Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Obvykle se nevyjadřuju k netechnickým tématům, ale tentokrát mi to nedá. Zároveň se omlouvám za příspěvek neodpovídající přímo na položené dotazy.
Je tím "družstvem" míněno "bytové družstvo" a "domem" "obytný dům"? Protože pokud ano, tak mi to přijde dost, hmmm, zvláštní. Upřímně bych naprosto všemi silami bojkotoval jakoukoliv takovou snahu o systém, který bude logovat, kdy se kdo vrací domů - po tom skutečně nikomu nic není. A kdyby nedejbože podobný systém nainstalovali u nás v domě, přiznávám rovnou, že budu první, který ho fyzicky zničí. Aby jakýsi družstevní činovník slintal nad tím, kdy se kdo vracel domů a představoval si, kde a s kým byl... No fakt ne, díky.
Samozřejmě, pokud jde například o "výrobní družstvo invalidů" a tedy o regulérní systém evidence docházky, tak to je jiná.
No a kromě osobního odporu proti podobnému systému nechápu jeho užitnou hodnotu. Jak "aby bylo možné zpětně zjistit kterým "klíčkem" si otevřel případýj zloděj"? To jako že ráno na parapetu byla kytka, a večer už ne - v pět hodin přišel domů Novák, tak je jasné, že ji štípl on??? Který trotl todle vymyslel? Po Novákovi přišel domů ještě Novotný, Nováček a tři novicky. Kdo z nich to byl byl? Žádný - protože tu kytku šlohla v deset dopoledne abatyše, která z baráku odcházela - no a protože nešla *dovnitř* ale *ven*, tak stejně není začipovaná. Možná jsem úplně blbej, ale prostě mi ten požadavek logování přijde neužitečný a zcestný, a jeho zdůvodnění nejsem ochoten akceptovat.
No a ve druhé řadě se přidávám ke kolegům, kteří už zde zmiňovali spolehlivost celého systému. Já si opravdu přeji, abych se mohl dostat domů *kdykoliv* - a jakýkoliv elektronický nonsens z principu znamená, že tento můj požadavek splněn nebude, protože ten nonsens prostě nemá 100% uptime.
Samozřejmě s vámi souhlasím - ani u zaměstnavatele to nijak nedává smysl. My třeba máme v práci systém, který logování sice umožňuje, ale my tuto feature nevyužíváme. Ono se velmi často stává např. to, že více lidí jdoucích z oběda projde dveřma současně s tím, že kartou pípl jen ten první. A chápe to i náš management, takže logovací snahy nevyvíjí.
Nicméně jistě existují jiné méně osvícené managementy, které považují podobné logování za skvělé. U zaměstnavatele to nicméně neřeším, ať si loguje co chce, ať to darmožrouti z HR třeba přepisují do Excelu a generují pro vedení koláčové grafy. Aspoň nebudou dělat nic opravdového a nic tedy nepokazí. To je prostě věc zaměstnavatele, za jaké hovadiny vyhazuje peníze.
Ovšem podobný systém v bytovém domě bych skutečně nesnesl.
No a ve druhé řadě se přidávám ke kolegům, kteří už zde zmiňovali spolehlivost celého systému. Já si opravdu přeji, abych se mohl dostat domů *kdykoliv* - a jakýkoliv elektronický nonsens z principu znamená, že tento můj požadavek splněn nebude, protože ten nonsens prostě nemá 100% uptime.No zase na druhou stranu, kdyby to bylo na otisky prstu, tak to muze byt i naopak, kdyz pujdu nekam hardcore parit, tak si nemusim brat klice a riskovat ze je ztratim, ja teda porad neco ztracim, takze kdyby se mi oteviraly dvere na otisk prstu, bylo by to super... Otvirani dveri na kod je uplne k nicemu, protoze se to casem vymacka a vetrelec jednoduse zjisti jaky je asi kod... A to logovani ma asi ten smysl, kdyz vim ze clovek A v hodinu B neprochazel dverma a system zalogoval v hodinu B kartu cloveka A, tak vim, kdy prisel vetrelec a dokonce s jakou kartou... Pak se treba muze vysetrovani zamerit na uzsi okruh lidi, kteri se v posledni dobe pohybovali okolo cloveka A... Nebo kdyz se tam nekdo vloupa nasilim bez karty, tak vim aspon v jakym casovym rozmezi se to stalo a to dost presne a jednoduse...
Žádný - protože tu kytku šlohla v deset dopoledne abatyše, která z baráku odcházela - no a protože nešla *dovnitř* ale *ven*, tak stejně není začipovaná.
No, já jsem byl tento víkend překvapen, když jsem byl na návštěvě v jednom z obytných domů v nové zástavbě ve Stodůlkách. Tam se totiž bez čipové karty nedostanete ani _ven_ z domu. Chcete odejít? Musíte si pípnout, jinak se klika nehne. Pokud chcete do garáže, musíte zavolat mobilním telefonem. Škoda snad dalších slov. Jo... zapomněl jsem zmínit, že v tomhle koncentráku žijí _lidé_... skuteční... tedy asi...
Náš dodavatel tédle dveřnězámkové technologie tvrdil (a já mu moc nevěřím), že "jeho" zámky fungují tak, že jsou, zjednodušeně řečeno, "proudem zamčené", "bez proudu odemčené". Plus napojené na požární detektory. Teoreticky tedy v případě požáru se všechny dveře otevřou, v případě totálního výpadku proudu taktéž. No jak říkám, nevěřím tomu. Neměli jsme možnost v budově vypnout proud a zapálit ji, abychom to otestovali.
Věřím tomu, že v případě nouze ty dveře prostě vykopnu...
"proudem zamčené", "bez proudu odemčené"Čili stačí vypnout proud a dům je otevřený
Teoreticky tedy v případě požáru se všechny dveře otevřou, v případě totálního výpadku proudu taktéž.Šedivá je teorie, ale strom života je věčně zelený. Asi jako tráva okolo hrobu
Věřím tomu, že v případě nouze ty dveře prostě vykopnu...Pokud nejsou nějak vyztužené, tak asi ano. V opačném případě doporučuji poblíž (z vnitřní strany) umístit krumpáč nebo hasičskou sekeru.
Čili stačí vypnout proud a dům je otevřenýTakže zloděj zkratne nožovky a má volnej průchod, geniální
To by mě zajímalo, jak je to vyřešené při požáru. Pokud se vyznám v předpisech požární ochrany, tak z budovy se musí být možno dostat při nějaké katastrofě vždy, i když vše selže. Možná tak nějaké výzkumné pracoviště biologických nebo jaderných zbraní bude mít vyjímku, ale panelák určitě ne
Tiskni
Sdílej: