Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
>Jsem vcelku zklamán Warez se začal šířit i pod Linuxem viz. tato >diskuse. Doufám že ji brzo někdo a Adminů smaže.To by mě zajímalo zdali by autor tohoto odstavce změnil názor, pokud by byl vlastníkem zařízení jehož ovladač si musí ještě dokoupit?! Je dost nespravedlivé, že zařízení (v mém případě modem Well56PCI-RWM - HW modem s čipem HCF) funguje ve Windows s dodávanými ovladači bez problémů, avšak v Linuxu funguje plnohodnotně jen s jádry 2.4 a ovladače pro kernel řady 2.6 fungují jen s rychlostí 14,4kbps. Pro plnou rychlost 56kbps v jádrech 2.6 si musíte koupit ovladače za 15 dolárů a to je docela dost když připočtu že jsem ten modem koupil za necelé dva tisíce (koupeno někdy v roce 2001 či 2002 - to jsem ještě pracovat s Wokny). Neříkám, že jsem příznivcem Warez, ale v tomto případě jsem pro Warez. Prodávat ovladače je podle mne ohavnost.
Ten modem není paskvil! Je stabilní, nezatěžuje CPU (jde o hardwerový modem) atd.Aaaa, pan bude expert. Ten modem je hardwarovy a proto potrebuje jakesi obskurni ovladace od vyrobce, ktere bez klice funguji pouze na 14,4kbps a bez funkce faxu. To je fakt hardwarovej modem jako stehno! ROFL!
Tiskni
Sdílej: