Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Každý jistě zná youtube a podobné servery které nabízejí libovolný obsah (tedy nejen video). Tyto servery poskytují možnost umístit pak tento obsah třeba do blogů a na soukromé stránky...
youtube je v tomto profík, na kdejakém blogu a nebo jiném webu jsou youtube videa. Já si teď programuji "podobný" server. také obsahuje videa v FLV a přehrávač k tomuto účelu upravený. Každý kdo si na mém webu najde video a bude jej chtít nalinkovat si pak do svojí stránky vloží něco jako
<script type="text/javascript" src="http://domena.cz/object/flvplay/?jmenovidea"></script>a tento script vygeneruje potřebné "html" pro přehrání videa. Samozřejmě součástí "html" je i informace o zdroji videa (v podobě odkazu do "diskuze")
Toto pro mě znamená nemalou režii a tak jako odměnu bych rád, aby to, že si někdo dá video na jeho web zvedalo mojí stránce pagerank. Ovšem google a podobné javascripty nejspíš uplně přeskakují a už vůbec nevěřím že by se pokoušeli jej interpretovat aby zistili že vygenerovaný html kod obsahuje i www odkaz na mojí stránku.
Tedy závěrem bych rád rozpoutal diskuzi jak upravit můj kod tak, aby právě nalinkovaná videa fungovala minimálně jako zvedač PR :) Na závěr zvěřejním i odkaz na to o čem tu tedy píšu. Příklad vloženého kodu, mrknete se do zdroje http://j0.cz/flv/
Johny ps: omluvte prosím chyby, mrkněte kdy jsem to psal a pochopíte :)))
Tiskni
Sdílej:
<object>
?