plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tiskni
Sdílej:
Obavam se, ze jsi vybral ten nejvetsi mozny shit, co se na trhu da sehnat. Mam tu samou .
Jednou budes z PC case-u svarovat tripatrovou kralikarnu...spíš "kočkokárnu"
Tak to já jsem úplně k hovnu. Kancelářské balíky rád nemám a vim a emacs (snad jsem to napsal správně) neumím ani vyslovit natož ovládat. Je toho milión verzí, jeden "lepší než druhej", tak si ten soubor stáhnu na lokál a oedituju v JEditu, TextEditu nebo v mceditu
.
No, je mi ze mě zle, kam jsem to dotáhnul. Ani editor ovládat neumím…
ahojik pekne si to napisal, suhlasim s tebou, aj ked som v tomto ohladu mozno trocha viac liberalny, ked si dakdo smaze ikony z pracovnej plochy, nainstaluje si daky super terminal, hodi na pozadie matrix tapetu a pak pise po nete ze je linux guru a velky hacker, je to iba jeho vec, kazdeho rozumneho cloveka napadne, ze je to pekny idiot. Myslim si ale ze problem nastava, kez si takyto chrapun zacne hovorit velky podnikatel a IT konzultant a zacne robit neplechu, otravovat so svojimi "sluzbami" na open source diskuziach, vylepovat plakaty v aule skoly, ci volako inak spamovat.
Ľudia ktorých identitou je terminál s čiernym pozadím a členstvo v akejsi “alternatívnej kultúre”.
A to mám bežne používať terminál s bielym pozadím? Ten je vhodný maximálne keď robím s notebookom niekde vonku kde mi slnko svieti na LCD. Ak som niekde v miestnosti automaticky prepnem na čierne pozadie (lepšie sa na to pozerá).
Takýto ľudia sú napríklad presvedčení že XYZ je najlepší editor na svete, no v skutočnosti z neho poznajú úplné základy.
Čo je na tom zlé, že používam svoj obľúbený editor a považujem ho za pre mňa najlepší editor na svete?
Väčšinou nemajú radi kancelárske balíky a iné zbytočnosti pre “lamy”.
Ja sa za hackera nepovažujem, ale kancelársky balík nepoužívam. Ak potrebujem niečo narýchlo napísať vystačím si s textovým súborom. Ak potrebujem nejaký seriózne vyzerajúci dokument, prezentáciu, list ... použijem LaTeX.
Čo je mimochodom myslené pod zbytočnosťami pre „lamy”? Ak sú to napr. hry a podobné veci tak to skutočne nepoužívam.