Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Zdravim,
chcel by som urobit maly server so specifikaciou:
Webserver - Apache, Fileserver - Samba, Printserver - CUPS, neskor pridam Mailserver - Squirrel a databazu MySQL. Ziadny iny suborovo narocny softver okrem KDE (kvoli pohodlnosti) tam nebude.
HW: Athlon 64 3000+, 1GB RAM, Software Raid - mirroring 200GB.
Distro: Mandriva 2006.
Bude to server pre cca 10-15 ludi (10 PC), ktori ho budu pouzivat vylucne z win2k. Uzivatelia nemaju velke naroky na server (nevyzaduju vela priestoru na disku).
Chcel by som sa opytat, ako velke by ste vytvorili jednotlive partitions ich rozdelenie a pristupove body. Zaujima ma to najma z hladiska bezpecnosti a vytvorenia prislusneho fstab
.
V sucasnosti to mam rozdelene takto:
/dev/md0 /boot 32MB
/dev/md1 / 5GB
/dev/md2 swap 1GB
/dev/md3 /home 193GB
Uvedte prosim Vase navrhy, pripadne sem pridajte vypis z df
Dakujem.
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
ext3
na /home
, /usr
a /
.
Jako souborový server pro uživatele je to dobré. Ale databáze by mohly být zvlášť, WWW server by měl mít data také zvlášť, FTP server také (pokud bude) a pošta by se mohla také oddělit.S tímhle vcelku souhlasím. Dále si nejsem úplně jistý, že 5 GB je dost na systém (zvlášť když tam jsou KDE) + data webu / sql / ftp -- pokud tedy není v plánu mít je v /home/cosi . th
Pre zaujimavost si precitajte prosim toto:
... "I get tired of reading about how it's a good idea to setup your hard drive partitions in in a myriad of different ways. Everyone seems to have an opinion on the matter. What's even worse, depending on who you talk to, everyone has a different idea on the swap partition. In these days of cheap arrays and redundant hard drives, I don't see a reason to be creating all those partitions. You lose a hard drive, you plug another one back in. That way, you don't have to worry about leaving enough room for the /usr partition, or the /var partition and then a couple of years down the road finding out that you really didn't make the partition big enough and now you are screwed. A lot of these ideas are driven by old school hard core linux people, who besides their inability to communicate effectively with other non-linux people will never admit that their ways are flawed. I've been messing with linux for a little over a year, and getting help from linux "experts" is almost like pulling teeth. I really like it when I get comments like "RTFM newbie!" . A lot of the documentation is vague if not downright cryptic. It's getting better though, and those days are coming to an end. If linux is going to survive, these old ideas and the old linux people need to wake up and get with the program!"