Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
SAMSUNG SpinPoint EcoGreen F2 1500GB, 5400ot
. Když startuje, tak řve jak letadlo a při zápisu a seeku to samé. Čtení tak tak, ale můj X let starý WD Caviar SE s 320GB a 7200ot je mnohem, mnohem tižší. Dneska prostě musí dělat všechno hlučný. V bedně mám na procesoru pasiv, na grafice pasiv, v bedně 2 tiché 120mm větráky a ty disky, to je uřvanina jakkráva. Jenom na to SSD mít $$.
- mensia zivotnost
Říká se. Zavedl jsem denní inkrementální zálohu celého disku .
- nevhodnost na kryptovanie
To by chtělo více rozvést. Asi se tím myslí realokace bloku při zápisu, tedy pak je k disposici jak stará tak nová verze zašifrovaných dat, což může oslabit danou šifru. Což se ale děje i na klasickém hdd v případě defragmentace.
Wear leveling used on flash-based SSDs has security implications. For example, encryption of existing unencrypted data on flash-based SSDs cannot be performed securely due to the fact that wear leveling causes new encrypted drive sectors to be written to a physical location different from their original location—data remains unencrypted in the original physical location. It is also impossible to securely wipe files by overwriting their content on flash-based SSDs.[citation needed] However, drives that support the ATA command TRIM allow for secure file deletion, as deleted blocks are cleaned in the background before writes[32].
/home
a data mám na HDD, /var a /tmp
v RAM, takže předpokládám celkem dlouhou životnost.
/var a /tmp v RAMTak to se nediv, až se ti to vysype. Ve /var se ukládají dost důležité věci na to, aby se při každém resetu ztratil.
/var/tmp
/var
mám na klasickém HDD.
For example, encryption of existing unencrypted data on flash-based SSDs cannot be performed securely due to the fact that wear leveling causes new encrypted drive sectors to be written to a physical location different from their original location—data remains unencrypted in the original physical location.
Toto ale platí i pro HDD. Zašifruji-li soubor cat otevreny | sifrovadlo > zasifrovany; rm otevreny
, tak data toho neexistujícího souboru otevreny
na disku zůstanou, dokud je něco nepřepíše. Pravda, pokud misto rm otevreny
pouziji něco jako wipe otevreny; rm otevreny
, tak na HDD jej skutečně přemažu, zatímco na SDD to může být problém. Tam pomůže jedině šifrovat celý disk.
cat /dev/urandom >delete.me; rm delete.me
TRIM
nemá řadič v SSD šanci poznat, které bloky jsou používané a které ne, takže u nich je jedno, jak je disk plný. A souborové systémy (hlavně ty, co inody a jiná metadata alokují dynamicky, jako ReiserFS a BtrFS) budou mít na takto plných discích stejně problémy jako na normálních discích, ale uživatel se o nich z důvodů absence seeku nedozví, dokud místo vážně nedojde.
Pokud vím, tak opravové problémy jsou až u JFFS(2), kdy málo místa nutí neustále pouštet GC, ale ty se používají spíš na FLASH paměti bez řadiče (res. s řadičem, co nedělá wear leveling a přemapovávání bloků) a tudíž by na klasickém SSD postrádaly smysl.
Rychlost omezuje jen síť na 100MB/s s čímž se zatím asi nedá nic moc dělat (jistě, natáhnout další kabely a vytvořit bond, bohužel investici do 2x 4port intel síťovek si musím nějakou chvíli odpustit, případně Marek jistě přijde s něčím ještě rychlejším ovšem bez sponzoraTohle mě zajímá. Nový MacBooky Pro maj možnost SSD. Dost o tom uvažuju… Kolik stojí ten hardware na bond? Klidně udělám částečného sponzora, když napíšeš později další recenzi. Po delší době používání.).
Otázkou je co zbytek - přenos z disků do paměti přes procesor a zpět na PCI-E.A není to v režii DMA pokud je ze hry netfilter? Aspoň v mém případě síťový traffic, který leze z paměti do sítě nijak výrazně procesor nevytěžuje. Vše by měly být čistě blokové operace. Je pravda, že nahrazením disku za SSD se vlastně všechny součástky po kábl stávají plně elektronickými, takže nějaké otestování by mohlo být zajímavé (a pokud by to nedalo, tak by to aspoň poukázalo, že někde po cestě je zakopaný fakt hnusný pes co by tam být neměl).
A není to v režii DMA
Mělo by . O jistých síťovkách jsem tu už psal. I ty mají zvládat 1Gbps. Nezvládají. Takže teorie je hezká věc ale v praxi to vypadá úplně jinak. A jakákoliv latence ve kterémkoliv bodu to dost výrazně sníží. Není to tak dlouho, co mi někdo nevěřil, že mi samba dá 97MB/s.
Intel PRO/1000 PT Quad Port ServerNo já nevím, ale nebylo by výhodnější dokoupit prostě nějaký Gigový NIC a hotovo? Ale jinak díky za tip na zajímavý HW.
něčehodeset a odzkoušet už mě také napadlo. IMHO by neměl být problém. Když to dá jeden, tak proč by jich to nemělo dát deset? A když jeden brouk stojí pomalu míň než hrstka rýže?
po delší době používání. Jakože ten kábl časem vyzraje jako víno? To spíš ztyří ta guma na něm.
Jak by sis takový disk bonding představoval?Třeba v podobě Robina. Jeden blok sem(sda), druhý tam(sdb), jeden sem, druhý tam,…
No to je právě raid 0.
Rychlost omezuje jen síť na 100MB/s s čímž se zatím asi nedá nic moc dělat
$go_filebench
filebench> load oltp
filebench> set $dir=whatever
filebench> set $filesize=1600m
filebench> set $iosize=4096
filebench> run 60
Plánuju SSD použít alespoň jako systémový disk. Akorát mě zatím odrazuje cena.
Tiskni
Sdílej: