Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Již nějaký ten pátek ve svých projektech používám pomocný script version.py který byl modifikován speciálně pro daný projekt a zajišťoval tyto věci:
V posledním projektu se ale s tímto scriptem vyskytly nějaké ty problémy a bylo třeba jej trochu poupravit, a v tu chvíli nastala ta nemilá situace kdy v x projektech byl zastaralý na míru pro projekt upravený version.py...
No co teď s tím že ? Řešení je jasné:
Přetavení version.py do univerzálního toolu na hromadnou změnu version stringu v projektu který může použít každý komu se hodí.A tak vznikl version (Ehm, GitHub)(GitLab)
$ version
NEBO
$ version status
$ version 1.0.1
NEBO
$ version mark 1.0.1
Pro posun se používá příkaz "+" ve formátu (+{1-3})({\d+}) kde první skupina detekuje počet "+" a dle toho určuje zda li se jedná o patch(+)/minor(++)/major(+++) změnu, druhá skupina určuje číslo posunu dané verze (default: 1)
+
Znamená posun o jedna v patch version++
Znamená posun o jedna v minor version+++
Znamená posun o jedna v major version+2
Znamená posun o dva v patch version++2
Znamená posun o dva v minor version+++2
Znamená posun o dva v major versionTakže příkazy pak vypadají takto
$ version + #pro posun o 1 v patch verzi OR $ version +10 #pro posun o 10 v patch verzi OR $ version ++1 #pro posun o 1 v minor verzi
Pro více možností viz:
version --help
Main entry-point into the 'version' application.
This is a version
License: GPL-3.0
Website: https://github.com/Salamek/version
Command details:
mark Mark project specified by --project_dir by <version>.
status Show current --project_dir version.
Usage:
version mark <version> [-p DIR] [-c FILE] [--dry] [--all_yes]
version status [-p DIR] [-c FILE]
version
version <version> [-p DIR] [-c FILE] [--dry] [--all_yes]
version (-h | --help)
version (-v | --version)
Options:
--dry Run as usually but don't change anything.
-p DIR --project_dir=DIR Project directory, if not set current is used.
-y --all_yes Answer YES to all prompts.
-d --project_dir=DIR Project directory, if not set current is used.
-c FILE --config_file=FILE Path to config file, if not set --project_dir/version.conf is used
--version Show version.
Přidejte repozitář těmito příkazy
$ wget -O - https://apt.salamek.cz/apt/conf/salamek.gpg.key|sudo apt-key add - $ echo "deb https://apt.salamek.cz/apt all main" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/salamek.cz.list
Pak můžete nainstalovat python3-version pomocí
$ apt update && apt install python3-version
Přidejte repozitář na konec souboru /etc/pacman.conf
[salamek] Server = https://arch.salamek.cz/any SigLevel = Optional
a pak nainstalujte příkazem
$ pacman -Sy version
Tohle všechno se samozřejmě neobejde bez nějaké té konfigurace která je uložena v $PROJECT_ROOT/.version.yml (Pouze REGEXPS a VERSION_FILES jsou povinné):
# GIT Configuration GIT: AUTO_COMMIT: true # Autocommitnout modifikované version soubory (default: true) AUTO_TAG: true # Vytvořit GIT TAG s novou verzí (default: true) AUTO_PUSH: true # Automaticky pushnout na server false=disabled, true=enabled, 'remote_name'=enabled and push to remote_name (default: true) COMMIT_MESSAGE: 'New version {version}' # Text použít v commit message {version} je kotva pro version string (default: 'New version {version}') # Pole regexpů použitých pro nalezení version stringů v VERSION_FILES # Klíč je název regexpu a hodnota je samotný regexp # Přidejte své vlastní a smažte neužitečné REGEXPS: 'python': __version__\s*=\s*\'(?P<major>\d+)\.(?P<minor>\d+)\.(?P<patch>\d+)\' # Regexp for version format commonly used in python 'setup.py': version\s*=\s*\'(?P<major>\d+)\.(?P<minor>\d+)\.(?P<patch>\d+)\' # Regexp for version format commonly used in python setup.py 'PKGBUILD': pkgver\s*=\s*(?P<version>.*) # Regexp used in PKGBUILD # Pole version souborů které mají být nalezeny a upraven, glob formát cest je podporován # Klíč je glob cesta a hodnota je jméno regexpu který se má použít k nalezení version string v nalezených souborech # Přidejte své vlastní a smažte neužitečné VERSION_FILES: 'version/__init__.py': 'python' 'setup.py': 'setup.py' 'archlinux/PKGBUILD': 'PKGBUILD'Tak snad se to někomu z vás bude hodit
Tiskni
Sdílej:
git describe
. Prostě vygeneruju jeden malý soubor, který obsahuje definici konstanty, nebo je součástí konfigurace projektu.
U mnoha projektů je vidět ručně udržovaný ChangeLog a commity, které takovou konstantu někde upravují ručně, ale nikdy to není o moc víc jak jednořádková změna. Proč to tedy tak komplikovat?
export-subst
(viz gitattributes(5)
).
#! /usr/bin/env python3 from setuptools import setup from setuptools import find_packages changelog = open('CHANGELOG.rst').read() long_description = open('README.rst').read() + "\n\n" + changelog def get_version(data): def all_same(s): return all(x == s[0] for x in s) def has_digit(s): return any(x.isdigit() for x in s) data = data.splitlines() return list( line for line, underline in zip(data, data[1:]) if (len(line) == len(underline) and all_same(underline) and has_digit(line) and "." in line), )[0] setup( name='...', version=get_version(changelog), description="...", long_description=long_description, url='...', author='...', author_email='...', license='MIT', packages=find_packages('src'), package_dir={'': 'src'}, zip_safe=False, include_package_data=True, install_requires=open("requirements.txt").read().splitlines() )
co pak ale s PKGBUILDVygenerovat, případně přegenerovat, ten PKGBUILD na základě setuptools metadat z setup.py? Navíc nevím jakou výhodu má mít PKGBUILD soubor přímo v repu s kódem, když aby to k něčemu bylo, stejně ten PKGBUILD musím udržovat v AURu.
A na to existuje nejaky tool ?
Navíc nevím jakou výhodu má mít PKGBUILD soubor přímo v repu s kódem, když aby to k něčemu bylo, stejně ten PKGBUILD musím udržovat v AURu.Protoze mam CI (na vlastnim HW) ktere mi buildi balicky pri release do meho arch repa a je to tak pro me pohodlnejsi nez to lovit nekde na AUR ?
Jasne mohl bych v CI udelat release, stahnout archiv, spocitat sha256sum, vygenerovat ten PKGBUILD a nahrat jej na AUR, a pak ten balicek sestavit a uploadnout do repa. Ale to je ted pro me zbytecna prace. Ted jsem se jeste dival na AUR a zda se, ze se tam da vlozit jen jeden public key (netestoval jsem) a to situaci celkem komplikuje kdyz CI nemuze mit separe keypair.
$ version +a mam hotovo
Gitlab link => 404 The page could not be found or you don't have permission to view it.
Pekne. ale nie je to komplikované ? Nepoznám tento jazyk ale nešlo by to urobiť tak, že jednotlive súbory budú mať link na súbor s verziou ?
__version__ = '1.2.3'nebo
foo=bar pkgver=1.2.3 bar=foonebo
/** * Text * This is app version 1.2.3 * Text... */No a vsude tady treba potrebujes zmenit version na 1.2.4...