Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Blog hlavne o Open Source, Free/Libre Software a Linuxe.
Na blogu sa hodne venujem aktuálne používanej linux distribúcií a tou je teraz Ubuntu.
Trvalejšie veci nájdete na mojej domovskej stránke valasek.wordpress.com
V tomto príspevku nájdete postup a nastavenie programu na internetovú telefóniu a posielanie správ (obdoba ICQ) - Skype umožňujúci zdarma telefonovať cez internet na iný počítač s nainštalovaným Skype.
Štandardne, ak si vyberiete v GNOME nejaký text a zavriete danú aplikáciu, tak sa pri vkladaní do cieľovej aplikácie nevloží nič. Toto je jedna z bolestí GNOME (pokiaľ sa nemýlim, tak ide o vlastnosť X windows všeobecne).
Pre GNOME existuje tzv. GNOME clipboard daemon, ktorý uložený text drží v pamäti i po vypnutí zdrojovej aplikácie.
Tak som to skúsil. Meral som čas (v minutách) pokým systém:
Tak som včera učinit jeden proaktívny krok na skončenie vš debát o téma ZACHRAŇTE ELIŠCE TATÍNKA
Tak som skúsil ešte jednu nie príliš praktickú, ale peknú vec. Nastaviť splashimage na úvod bootovania pri výbere systémov.
Používam Ubuntu Hoary a Grub boot manažér.
Včera Ubuntu Hoary na mojom systéme vymenil debian testing. Celkovo som veľmi spokojný. Inštalácia išla až na pár problémov bezbolestne a keď porovnám množstvo krokov, nutných na dokonfigurovanie systému oproti debianu tak sa ich počet i technologická náročnosť hodne znížila.
Dnešná nálada a nápady na ABCLinuxu sa mi páčia
- Hakeri, teda aby sme si ich neplietli s OSS programátormi, nazvime ich crackeri ...
- anketa s výsledkom 50 na 50 mi pripomína milionára ...
- a ešte si dnes niekto zmaže komplet root partíciu...
... včera sme trochu oslavovali a dnes sa mi ťažšie rozmýšľa, tak mám aspoň čo čítať...