Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
[xxx@localhost ~]$su
1. Rozbalime instalacky do adresaru s nazvom ATI
[root@localhost ~]$./ati-driver-installer-8.20.8-x86_64.run --extract ATI
2. Aplikujeme patche, ktore som po dlhom 2 dnovom hladani a googlovani vytvoril na zaklade roznych uverejnenych patchov, najma podla stranok http://rage3d.net/board/.
Tu sa ukazuje ako odflakli vyvojari driveru testovanie na roznych distrach linuxu (pod Open SuSE som mal podstatne menej prace na spojazdneni ovladaca!) a ako nepoznaju zmeny v novsom kerneli >= 2.6.10
[root@localhost ~]$patch -p0 ./ATI/common/lib/modules/fglrx/build_mod/firegl_agpgart/firegl_wrap.c ati_patch_1
[root@localhost ~]$patch -p0 ./ATI/common/lib/modules/fglrx/build_mod/firegl_agpgart/firegl_wrapper.h ati_patch_2
3. Pocas kompilacie fglrx sa odkazuju na ioctl32.h, ktore som v mojom distre nasiel v inom adresari.
Vytvorime teda link na subor, ktory je v inom adresari.
[root@localhost ~]$ln -sf /usr/src/linux/include/linux/ioctl32.h /usr/src/linux/include/asm/ioctl32.h
4. Tieto kroky nie je treba robit, ale pre korektnost instalacie som ich nakoniec spravil.
Aspon ich uvadzaju na web stranke Rage3D. Avsak som pouzil tie moduly, ktore su natiahnute v mojom distre.
[root@localhost ~]$init 3
[root@localhost ~]$rmmod radeon
[root@localhost ~]$rmmod drm
[root@localhost ~]$rmmod drm_ioctl32
[root@localhost ~]$depmod
5. Konecne spustime instalaciu ovladaca, uz s opatchovanymi subormi, pre verziu Xorg 6.9.0 a potvrdime vsetky dafault-ne nastavenia.
[root@localhost ~]$./ATI/ati-installer.sh x690_64 --install
6. Modifikujeme subor /etc/X11/xorg.conf
v casti Driver a nahradime povodny ovladac (myslim, ze tam bol ati) na fglrx.
Section "Device"
Identifier "device1"
VendorName "ATI"
BoardName "ATI Radeon (fglrx)"
Driver "fglrx"
Option "DPMS"
EndSection
7. Modifikujeme subor /etc/modprobe.preload
, aby nespustal modul amd64-agp, ktory v mojom distre vo verzii jadra 2.6.12-12 vobec nejde a vo verzii (najnovsej) 2.6.12-14 ide uplne nanic.
#amd64-agp
8. Rebootujeme PC, aby sme sa zbavili zvysku amd64-agp, ktory zostal (na potvoru) stale nejako funkcny.
[root@localhost ~]$reboot
Patche si môžete stiahnúť tu: ati_patch_1 a ati_patch_2
No a malo by to byť všetko. Skontrolujte si to napr. v: Nastavenie vašej pracovnej plochy -> Informácie -> OpenGL. Malo by tam byť priame zobrazovanie. Na mojom PC dáva RADEON 9550 (64 bit pamat) glxgears okolo 1700 FPS čo je konečne viac ako na ďalšom stroji kde mám NVIDIA FX5200 s 1400 FPS.
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
emerge nvidia-{glx,kernel}
.