Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Utilitka môže bežať na viacerých klientoch naraz a výstupný súbor bude vznikať na serveri v čase, keď už utilitka nebeží.Aha, to jsem prve pochopil špatně. Teď už to nechápu vůbec. Jméno generuješ na klientech?
To by som tú pamäť musel zdieľať medzi viacerými strojmi v sieti.To přece ne, stačí, když ty klienty očísluješ. Čísla jim buď může přiřazovat server nebo jde-li o uzavřený systém, tak je můžeš očíslovat předem.
Ale na nejakom stroji kdesi v XY v necelom percente pripadov to vygeneruje opakujuci sa identifikator.A nebeží na tom stroji náhodou nejaký démon na synchronizáciu času alebo niečo také?
Stavite na predpokladech, ze
A obecne spat v kriticke sekci je opravdu zavrzenihodne.
> Kazdy stroj ma jedinecny hostname To je, podľa mňa, celkom pravdivý predpoklad. Keby neplatil, tak by to spôsobovalo kadejaké iné problémy, ktoré by sa prejavili skôr. Môžem mať v NT doméne dva stroje s rovnakým hostname?Stroj moze mat iny hostname a iny zaznam v dns (inac sa vidi on sam a inac ho vidia ostatne stroje).
Cas na na kazdem stroji bezi jednim smeremTento predpoklad je skutočne mylný, pretože ten stroj, kde problém vzniká si synchronizuje čas (čo je defaultne vypnuté) a mňa to jednoducho nenapadlo.
Rozumne implementace synchronizatoru casu meni cas postupnym spomalovanim nebo zrychlovanim a to na urovni jadra, takze by se cas nemel vracet zpet. (Tj. spoustet kazdou hodinu ntpdate je spatne, ale nechat bezet ntpd je dobre.)
usleep() se muze ovlivnovat s jinymi funkcemi, napr. s alarm()emTo je pravda, ale o tom, že dôjde k alarm()-u, by som sa dozvedel z toho, že sa urobí jeho obsluha.
Nejde jen o alarm(), tech nebezpecnych funkci je mnohem vice. Ale predpokladam, ze vite, co delate.
Rozumne implementace synchronizatoru casu meni cas postupnym spomalovanim nebo zrychlovanim a to na urovni jadra, takze by se cas nemel vracet zpet. (Tj. spoustet kazdou hodinu ntpdate je spatne, ale nechat bezet ntpd je dobre.)Což platí jen v případě, že je čas posunutý jen málo. Pokud se čas od přesného času liší třeba o několik dní, není možné jej synchronizovat tak, že několik týdnů poběží hodiny rychleji/pomaleji.
jak moc se mi ty hodiny v HW vlastne predbihaji?Některé dost
ntpd
nemá moc rádo výpadky internetu – dokáže v takovém případě přestat synchronizovat čas, ale démon běží dál, takže na první pohled nic nepoznáte. Jednou mi tahle kombinace způsobila to, že na serveru, který s ejinak normálně synchronizoval, běžel démon ntpd
, ale čas byl posunut o několik měsíců…
while ! (ntpdate ser.ver); do true; done
dd if=/dev/urandom bs=256 count=1 2>/dev/null | md5sum --binary| cut -d ' ' -f 1
Tiskni
Sdílej: