V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tento blog obsahuje nebezpečnou symboliku.
Jednoduchý návod jak "zrychlit" náběh systému v Fedora Core.
Neměl jsem co dělat tak jsem si hrál. A co je lepší na hraní než Linux, že Vzhledem k tomu, že rebootuju v průměru jednou za 3 týdny, je pro mě rychlý boot prioritou
Rozhodl jsem se urychlit náběh XServeru. A to velmi jednoduše.
Základem je změna (ovšem ne nutná) souboru /etc/inittab
a to zapoznámkování posledního řádku:
# Run xdm in runlevel 5 #x:5:once:/etc/X11/prefdm -nodaemon
Druhým krokem je vytvoření jednoduchého skriptu /etc/init.d/Xserver
pro start Xserveru:
#!/bin/sh # # Xserver # # Usage: Xserver {start} # # chkconfig: 5 15 88 # description: This script starts the Xserver case "$1" in start) echo "Starting Xserver" /etc/X11/prefdm -nodaemon & exit 1 ;; *) echo "Usage: $0 {start}" ;; esac exit 0
Tento skrip udělá jediné. Spustí Xserver tak, jak by se spustil úplně až po všech službách, tedy jako v posledním řádku /etc/inittab
. Xorg ale potřebuje ke svému běhu Font server, ve fedoře je to xfs
. Tuto službu je nutné spustit před XServerem.
Pořadí spouštění služeb je určeno řádkem v init skriptu:
chkconfig: 5 15 88
, který říká, že: služba bude spuštěna v runlevel 5 a jako 15 v pořadí. 88 je pořadí při vypnutí. Tedy je nutné změnit pořadí tak, aby se nejprve spustil xfs a následně Xserver.
Službu vložíme do runlevelu příkazem:
chkconfig --add Xserver
Je nutné si pohlídat pořadí služeb. Nejprve je nutné inicializovat síťové interfaci, hlavně loopback. Potom spustit font server a až pak Xserver. Toto řešení možná bude mít několik chyb. Ještě jsem na žádnou nepřišel, prosím rozepište se v diskusi. A výhoda? Než stačíte napsat login a heslo, tak se na pozadí spustí všechny služby. Zkrátka "rychlejší" start.
Tiskni
Sdílej:
Jsem pro okamžité a bezpodmínečné smazání tohoto zápisku a exemplární potrestání autora.
Moc se omlouvám. Budu psát výhradně politické blogy
Navrhuji svržení ze skály.
Na koho?