Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Zdravim,
chcel by som urobit maly server so specifikaciou:
Webserver - Apache, Fileserver - Samba, Printserver - CUPS, neskor pridam Mailserver - Squirrel a databazu MySQL. Ziadny iny suborovo narocny softver okrem KDE (kvoli pohodlnosti) tam nebude.
HW: Athlon 64 3000+, 1GB RAM, Software Raid - mirroring 200GB.
Distro: Mandriva 2006.
Bude to server pre cca 10-15 ludi (10 PC), ktori ho budu pouzivat vylucne z win2k. Uzivatelia nemaju velke naroky na server (nevyzaduju vela priestoru na disku).
Chcel by som sa opytat, ako velke by ste vytvorili jednotlive partitions ich rozdelenie a pristupove body. Zaujima ma to najma z hladiska bezpecnosti a vytvorenia prislusneho fstab
.
V sucasnosti to mam rozdelene takto:
/dev/md0 /boot 32MB
/dev/md1 / 5GB
/dev/md2 swap 1GB
/dev/md3 /home 193GB
Uvedte prosim Vase navrhy, pripadne sem pridajte vypis z df
Dakujem.
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
ext3
na /home
, /usr
a /
.
Jako souborový server pro uživatele je to dobré. Ale databáze by mohly být zvlášť, WWW server by měl mít data také zvlášť, FTP server také (pokud bude) a pošta by se mohla také oddělit.S tímhle vcelku souhlasím. Dále si nejsem úplně jistý, že 5 GB je dost na systém (zvlášť když tam jsou KDE) + data webu / sql / ftp -- pokud tedy není v plánu mít je v /home/cosi . th
Pre zaujimavost si precitajte prosim toto:
... "I get tired of reading about how it's a good idea to setup your hard drive partitions in in a myriad of different ways. Everyone seems to have an opinion on the matter. What's even worse, depending on who you talk to, everyone has a different idea on the swap partition. In these days of cheap arrays and redundant hard drives, I don't see a reason to be creating all those partitions. You lose a hard drive, you plug another one back in. That way, you don't have to worry about leaving enough room for the /usr partition, or the /var partition and then a couple of years down the road finding out that you really didn't make the partition big enough and now you are screwed. A lot of these ideas are driven by old school hard core linux people, who besides their inability to communicate effectively with other non-linux people will never admit that their ways are flawed. I've been messing with linux for a little over a year, and getting help from linux "experts" is almost like pulling teeth. I really like it when I get comments like "RTFM newbie!" . A lot of the documentation is vague if not downright cryptic. It's getting better though, and those days are coming to an end. If linux is going to survive, these old ideas and the old linux people need to wake up and get with the program!"