Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Utilitka môže bežať na viacerých klientoch naraz a výstupný súbor bude vznikať na serveri v čase, keď už utilitka nebeží.Aha, to jsem prve pochopil špatně. Teď už to nechápu vůbec. Jméno generuješ na klientech?
To by som tú pamäť musel zdieľať medzi viacerými strojmi v sieti.To přece ne, stačí, když ty klienty očísluješ. Čísla jim buď může přiřazovat server nebo jde-li o uzavřený systém, tak je můžeš očíslovat předem.
Ale na nejakom stroji kdesi v XY v necelom percente pripadov to vygeneruje opakujuci sa identifikator.A nebeží na tom stroji náhodou nejaký démon na synchronizáciu času alebo niečo také?
Stavite na predpokladech, ze
A obecne spat v kriticke sekci je opravdu zavrzenihodne.
> Kazdy stroj ma jedinecny hostname To je, podľa mňa, celkom pravdivý predpoklad. Keby neplatil, tak by to spôsobovalo kadejaké iné problémy, ktoré by sa prejavili skôr. Môžem mať v NT doméne dva stroje s rovnakým hostname?Stroj moze mat iny hostname a iny zaznam v dns (inac sa vidi on sam a inac ho vidia ostatne stroje).
Cas na na kazdem stroji bezi jednim smeremTento predpoklad je skutočne mylný, pretože ten stroj, kde problém vzniká si synchronizuje čas (čo je defaultne vypnuté) a mňa to jednoducho nenapadlo.
Rozumne implementace synchronizatoru casu meni cas postupnym spomalovanim nebo zrychlovanim a to na urovni jadra, takze by se cas nemel vracet zpet. (Tj. spoustet kazdou hodinu ntpdate je spatne, ale nechat bezet ntpd je dobre.)
usleep() se muze ovlivnovat s jinymi funkcemi, napr. s alarm()emTo je pravda, ale o tom, že dôjde k alarm()-u, by som sa dozvedel z toho, že sa urobí jeho obsluha.
Nejde jen o alarm(), tech nebezpecnych funkci je mnohem vice. Ale predpokladam, ze vite, co delate.
Rozumne implementace synchronizatoru casu meni cas postupnym spomalovanim nebo zrychlovanim a to na urovni jadra, takze by se cas nemel vracet zpet. (Tj. spoustet kazdou hodinu ntpdate je spatne, ale nechat bezet ntpd je dobre.)Což platí jen v případě, že je čas posunutý jen málo. Pokud se čas od přesného času liší třeba o několik dní, není možné jej synchronizovat tak, že několik týdnů poběží hodiny rychleji/pomaleji.
jak moc se mi ty hodiny v HW vlastne predbihaji?Některé dost
ntpd
nemá moc rádo výpadky internetu – dokáže v takovém případě přestat synchronizovat čas, ale démon běží dál, takže na první pohled nic nepoznáte. Jednou mi tahle kombinace způsobila to, že na serveru, který s ejinak normálně synchronizoval, běžel démon ntpd
, ale čas byl posunut o několik měsíců…
while ! (ntpdate ser.ver); do true; done
dd if=/dev/urandom bs=256 count=1 2>/dev/null | md5sum --binary| cut -d ' ' -f 1
Tiskni
Sdílej: