Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
A to nové Suse.
Už mne přestalo bavit překládat si všelijaká Caira a další divné knihovny do stále morálně zastaralejšího systému. Vždyť můj ~/devel/lib už měl asi šest tun a mé nebohé prsty byly do krve ošoupány psaním románů do parametrů configure. Dost už. Je čas vrátit se zpět na čelo závodu "o nejčerstvější systém, aneb kdo nasbírá nejvíce tracebacků".
I proto jsem s odvahou Arnolda J. Rimmera chutě stáhnul 10.2 a provedl aktualizaci ze staré rozdrbané 10.0. Přičemž jsem ani nečekal, protože na radu pančela elektrickýho votta (autor je Pražák) s oblibou používám různé obskurní zdroje balíků.
Jenže ono to funguje. Dokonce na obou inkriminovaných strojích. A téměř bezbolestně. Dokonce i stávající instalace Oraclu a EnterpriseDB to ustály. Bodrá práce, chlapci a děvčata ze Suse. Gratulujeme.
Konec hlavního tématu
Myslím, že je nespravedlivé, když tak dobrá věc, jako je polovina obří mramorové bábovky, způsobí pocit odporně těžkého žaludku. A to jsem před tím polknul pouze tři wienerschnitzely se salátkem a misku (tu, jak se v ní mixují různé věci) nachos. A běžný pytlík na rohlíky pistáciových oříšků. A pět lahvových piv. A nějaký aperitiv.
Hit týdne: Mortiis – The Smell Of Rain. Jo a Keiser Av En Dimensjon Ukjent vlastně také…
Průser týdne: v novém obydlí má nejmilejší žena po několika letech abstinence funkční televizor. Chtěl jsem zjistit, co teď letí ve světě šoubyznysu, tak jsem naladil hudební stanici Očko (nebo tak nějak). Reklama vs. běžný program: 10:1. Z toho v běžném programu vždy tak 37% zabírá blikající logo nějaký kořalky nebo mobilních obchodníků. Hrozná blbost.
Tiskni
Sdílej:
Upgrade se tedy v současné době provádí tak, že se připraví image nového systému. Každý stroj se pak nabootuje po síti a starý systém převalí novým.
Nebylo by praktičtější použít AutoYaST?