Svobodná historická realtimová strategie 0 A.D. (Wikipedie) byla vydána ve verzi 28 (0.28.0). Její kódový název je Boiorix. Představení novinek v poznámkách k vydání. Ke stažení také na Flathubu a Snapcraftu.
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní byl vydán ve verzi 1.6.0 (Bluesky). Přehled novinek na GitLabu.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.2 a 20.04 OTA-12.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová stabilní verze 2.0 otevřeného operačního systému pro chytré hodinky AsteroidOS (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
WoWee je open-source klient pro MMORPG hru World of Warcraft, kompatibilní se základní verzí a rozšířeními The Burning Crusade a Wrath of the Lich King. Klient je napsaný v C++ a využívá vlastní OpenGL renderer, pro provoz vyžaduje modely, grafiku, hudbu, zvuky a další assety z originální kopie hry od Blizzardu. Zdrojový kód je na GitHubu, dostupný pod licencí MIT.
Byl představen ICT Supply Chain Security Toolbox, společný nezávazný rámec EU pro posuzování a snižování kybernetických bezpečnostních rizik v ICT dodavatelských řetězcích. Toolbox identifikuje možné rizikové scénáře ovlivňující ICT dodavatelské řetězce a na jejich podkladě nabízí koordinovaná doporučení k hodnocení a mitigaci rizik. Doporučení se dotýkají mj. podpory multi-vendor strategií a snižování závislostí na vysoce
… více »Nizozemský ministr obrany Gijs Tuinman prohlásil, že je možné stíhací letouny F-35 'jailbreaknout stejně jako iPhony', tedy upravit jejich software bez souhlasu USA nebo spolupráce s výrobcem Lockheed Martin. Tento výrok zazněl v rozhovoru na BNR Nieuwsradio, kde Tuinman naznačil, že evropské země by mohly potřebovat větší nezávislost na americké technologii. Jak by bylo jailbreak možné technicky provést pan ministr nijak nespecifikoval, nicméně je známé, že izraelské letectvo ve svých modifikovaných stíhačkách F-35 používá vlastní software.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 162 (pdf).
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report za rok 2025 s klíčovými daty o vývoji domény .CZ. Na konci roku 2025 bylo v registru české národní domény celkem 1 515 860 s koncovkou .CZ. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 16 222 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v lednu (18 722) a nejméně pak v červnu (14 559). Podíl domén zabezpečených pomocí technologie DNSSEC se po několika letech stagnace výrazně
… více »Google představil telefon Pixel 10a. S funkci Satelitní SOS, která vás spojí se záchrannými složkami i v místech bez signálu Wi-Fi nebo mobilní sítě. Cena telefonu je od 13 290 Kč.
Takže možná tak 200:2-4 ve prospěch Tučnáka?
1 Linux (Suse 9.0), len kvoli cvs 4 SCO Unix (Open Server, tusim 3.2) 20 Desktopov WinXP zakaznici 1 SCO + do 300 desktopov winxp
Wokna: -webserver (ale je to WAMP !) -domenovy radic (jakonahrada za nize uvedeny samba server) -ekonomicky server (nejaka databaze ci co) Linux: -igw -router -mailserver -samba server (uz dosluhuje) -LTSP serverSakris nejak bych tomu tucnakovi mel zase pomoct vylepsit skore... Zdenek
)
Vdaka za linky...
Prometheus, mozes prezradit okruh posobnosti vasej firmy? Ste akademicka poda? Zaujimalo by ma, kde si mozu admini dovolit nasadzovat gentoo.Převážně vyrábíme a hostujeme webové stránky, poskytujeme emailové služby a píšeme software na míru za použití databáze oracle.Pokud se jedná o Gentoo, tak jde spíše o aktuálnost softwaru. Mně třeba takový Debian připadá 100 let za opicema. To je samozřejmě věc názoru každého a nechci tu flejmovat
Jinak jeste donedavna byl na pobocce jeden linux jako router/firewall/samba.
mysql> select OS, count(*) from machinespec group by OS; +----------------+----------+ | OS | count(*) | +----------------+----------+ | Deb31 | 115 | | Debian | 5 | | RH73 | 22 | | RH9 | 7 | | RHEL3 | 121 | | RHEL4 | 80 | | Solaris | 12 | | Win2000 | 13 | | Win2003 | 40 | +----------------+----------+ 9 rows in set (0.00 sec)
Servery: 1W - domenovy radic, terminal server, 1W - kamerovy system - delal kolega woknar, 1W - Citrix pro W aplikace, 2L - routery, 1L - web server + mail server, 1L - vyvojarsky server (CVS + buildy, atd.), 1L - VPN + jabber, 1L - zalohy, 1L - proxy, 1L - DB server, 1 Solaris pro DB. Desktopy: - vyvojari pul na pul, - administrativa jede na W, krom 1 desktopu na Linuxu (velmi cerstve a cekam, ja se osvedci). U zakazniku se nachazi uz celkem slusne mnozstvi databazovych serveru pohanenych Linuxem a par jich ma i aplikacni servery na Linuxu.
Tiskni
Sdílej: