Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak tak, Nortona jsem používala asi půl roku a již nikdy více. Noda používám roky a stejně tak ho doporučuju klientům, kteří mají problémy s viry. Zajímavé je, že Nod má vyšší efektivitu u PC s Mozzilou. U IE jsou infiltrace a útoky celkem časté.
K cemu jsou vlastne ty antiviry? Tohle je druh programu ktery jsem pouzival naposledy nekdy v roce 96. Od te doby me nejakej virus dostal jen dvakrat. Pricemz Linux jsem zacal vyhradneji pouzivat urcite az nekdy po roce 2002.
Prvni byla nejaka vec co sidlila snad v bootsectoru disku a disket. Jedinym cim se projevovala byla hlaska v antiviru. Nic jineho krom toho ze ten virus existoval a siril se tak nic nedelal. Ani zadne vesele hlasky nepsal.
Druhy byl I Love You, kdy jsem chtel zjistit jak funguje. Dvojklik opravdu *.vbs soubory spousti. Jeste ze tehdy nebyly digitalni fotaky a MP3 clovek na 14.4 kbps modemu moc nestahl.
Mam pocit ze antivirove firmy tezi jen z jakehosi "permanentniho nebezpeci". Myslim si, ze kdyz clovek neni uplne blbej, tak ho zadnej vir nemuze dostat. (To znamena, ze na pornostranky leze s FF s vypnutym javascriptem. A office ma nastavene tak aby se ho zeptaly na to jestli opravdu chce pustet makra. Na to abych se dozvedel ze soubor "Pamela Anderson naked.exe" je vir (nebo spyware, cerv, nebo ja nevim jakej bordel) prece nepotrebuji antivir.
Jenže ty mluvíš z pozice člověka, který o kompech něco ví. Představ si BFU, který donese domů počítač, připojej ho k netu a sviští všude. Na jakýkoliv mail je natěšený, že mu teda jako někdo píše a o tom co má v PC za HW či SW nemá ani páru. Když se někoho takového zeptám co má za komp, klidně mi odpoví, že Windows. Takový lidi Mozzilu používat nebudou a i kdyby nenastaví ji nijak. Neumějí to.
Já to nekritizuju, tohle je holej fakt. Takových lidí jsou mraky.
Tiskni
Sdílej: