Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
For me the greatest beauty always lies in the greatest clarity.
Po více než sedmi letech vyšla nová verze jazyka Haskell. Nový jazyk se jmenuje Haskell 2010 a od svého předchůdce Haskellu 98 se liší zejména tím, že podporuje hierarchické moduly a standardizuje FFI. Novinek je samozřejmě více a najdete je v Haskell 2010 Language Report.
Pro ty, co neznají Haskell, uvedu jen stručnou charakteristiku jazyka. Jedná se o vysokoúrovňový, čistě funkcionální, líný, silně a staticky typovaný programovací jazyk s typovou inferencí. Tyto vlastnosti spolu s pokročilým typovým systémem dávají Haskellu podobnou vyjadřovací sílu jako mají dynamicky typované jazyky, ale bezpečnost jako mají staticky typované jazyky. Díky kompilátoru GHC se Haskell výkonostně blíží Javě. GHC obsahuje spoustu rozšíření, například Template Haskell pro metaprogramování anebo různá rozšíření typového systému.
Haskell je vhodný nejen na výuku funkcionálního programování, ale díky stále rostoucímu adresáři knihoven se Haskell stává zajímavou volbou i pro komerční aplikace.
Pokud Vás Haskell alespoň trochu zaujal, neváhejte a podívejte se na Naučte se Haskell.
Tiskni
Sdílej:
ze na spoustu veci vygoogli priklad
Ano, to je určitě výhoda. Ale situace se postupně mění k lepšímu. Současný stav je dán tím, že dříve nebyl o líné čistě funkcionální jazyky příliš velký zájem, protože tehdejší implementace byly velice pomalé a celá řada věcí tam nebyla moc dobře vyřešena (například jak dělat vstup a výstup). Ale tyto problémy jsou dnes už vyřešeny a například programování pomocí monád se dostává i do jiných jazyků stejně jako další nápady, které se dříve uplatňovaly zejména v Haskellu nebo jiných čistě funkcionálních jazycích.
tak pak pise blogy o tom, jak to vlastne udelal, jak se ten zazrak stal
Já na tom nevidím nic divného. Mnoho lidí píše blogy o svých projektech.