Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Tento blog obsahuje nebezpečnou symboliku.
Aneb příběh o tom, jak může být reklamace a přidání pamětí náročné.
V průběhu roku mi naráz odešly 4 paměťové moduly. Zřejmně statická elektřina, špička v síťi nebo jen smůla. Dal jsem je tedy na reklamaci. A začala legrace.
Reklamoval jsem 2x1GB DDR2 1066. Po čtrnácti dnech se mi vrátil výměnou 2x1GB DDR2 800 (tedy o něco pomalejší - to mi ale nevadilo, chtěl jsem je dát do nového serveru, který umí právě jen 800). Tři dny před vypršení 30 denní lhůty jsem psal do obchodu, co je s dalšímy moduly. Odpověď přišla okamžitě. Nemají je skladem - nelze řešit výměnou kus za kus. Byly mi ale nabídnuty 2x2GB DDR2 1066 (stejné časování, 2x větší kapacita). S tímto řešením jsem samozřejmně souhlasil, kdo by ne?
Tímto postupem se mi na stole ocitlo 6GB. Co snimi? No dám je do serveru! Začalo další dějství. Po naskládání všech modulů stroj nenabootoval. Deska totiž umí pouze moduly s napětím 1.8V a v uspořádání x8. Tyto měli vyšší napětí (ale jen pro lepší časování, v SPD nabízejí i 1.8V), jenže mají uspořádání x16. Kdybych si přečetl specifikaci, kde je to jasně napsané, ušetřil bych si odpoledne. Nu což. Takže kdyby někdo chtěl A-DATA Extreme Edition 2x2GB DDR2 1066 a 2x1GB DDR2 800 ještě dva roky v řádné záruce (má být celožitotní, ale nezkoumal jsem jak to funguje), tak je dávám k disposici (přidám je do abcbazaru). Jsou funkční, nové z výměny, jen bohužel rozbalené a jednou osazené do slotu.
Příběh pokračuje. Do serveru jsem opravdu chtěl dát 8GB. Vždyť mi už i mysqltuner radil, že by bylo ideální míti 12GB . Zakoupil jsem tedy 8GB v modulech správné voltáže a hlavně uspořádání. Intel se ale rozhodl, že mi to neulehčí. 8GB prošlo BIOSem i memtestem, ale CentOS 64b jel jak šnek (resp na kompletní boot bych čekal až do smrti). Našel jsem řešení v podobě updatu biosu. To pomohlo, deska Intel DP35DP s biosem 0848 už jede v pohodě a normální rychlostí.
Na druhou stranu musím pochválit řešení update biosu v podobě bootovatelního obrazu, který stačí nějak nabootovat (jestli někdo zná postup na vytvoření bootovací USB flash, ať se prosím vyjádří v diskusi - já to pálil na DVD, což mi přijde jako plývání).
Tiskni
Sdílej:
Nějaký čas nazpět tu vyšel návod na bootovaci flashku se Slaxem.