Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Tento blog obsahuje nebezpečnou symboliku.
Jednoduchý návod jak "zrychlit" náběh systému v Fedora Core.
Neměl jsem co dělat tak jsem si hrál. A co je lepší na hraní než Linux, že Vzhledem k tomu, že rebootuju v průměru jednou za 3 týdny, je pro mě rychlý boot prioritou
Rozhodl jsem se urychlit náběh XServeru. A to velmi jednoduše.
Základem je změna (ovšem ne nutná) souboru /etc/inittab
a to zapoznámkování posledního řádku:
# Run xdm in runlevel 5 #x:5:once:/etc/X11/prefdm -nodaemon
Druhým krokem je vytvoření jednoduchého skriptu /etc/init.d/Xserver
pro start Xserveru:
#!/bin/sh # # Xserver # # Usage: Xserver {start} # # chkconfig: 5 15 88 # description: This script starts the Xserver case "$1" in start) echo "Starting Xserver" /etc/X11/prefdm -nodaemon & exit 1 ;; *) echo "Usage: $0 {start}" ;; esac exit 0
Tento skrip udělá jediné. Spustí Xserver tak, jak by se spustil úplně až po všech službách, tedy jako v posledním řádku /etc/inittab
. Xorg ale potřebuje ke svému běhu Font server, ve fedoře je to xfs
. Tuto službu je nutné spustit před XServerem.
Pořadí spouštění služeb je určeno řádkem v init skriptu:
chkconfig: 5 15 88
, který říká, že: služba bude spuštěna v runlevel 5 a jako 15 v pořadí. 88 je pořadí při vypnutí. Tedy je nutné změnit pořadí tak, aby se nejprve spustil xfs a následně Xserver.
Službu vložíme do runlevelu příkazem:
chkconfig --add Xserver
Je nutné si pohlídat pořadí služeb. Nejprve je nutné inicializovat síťové interfaci, hlavně loopback. Potom spustit font server a až pak Xserver. Toto řešení možná bude mít několik chyb. Ještě jsem na žádnou nepřišel, prosím rozepište se v diskusi. A výhoda? Než stačíte napsat login a heslo, tak se na pozadí spustí všechny služby. Zkrátka "rychlejší" start.
Tiskni
Sdílej:
Jsem pro okamžité a bezpodmínečné smazání tohoto zápisku a exemplární potrestání autora.
Moc se omlouvám. Budu psát výhradně politické blogy
Navrhuji svržení ze skály.
Na koho?