Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tak po pár dnech testování jsem sepsal pár zkušeností, které mám s novým prostředím a novými aplikacemi. Jako softwarový základ pro svou každodenní práci jsem vybral Epiphany, Pidgin a Exaile.
Oblíbil jsem si prohlížeč Epiphany, firefox jsem používal pár let, ale v KDE byl podivně pomalý - Epiphany je o poznání rychlejší (zejména start aplikace), má jedndušší rozhraní a umí tkžka to samé co firexox. Druhá aplikace, která mi padla do oka je Pidgin jako kecálek. Hledal jsem něco, co bude umět hledat v mých kontaktech, v Pidginu stačí začít psát začátek přezdívky a vyskočí hledací okno (škoda jen, že hledá pouze v otevřených skupinách). Jako nevýhodu vidím hlavní zobrazení, ve kterém nelze rozlišit kontakty z jednotlivých účtů (používám dva ICQ účty a jabber).
Další z šikovných prográmků je Exaile na přehrávání hudby, jako zavilý Amarokař jsem ocenil snahu přiblížit se tomuto přehrávači vzhledem a způsobem chování. Dá se nastavit tak, aby se schoval do systemové oblasti na liště, když na ikoně roluju kolečkem, mění se hlasitost a je zde nabídka se základním ovládáním. Je rychlý, po kliknutí vyskočí okamžitě. Má své mouchy - třebas strašidelné ikonky interpretů, ale to jsou jen drobnosti.
Poslední prográmek je Gpicview - šikovný malý a rychlý prohlížeč obrázků, přesně to, co jsem hledal (díky za tip z diskuze v předešlém postu).
Zkoušel jsem fůru dalších aplikací, zejména pro muziku, mail, rss a ale nakonec jsem zůstal u Gmailu přes web a rss čtečky od Google. Přeci jen z těchto aplikací šasto otevírám další stránky, takže je práce přímo z prohlížeče rychlejší.
Tiskni
Sdílej:
Len tak na okraj, takto funguje vacsina apolikacii v KDE. Konqueror, klik a klik a uz je feed v Akregatore.Jen tak na okraj, takhle funguje i Epiphany s Lifereou.
Hmm, jenže s Epiphany a Exaile si přitáhneš i GNOME knihovny. Tím se vytrácí požadavek na nižší spotřebu než KDE (máš v paměti Xfce + GNOME).Epiphany sice nepouzivam, ale Exaile ano a zrovna malo gnome knihoven v systemu nemam (kdyz dam instalovat Epiphany, uz zadne zavislosti nechce dotahovat) a muzu potvrdit, ze Xfce je i tak znatelne sviznejsi nez GNOME.
Zkus si spustit v Xfce třeba Nautilus.Proc bych to delal? Thunar je neskutecne svizny manazer a pokud vim, tak na rozdil od Nautilu umi napr. multi rename bez doinstalace nejakych pluginu. Spravu prav meli taky vyresenou o dost lepe nez v Nautilu, ale jak je to ted, to nevim. Naopak mi tam chybi neco jako je CD creator. To Gnomici od Macku okopirovali dokonale, je to skvela vec, kdyz chce clovek proste jen neco rychle hodit na RWcko.
sdružování konverzaceTo jsou vlákna, nebo něco jiného?
Pro přehrávání hudby právě testuju MPD + Sonata. Sonata je zatraceně rychlá, trochu nejistý pocit mám z MPD, jakožto laik jsem měl problém s konfigurací a když do konfiguračního souboru napíšu cestu k mým mp3, mpd nechce startovat - píše, že nemá práva k onomu adresáři, přestože tam jsou práva nastavena k zápisu i čtení. Když ale soubory nahraju do /var/lib/mpd/music funguje to dobře.
Máte někdo s mpd zkušenosti? Je Sonata dobrá volba?
Díky za odpověď. Je to přesně v tom, dát do konfigurace stejného usera pro kterého jsou nastavena práva... Rád bych se ještě zeptal, jestli MPD stíhá i při větší databázi (cca 22 GB v mp3) a jakým způsobem řešíte přehrávání mp3, které nejsou v knihovně (předpokládám, že jiným programem...).
CO se týče QuodLibet - já jsem právě prahnul po zobrazení "souborovém" s možností vyhledávání. Osobně mi příjde více intuitivní než artist/album... Na Sonatě je fajn, že je hodně svižná (zatím), ještě budu pár dní testovat a uvidím.