Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
For me the greatest beauty always lies in the greatest clarity.
Po více než sedmi letech vyšla nová verze jazyka Haskell. Nový jazyk se jmenuje Haskell 2010 a od svého předchůdce Haskellu 98 se liší zejména tím, že podporuje hierarchické moduly a standardizuje FFI. Novinek je samozřejmě více a najdete je v Haskell 2010 Language Report.
Pro ty, co neznají Haskell, uvedu jen stručnou charakteristiku jazyka. Jedná se o vysokoúrovňový, čistě funkcionální, líný, silně a staticky typovaný programovací jazyk s typovou inferencí. Tyto vlastnosti spolu s pokročilým typovým systémem dávají Haskellu podobnou vyjadřovací sílu jako mají dynamicky typované jazyky, ale bezpečnost jako mají staticky typované jazyky. Díky kompilátoru GHC se Haskell výkonostně blíží Javě. GHC obsahuje spoustu rozšíření, například Template Haskell pro metaprogramování anebo různá rozšíření typového systému.
Haskell je vhodný nejen na výuku funkcionálního programování, ale díky stále rostoucímu adresáři knihoven se Haskell stává zajímavou volbou i pro komerční aplikace.
Pokud Vás Haskell alespoň trochu zaujal, neváhejte a podívejte se na Naučte se Haskell.
Tiskni
Sdílej:
ze na spoustu veci vygoogli priklad
Ano, to je určitě výhoda. Ale situace se postupně mění k lepšímu. Současný stav je dán tím, že dříve nebyl o líné čistě funkcionální jazyky příliš velký zájem, protože tehdejší implementace byly velice pomalé a celá řada věcí tam nebyla moc dobře vyřešena (například jak dělat vstup a výstup). Ale tyto problémy jsou dnes už vyřešeny a například programování pomocí monád se dostává i do jiných jazyků stejně jako další nápady, které se dříve uplatňovaly zejména v Haskellu nebo jiných čistě funkcionálních jazycích.
tak pak pise blogy o tom, jak to vlastne udelal, jak se ten zazrak stal
Já na tom nevidím nic divného. Mnoho lidí píše blogy o svých projektech.