Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Zdravim,
chcel by som urobit maly server so specifikaciou:
Webserver - Apache, Fileserver - Samba, Printserver - CUPS, neskor pridam Mailserver - Squirrel a databazu MySQL. Ziadny iny suborovo narocny softver okrem KDE (kvoli pohodlnosti) tam nebude.
HW: Athlon 64 3000+, 1GB RAM, Software Raid - mirroring 200GB.
Distro: Mandriva 2006.
Bude to server pre cca 10-15 ludi (10 PC), ktori ho budu pouzivat vylucne z win2k. Uzivatelia nemaju velke naroky na server (nevyzaduju vela priestoru na disku).
Chcel by som sa opytat, ako velke by ste vytvorili jednotlive partitions ich rozdelenie a pristupove body. Zaujima ma to najma z hladiska bezpecnosti a vytvorenia prislusneho fstab
.
V sucasnosti to mam rozdelene takto:
/dev/md0 /boot 32MB
/dev/md1 / 5GB
/dev/md2 swap 1GB
/dev/md3 /home 193GB
Uvedte prosim Vase navrhy, pripadne sem pridajte vypis z df
Dakujem.
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
ext3
na /home
, /usr
a /
.
Jako souborový server pro uživatele je to dobré. Ale databáze by mohly být zvlášť, WWW server by měl mít data také zvlášť, FTP server také (pokud bude) a pošta by se mohla také oddělit.S tímhle vcelku souhlasím. Dále si nejsem úplně jistý, že 5 GB je dost na systém (zvlášť když tam jsou KDE) + data webu / sql / ftp -- pokud tedy není v plánu mít je v /home/cosi . th
Pre zaujimavost si precitajte prosim toto:
... "I get tired of reading about how it's a good idea to setup your hard drive partitions in in a myriad of different ways. Everyone seems to have an opinion on the matter. What's even worse, depending on who you talk to, everyone has a different idea on the swap partition. In these days of cheap arrays and redundant hard drives, I don't see a reason to be creating all those partitions. You lose a hard drive, you plug another one back in. That way, you don't have to worry about leaving enough room for the /usr partition, or the /var partition and then a couple of years down the road finding out that you really didn't make the partition big enough and now you are screwed. A lot of these ideas are driven by old school hard core linux people, who besides their inability to communicate effectively with other non-linux people will never admit that their ways are flawed. I've been messing with linux for a little over a year, and getting help from linux "experts" is almost like pulling teeth. I really like it when I get comments like "RTFM newbie!" . A lot of the documentation is vague if not downright cryptic. It's getting better though, and those days are coming to an end. If linux is going to survive, these old ideas and the old linux people need to wake up and get with the program!"