Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Pracujem na jednom projekte, v ktorom sa spúšťa jeden malý program veľký počet krát (rádovo stovky) a pri každom spustení potrebuje vygenerovať unikátne meno výstupného súboru a odovzdať ho inému procesu. Utilitka môže bežať na viacerých klientoch naraz a výstupný súbor bude vznikať na serveri v čase, keď už utilitka nebeží.
Čo s tým? Jednoduché. Meno sa generuje podľa aktuálneho času s presnosťou na milisekundu, prihodí sa meno klienta, celé sa to zabalí do mutexu a v mutexe sa počká dlhšie ako 1ms. Akurát, že to nefunguje. Teda väčšinou to funguje. Na mojom stroji je to OK. Na testovacom stroji 700 km ďaleko tiež. Ale na nejakom stroji kdesi v XY v necelom percente pripadov to vygeneruje opakujuci sa identifikator.
Záhada.
Tu je kód:
void UniqueName(char *buffer)
{
struct timeval tv;
sem_t *mutex=NULL;
char hostname[100];
if (!gethostname(hostname,sizeof(hostname)))
{
mutex=sem_open("MyMutex",O_CREAT,0700,1);
if (mutex!=SEM_FAILED)
{
sem_wait(mutex);
gettimeofday(&tv,NULL);
sprintf(buffer,"%s-%d-%d\n",hostname,tv.tv_sec,tv.tv_usec);
usleep(5000);
sem_post(mutex);
sem_close(mutex);
}
else
perror("sem_open");
}
}
Pôvodný kód je na Win32, takže som sa povŕtal v tom, ako sa to robi na Linuxe. Treba mať jadro 2.6, glibc s NPTL, bežiaci udev a permission na /dev/shm. V originále sú ošetrené všetky systémové volania a žiadne nezlyhá.
No a pointa? Mám teóriu, prečo ten kód zlyháva. A je taká bláznivá, že som chcel počuť najprv nápady od vás. Tak čo si myslíte?
Tiskni
Sdílej:
Utilitka môže bežať na viacerých klientoch naraz a výstupný súbor bude vznikať na serveri v čase, keď už utilitka nebeží.Aha, to jsem prve pochopil špatně. Teď už to nechápu vůbec. Jméno generuješ na klientech?
To by som tú pamäť musel zdieľať medzi viacerými strojmi v sieti.To přece ne, stačí, když ty klienty očísluješ. Čísla jim buď může přiřazovat server nebo jde-li o uzavřený systém, tak je můžeš očíslovat předem.
Ale na nejakom stroji kdesi v XY v necelom percente pripadov to vygeneruje opakujuci sa identifikator.A nebeží na tom stroji náhodou nejaký démon na synchronizáciu času alebo niečo také?
Stavite na predpokladech, ze
A obecne spat v kriticke sekci je opravdu zavrzenihodne.
> Kazdy stroj ma jedinecny hostname To je, podľa mňa, celkom pravdivý predpoklad. Keby neplatil, tak by to spôsobovalo kadejaké iné problémy, ktoré by sa prejavili skôr. Môžem mať v NT doméne dva stroje s rovnakým hostname?Stroj moze mat iny hostname a iny zaznam v dns (inac sa vidi on sam a inac ho vidia ostatne stroje).
Cas na na kazdem stroji bezi jednim smeremTento predpoklad je skutočne mylný, pretože ten stroj, kde problém vzniká si synchronizuje čas (čo je defaultne vypnuté) a mňa to jednoducho nenapadlo.
Rozumne implementace synchronizatoru casu meni cas postupnym spomalovanim nebo zrychlovanim a to na urovni jadra, takze by se cas nemel vracet zpet. (Tj. spoustet kazdou hodinu ntpdate je spatne, ale nechat bezet ntpd je dobre.)
usleep() se muze ovlivnovat s jinymi funkcemi, napr. s alarm()emTo je pravda, ale o tom, že dôjde k alarm()-u, by som sa dozvedel z toho, že sa urobí jeho obsluha.
Nejde jen o alarm(), tech nebezpecnych funkci je mnohem vice. Ale predpokladam, ze vite, co delate.
Rozumne implementace synchronizatoru casu meni cas postupnym spomalovanim nebo zrychlovanim a to na urovni jadra, takze by se cas nemel vracet zpet. (Tj. spoustet kazdou hodinu ntpdate je spatne, ale nechat bezet ntpd je dobre.)Což platí jen v případě, že je čas posunutý jen málo. Pokud se čas od přesného času liší třeba o několik dní, není možné jej synchronizovat tak, že několik týdnů poběží hodiny rychleji/pomaleji.
jak moc se mi ty hodiny v HW vlastne predbihaji?Některé dost
ntpd
nemá moc rádo výpadky internetu – dokáže v takovém případě přestat synchronizovat čas, ale démon běží dál, takže na první pohled nic nepoznáte. Jednou mi tahle kombinace způsobila to, že na serveru, který s ejinak normálně synchronizoval, běžel démon ntpd
, ale čas byl posunut o několik měsíců…
while ! (ntpdate ser.ver); do true; done
dd if=/dev/urandom bs=256 count=1 2>/dev/null | md5sum --binary| cut -d ' ' -f 1