Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Fedora už není co bývala tak před dvouma rokama.Co bylo před dvouma rokama? Fedora 5,6? Protože pokud ano, tak z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že v ní nic za ty roky až tak zásadního nezměnilo. Teda asi až na její uživatele. Jinak je to furt je to ta samá Fedora jen bez ikonek z RHELu.
Mluvím o fedoře 6 (DNA). Bylo to bezproblémové distro, kde všechno fungovalo, počítač se stal funkční po pár yum installech a pak se na to nemuselo několik let šáhnout. Vypadala pěkně, měla dost profesionálně vypadající rhgb a vynikající livna repozitáře plné softwaru.Nevím, nějak to nepozoruju. Teda až na tu grafickou úpravu. Je pravda že ty témata z RHELu vypadali fakt dobře.
Dřív to bylo distro i pro míň odborný linuxáky, teď ne.Furt se tu operuje s termíny jako distro pro odborníky, distro pro BFU. Já mezi nimi velký rozdíl nevidím. Vždyť Fedora je Ubuntu mínus věci které z právních důvodů mít nemůže. Klidně by tam mohl být nějaký automatický instalátor kodeků, no na co když všechny kodeky, které ve Fedoře být můžou tam už jsou? Klidně by tam mohl být nějaký instalátor ovladačů, ale znovu na co, když všechny ovladače, které ve Fedoře být můžou už dávno ve Fedoře jsou? Pokud si odmyslím takovéto věci tak mezi Ubuntu a Fedorou nevidím až na grafiku žádný podstatný rozdíl.
Víš, co řekl před smrtí?"Budoucnost patří aluminiu"?
To není nic proti ničemu, problém ale podle mně začal v okamžiku kdy se tento nouveau ovladač dostal do jádra.Než začneš kritizovat, zjisti si fakta. Nouveau v jádře není.
30.06.2009 posted by pq
Nouveau has moved the DRM kernel code into a kernel tree, the DRM.git linux-core is abandoned.
nevím jestli mají aktializované Live CVdOficiálně nikoli a stav v F12 (která vyjde zítra) je o hodně lepší, takže zkuste buď počkat do zítra nebo si stáhhnout prerelease.
tak, jak to dělají asi všudeJá jen doufám, že je tam ten dithering dobře patrný(pokud ne, klidně provedu fotku). Ne že by mi to jako nějak vadilo, já si to dovedu opravit, ale snad ještě všichni dobře pamatují zápisek provokatéra Jardíka. No nedej bože kdyby to byla ještě nějaká lamča přesvědčená o své nadřazenosti. Nouveau = xv + pár vylepšení + kupa nových funkčních funkcí. Nouveau je prostě stadardem toho jak by to v GNU/Linuxu mělo defaultně vypadat kdyby byla situace ideální. A že se nesnesou dva moduly? Vždyť DRM a DRI tu bylo dávno před nějakýma binárníma ovladačema(Stejně jako třeba Xv vs VDPAU), tak proč by se zrovna oni měli přizpůsobovat?
Nouveau = xv + pár vylepšení + kupa nových funkčních funkcí.
Které za pár let možná dokonce dosáhbnout stejné funkčnosti jako má nvidia teď...No nedej bože kdyby to byla ještě nějaká lamča přesvědčená o své nadřazenosti
Ještě že máme odborníky co můžou ty lamy poučit.To je přece uhozený.Gratuluji. K tomu jsem dospěl před několika lety. Ty zákony neomezují jen USA, ale omezují kompletně celý svět. I když v tomto případě se jedná o licenční podmínky. Prostě si to autoři těch ovladačů nepřáli, nechápu proč jejich rozhodnutí nerespektujete a ještě házíte špínu na ostatní. A nebo nechápu proč proti tomu problému neděláte celkově něco.
já žiju v ČR
5. APPLICABLE LAWThis LICENSE shall be deemed to have been made in, and shall be construed pursuant to, the laws of the State of California. The United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods is specifically disclaimed.
Takže když mám na vývěr dva produkty, jeden je svobodný ale moc toho neumí, druhý není svobodný ale funguje dobře,Ano, tak přesně je potřeba oficiálně distribuovat ten svobodný. Smyslem Fedory je (podle mého) názoru být prostředím pro vývoj FLOSS programů ne být pro BOFU, pro ně jsou jiná distra. Ale to mluvím za sebe.
většina lidíUž více než tři-čtvrtě roku jedu na Fedoře 11 a Nouveau a nemůžu si toho vynachválit.
Vy budete asi pěknej magor.Ten největší.
Na nikoho špínu neházím, prostě jsem si postěžoval na problém co mně momentálně trápí.Ale stěžujete si na toho nesprávného a na nesprávném místě a to mi vadí.
Pokud jsem se dotknul něčí posvátné krávy tak se mnohokrát omlouvám a jako pokání si doma šeskrát zkompiluju kernel a na plochu si dám fotku RMS.Nejde o nějakou posvátnou krávu, ale jde o to uvědomit si, že to co Vy zde nazýváte jako obecně používané řešení není ani omylem nic takového, ale především je to porušování licenčních podmínek a možná i těch zákonů, od kterého prostě Ubuntu běžné BFUčka odstiňuje a tak v podstatě strká hlavu do písku a dovoluje to stejné dělat jednoduše i svým uživatelům? Ovšem to si může dovolit Ubuntu ale ne všichni ostatní. Napadalo Vás někdy, proč je Ubuntu oficiálně komunitní projekt s podporou od Canonicalu a proč se za něj Canonical oficiálně nepostaví tak jako RedHat za Fedoru? To je ten hlavní problém. Měnit by se měli zákony a licence a ne distribuce.
To je vidět že nechápeš o co jde.No asi ne. Rád si to nechám vysvětlit.
Je úplně jedno jestli v oficiálním repozitáři kmod-nvidia máš nebo ne, je to obecně používané řešení.Je to především neoficiální řešení, které ve svobodném světě(do kterého Fedora spadá) neexistuje!
Mimochodem netušil jsem že lama se pozná pode toho že používá rpmfusion zatímco ti správní borci používají jenom to co je v oficiálních repozitářích.Lama se především pozná podle toho, že instaluje nějaké bastly ke kterým si nečte licence a pak o tom kvičí kdesi v blogu a hází špínu na nesprávné strany.
nvidia ovladače fungujíTo je zcela irelevantní. Licenční podmínky ten ovladač automaticky diskvalifikovali.
nouveau není hotové a pořádně nefungujeNa čemž zase nesete částečně vinu i Vy. Proč se nepřipojíte k vývoji a reverse engineeringu? Oficiálně to vývojáři dělat nemůžou, Vy ano.
No asi ne. Rád si to nechám vysvětlit.
OK, jde o to že mně jako koncovému uživateli ze země kde neplatí SW patenty je jedno jestli je software svobodný nebo ne. Pokud budu mít na výběr dvě rovnocené varianty tak si vyberu svobodnou. Pokud ale jedna z nich bude víc funkční než druhá kritériem se stane funkce, ne licence. Vývojáři RH by měli být rádi že nějaký výrobce dělá ovladač pro Linux, navíc v případě ovladačů pro nvidii je používá nezanedbatelné množství lidí (s výjimkou p. Grunta který je spokojený s nouveau).
Je to především neoficiální řešení, které ve svobodném světě(do kterého Fedora spadá) neexistuje!
Ale já žiju v reálném světě a v mém světě to řešení existuje a funguje (fungovalo). Nejsem programátor takže nedokážu posoudit jestli jde o chybu na straně nouveau, RH nebo nvidie, případně RPM fusion. Popisuju reálný stav - to co dřív fungovalo teď funguje hůř.
To je zcela irelevantní. Licenční podmínky ten ovladač automaticky diskvalifikovali.
Pro mně jako koncového uživatele ne, na licenčních podmínkáchj pro mně není nic co by je pro mně diskvalifikovalo.
Na čemž zase nesete částečně vinu i Vy. Proč se nepřipojíte k vývoji a reverse engineeringu? Oficiálně to vývojáři dělat nemůžou, Vy ano.
Protože nejsem programátor?
P.S. Za magora z minule se omlouvám.
způsobem implementace nouveau ve FedořeZnovu: Problém rozhodně není způsoben implementací Nouveau ve Fedoře. Nemůže za něj ani Nouveau a pravděpodobně za něj nemůže ani Fedora, potažmo její vývojáři.
standardně by se modul co je na blacklistu neměl nahrát, nouveau se nahraje.Jo taktó. No tak to problém je, ovšem to je problém technický a týká se všech dister. Sám jsem na nějaké pořádné řešení ještě nepřišel(teda krom vytvoření si dvou initrd, jednoho bez modulu, ale to je čistě jen řešení sloužící mně).
předchozí nvA to je snad nějaký vtip nebo něco na ten způsob, ne? Fakt by mě zajímal racionální důvod proč se něco takového dělalo.
Pro mně jako koncového uživatele ne, na licenčních podmínkáchj pro mně není nic co by je pro mně diskvalifikovalo.
A proč tohle omezovat jenom na drivery, proč rovnou nepoužívat programy a operační systémy, které už fungují? Windows, Mac OS ... To míním vážně --- pokud je pro Vás rozhodujícím kriteriem funkčnost, tak asi Linux není nejšťatnějším řešením.
Nepotřebujeme jenom programátory, ale každého. Kromě toho, co je na oficiální stránce Fedory potřebujeme i spoustu lidí, kterým věci nefungují, a jsou schopni spolupracovat s vývojáři (míněno napálením bugu a poskytnutí potřebných informací) na odstranění problému.Protože nejsem programátor?
pokud je pro Vás rozhodujícím kriteriem funkčnost, tak asi Linux není nejšťatnějším řešením.
Oboje má chyby, lépe pro mně vychází Linux. Nejsem ale FOSS fanatik, takže když nějaký program splňuje to co chci tak nemám problém za něj zaplatit a je mně jedno jestli to je opensource nebo ne.RECITALSJá se sám sobě divím, že se k tomu vůbec něco víc dodávám.Use of NVIDIA's products requires three elements: the SOFTWARE, the hardware on a graphics controller board, and a personal computer. The SOFTWARE is protected by copyright laws and international copyright treaties, as well as other intellectual property laws and treaties. The SOFTWARE is not sold, and instead is only licensed for use, strictly in accordance with this document. The hardware is protected by various patents, and is sold, but this LICENSE does not cover that sale, since it may not necessarily be sold as a package with the SOFTWARE. This LICENSE sets forth the terms and conditions of the SOFTWARE LICENSE only.
Ale znamená to, že jej nesmí distribuovat distributor, takže snad ani Stano si nemůže do Greenie narvat proprietární drajvry. Uživatel si to samozřejmě nainstalovat může, ale distributor od toho pochopitelně strká ruce pryč.Tady snad vladne kolektivni slepota nebo co...
2.1.2 Linux Exception. Notwithstanding the foregoing terms of Section 2.1.1, SOFTWARE designed exclusively for use on the Linux operating system may be copied and redistributed, provided that the binary files thereof are not modified in any way (except for unzipping of compressed files).Bezte uz s tim OSS fundamentalismem k sipku, pane Grunte. A naucte se ty licence cist.
Pak by mě zajímalo víc než koho jiného jak to vlastně je?nVidia nijak nebrani nikomu ty linuxove ovladace redistribuovat za predpokladu, ze jejich binarky nebudete upravovat. Veskere problemy s redistribuci si tudiz evidentne vytvareji akorat streleni OSS/GPL fundamentalisti sami a vy jste zarnym prikladem. P.S. K vasemu dotazu nize, jak by se to melo udelat - pokud se blacklistovany modul neustale nahrava, i kdyz mu to vyslovne zakazu - tak je to asi rozbity a chtelo by to spravit. Ale ne u nVidie, ale v jadre/nouveau.
P.S. K vasemu dotazu nize, jak by se to melo udelat - pokud se blacklistovany modul neustale nahrava, i kdyz mu to vyslovne zakazu - tak je to asi rozbity a chtelo by to spravit. Ale ne u nVidie, ale v jadre/nouveau.Znovu říkám, že to je technický problém. Ovladač Nouveau může být spuštěn třemi způsoby. Zakompilován v jádře a tak se přepne režim ještě při inicializaci všech ostatních ovladačů, pak jako modul právě v initrd a nakonec jako normální modul v /lib/modules, který se natahuje při spuštění udevu. Myslím si, že u přímého zakompilování asi není co řešit. V případě kdy ho zavádí udev by mělo všechno fungovat tak jak má, tedy pokud je v blacklistu tak ho udev nebude natahovat. Problém je v tom, že KMS přepne mód až v době natahování modulu, což by znamenalo až po inicializaci jádra, po připojení kořenu, po kontrole disků, atd. V době mezi tím by byl spuštěn VGA grafický mód. V případě modulu v initrd dojde k přepnutí módu v době předání řízení early userspacu. Což je docela brzo(klidně se dál můžou inicializovat ostatní méně důležité ovladače) a navíc se dá v případě použití nVidia HW dobře integrovat do initrd. Považuji to za rozumný kompromis. Jen je problém, že v době běhu early user-spacu(tedy v době běhu programů z initrd) ještě není připojen kořen, není možno se podívat do /etc/modprobe.d/blacklist.conf a tak se ani neví jestli má být modul načten nebo ne. Podívat se na kořen je nemožné, protože z důvodu načítání potřebných modulů pro namountování kořenu právě initrd vznikl. Jediná možnost je prostě z initrd ten modul natvrdo vykopnout a nebo to nějak signalizovat třeba pomocí parametrů jádru. No do nové Fedory vznikl nový způsob inicializace zvaný Dracut, který to nejspíše bude řešit. Toho se ovšem dost hrozím, protože v době kdy jsem se na něj díval já, tak v initrd byly kompletně všechny moduly. Osobně jsem byl zvyklí na to, že jsem předával vga parametr, který mód přepl ještě před samotným rozbalením jádra v paměti a než se nahřál CRT monitor, tak už vesafb dávno přebral kontrolu nad framebufferem, takže po udeření ENTERu v GRUBu následoval grafický splash a takové řešení by mi vyhovovalo nejvíc.
noload=noload=module[1];module[n]
(takhle jde zakazat nacitani modulu treba v Gentoo nebo Slax.
Pri instalaci noveho kernelu z repozitare by se IMHO mel precist blacklistNeřeknu to s jistotou, ale myslím, že při spuštění mkinitrd(které spouští právě i ten balík, který instaluje nové jádro) se také tak děje. Problém je, že uživatel to zakáže už na nainstalovaném jádře a znovu si nesestaví initrd. Ale jak jsem řekl, je víc než možné, že Dracut to bude řešit.
This License For Customer Use of NVIDIA Software ("LICENSE") is the agreement which governs use of the software of NVIDIA Corporation and its subsidiaries ("NVIDIA") downloadable herefromJakože licence se nevztahuje na použití softwaru stažitelného odtamtud a nebo bych si měl pořídit lepší slovník?
jenNouveau aby mohli nabootovat GNOME místo tahání nějakých ovladačů wgetem v konzoli?
Změn si slovo ideologicky na slovo právně a třeba ti dojde, v čem je problém.Přesně. Ono si tak na to lidi nějak z Ubuntu zvykli a všechny ostatní, kteří právní problémy řešit musí si zvyknuli nazývat nějakými GNU krávami/bojovníky(Ponkráce už radši ani neposlouchám, protože ten to dělá čistě z toho důvodu aby provokoval nebo co) za svobodu a já nevím ještě co a přitom si neuvědomují, že problém není v ideologii, ale především v licencích. Implikací pak přijdou na to, že problém je v licenci GPL, protože ta to zakazuje a na tu druhou už se radši ani nedívají, protože na té nic špatně být nemůže, když jim přece dovoluje cosi použít.
Licence GPL nemá žádnou souvislost s tím jestli si můžu nainstalovat proprietární ovladače.Vždyť ne. To já jen tak k těm GNU kravám a tak(p. Ponkrác to tu má hodně ve zvyku dávat do jedné roviny).
Nikdo přece netvrdí že se nouveau nemá používat. Ale když implementace nouveau ztíží použití funkčního řešení tak to krok zpět je.Dobře, poslouchám. Jak by se to teda mělo udělat?
Tiskni
Sdílej: