plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Len tak na okraj, takto funguje vacsina apolikacii v KDE. Konqueror, klik a klik a uz je feed v Akregatore.Jen tak na okraj, takhle funguje i Epiphany s Lifereou.
Hmm, jenže s Epiphany a Exaile si přitáhneš i GNOME knihovny. Tím se vytrácí požadavek na nižší spotřebu než KDE (máš v paměti Xfce + GNOME).Epiphany sice nepouzivam, ale Exaile ano a zrovna malo gnome knihoven v systemu nemam (kdyz dam instalovat Epiphany, uz zadne zavislosti nechce dotahovat) a muzu potvrdit, ze Xfce je i tak znatelne sviznejsi nez GNOME.
Zkus si spustit v Xfce třeba Nautilus.Proc bych to delal? Thunar je neskutecne svizny manazer a pokud vim, tak na rozdil od Nautilu umi napr. multi rename bez doinstalace nejakych pluginu. Spravu prav meli taky vyresenou o dost lepe nez v Nautilu, ale jak je to ted, to nevim. Naopak mi tam chybi neco jako je CD creator. To Gnomici od Macku okopirovali dokonale, je to skvela vec, kdyz chce clovek proste jen neco rychle hodit na RWcko.
sdružování konverzaceTo jsou vlákna, nebo něco jiného?
Pro přehrávání hudby právě testuju MPD + Sonata. Sonata je zatraceně rychlá, trochu nejistý pocit mám z MPD, jakožto laik jsem měl problém s konfigurací a když do konfiguračního souboru napíšu cestu k mým mp3, mpd nechce startovat - píše, že nemá práva k onomu adresáři, přestože tam jsou práva nastavena k zápisu i čtení. Když ale soubory nahraju do /var/lib/mpd/music funguje to dobře.
Máte někdo s mpd zkušenosti? Je Sonata dobrá volba?
Díky za odpověď. Je to přesně v tom, dát do konfigurace stejného usera pro kterého jsou nastavena práva... Rád bych se ještě zeptal, jestli MPD stíhá i při větší databázi (cca 22 GB v mp3) a jakým způsobem řešíte přehrávání mp3, které nejsou v knihovně (předpokládám, že jiným programem...).
CO se týče QuodLibet - já jsem právě prahnul po zobrazení "souborovém" s možností vyhledávání. Osobně mi příjde více intuitivní než artist/album... Na Sonatě je fajn, že je hodně svižná (zatím), ještě budu pár dní testovat a uvidím.
Tiskni
Sdílej: