc jdou stejnou cestou. Píšou čím dál víc nekvalitních článků o programování. Z ohlasů lidí to ale vypadá, že se to líbí. Navíc v těch článcích totálně kašlou na jakoukoliv formu a jsou to spíš takové poznámky programátora (viz. třeba poslední článek o Go).
Na linuxsotfu to není o moc lepší. Články o CSV v roce 2010 to snad byl vtip. Dále stejně jako zde a na rootu vychází spousta nekvalitních článků o programování. Abych jenom nekritizoval, tak se mi líbí třeba článek o Evolution. Takové by mohly vycházet častěji a klidně i o méně známých programech.
Mě to taky přijde. Oba dva servery navíc jdou stejnou cestou.Problémem je shánění autorů. Rozdíl je v tom, že zatímco u Rootu je odklon dlouhodobý, protože pro ryze linuxové médium je obtížnější shánět inzerci (a nemyslím tím drobky po 10k), v případě Abc je to spíš problém najít autory, kteří budou skutečně psát. A shánět programátorské články je přece jen snazší než ty ryze linuxové.
LS jsem zabalil, když tam nevycházelo nic než jednou měsíčně ten Perl. Koukám, že teď se to lehce zlepšilo, ale nestojí mi to za to, abych to dlouhodobě sledoval. Když budu něco z toho potřebovat, Google to najde. Maximálně se tam jednou za několik měsíců objevím a pročtu si archiv.
Co jsou podle Vas zajimava temata clanku a co by jste chtel cist ?
To je samozřejmě subjektivní. Mně se líbí články Pavla Tišnovského na Rootu, rád si přečtu dobře napsanou recenzi (a nemusí to být ani recenze, stačí upozornění a vypíchnutí nějakých stěžejních vlastností) software/hardware, který neznám, něco aktuálního v rozsahu větším než zprávička, dobrý "tutoriál" na některá témata se občas hodí (třeba QML), uvítal bych články o střevech desktopových prostředí, hlavně o projektech KDE... líbilo se mi, jak tu vyšlo několik článků o Maemu 5.
Tiskni
Sdílej: